6.10.2022 | Svátek má Hanuš


MÉDIA: Reflex na cestě do propasti

5.10.2016

Napsal jsem tuhle stručnou glosu

Ono to je vlastně tak trochu jedno, který Voloďa zmáčknul čudlík, kterým nad Ukrajinou sestřelil malajsijské letadlo. Jestli to byl Voloďa ukrajinský, ruský, proukrajinský či proruský. Každý, kdo má v hlavě mozek a sleduje nepředpojatě světové dění, přece od prvopočátku ví, že politickou odpovědnost za sestřelení civilního letadla, stejně jako odpovědnost za rozvrácení Ukrajiny, zničení Donbasu, odtržení Krymu, tisíce mrtvých a miliony uprchlých nesou politici Evropské unie a Obamova administrativa.

Tihle gauneři vehnali Ukrajinu kvůli asociační dohodě do nesmyslné bratrovražedné války, tihle gauneři spolu se zločincem Sorosem zpunktovali a platili Majdan, tihle gauneři stojí za ukrajinským státním převratem. Ne, že bych si myslel něco dobrého o Janukovyčově režimu, ale byl to řádně, tzn. v relativně demokratických volbách zvolený prezident. A jeho vina? Lavíroval mezi EU a Ruskem. Nic jiného ostatně kvůli geografické poloze Ukrajině nezbývá.

Teď na Ukrajině vládne jiný oligarcha, na paty mu šlapou místní fašouni, jakékoli pozitivní řešení je v nedohlednu a Ukrajina je v mnohem horším stavu než před Majdanem. Svůj díl viny na ukrajinském rozvratu mají samozřejmě i čeští politici na čele se senilním Schwarzenbergem a hloupým Kocábem, kteří se jezdili na Majdan vykecávat, a v závěsu za nimi také bezcharakterní, eurohujerská Sobotkova vláda.

Tohle následně napsal J. X. Doležal z Reflexu

Petr Štěpánek: Je jedno, kdo zabil lidi v letadle nad Ukrajinou! (To je titulek Doležalova článku – pozn. pš)

Svět protiimigračního hmyzu vydal další perlu. Kandidát za Alternativu pro Českou republiku sdělil světu, že je úplně jedno, kdo sestřelil malajsijský Boeing nad Ukrajinou a zabil všechny pasažéry. Svět protiimigračních aktivistů se stává totální žumpou.

Kandidát do Senátu za tuzemskou a téměř neviditelnou kopii německé AfD, Alternativu pro českou republiku Petr Štěpánek, si na Svatého Václava odpoledne uslintl na svůj Facebook:

„Ono to je vlastně tak trochu jedno, který Voloďa zmáčknul čudlík, kterým nad Ukrajinou sestřelil malajsijské letadlo. Jestli to byl Voloďa ukrajinský, ruský, proukrajinský či proruský. Každý, kdo má v hlavě mozek a sleduje nepředpojatě světové dění, přece od prvopočátku ví, že politickou odpovědnost za sestřelení civilního letadla, stejně jako odpovědnost za rozvrácení Ukrajiny, zničení Donbasu, odtržení Krymu, tisíce mrtvých a miliony uprchlých nesou politici Evropské unie a Obamova administrativa.“

Jasný - jednak tedy zabil ty lidi Obama, a druhak je vlastně úplně jedno, kdo je lidi zabil. Hovadské, cynické a sprosté prohlášení, které pana Štěpánka degraduje někam mezi Adama B. Bartoše a Tomáše Vandase. Hláška má hned dva aspekty - politický a lidský.

Prvně ten politický: Přihřívat si svou protiamerickou polívčičku, kterou Štěpánek klohní spolu s antiimigračními hesly, je pro pana Štěpánka přijatelné skutečně kdykoliv. Nezastaví se ani nad tím, že zneužívá tři sta zavražděných nevinných obětí, a napadne Obamu i za to, co zcela zjevně udělat nemohl a nenese za to ani stín odpovědnosti. Činit amerického prezidenta odpovědným za raketu vystřelenou Putinovými vojáky je čirý kretenismus.

Druhý rozměr prohlášení je lidský. Štěpánkovi je jedno, kdo zabil tři sta nevinných lidí. Je mu to lhostejné, ten, který z ruských vojáků zmáčl odpalovací tlačítko, je vlastně nevinný, protože politickou odpovědnost nese Obama, protože je Američan. Je mu úplně jedno, kdo je vrah, vždyť ty lidi jsou stejně mrtví a nemůžou se bránit, aby je blbečci z bývalých ruských satelitů nezneužívali ke své politické sebepropagaci.

Pan Štěpánek prostě dokázal, že je mravní kretén - nijak jinak nelze člověka, kterému „je jedno“ třistanásobná vražda, nazvat. Ale volby jsou ještě daleko - takže doufám, že do nich Štěpánek ještě stačí popřít holocaust a obvinit z něj Američany.

A takhle celou věc okomentoval mediální analytik Petr Žantovský

Sprška žalovatelných výrazů v podání novináře Reflexu

„Štěpánek reagoval na zveřejněnou zprávu nizozemské vyšetřovací komise, jaký typ zbraně sestřelil malajsijské dopravní letadlo nad Ukrajinou a že to byl ruský raketový systém Buk a že byl zřejmě odpálen z ukrajinského území někde kolem Donbasu, na svém Facebooku způsobem, který mi přijde docela logický. Píše, že je v podstatě jedno, jestli příslušný knoflík, co odpálil tu raketu, stiskl ten či onen, z jedné nebo z druhé strany, podstatné je podívat se, komu to posloužilo, případně se podívat, kdo spustil celou tu válku na Ukrajině a proč. A dospívá k závěru, že válka na Ukrajině byla výsledkem zbytečně uspěchaného úsilí západních struktur, aby honem rychle porušily ony gorbačovsko-bushovské dohody o nedotknutelnosti neutrality Ukrajiny a neposouvatelnosti západních hranic bývalého Sovětského svazu směrem na východ, aby dostaly honem rychle Ukrajinu pod západní kuratelu,“ zmiňuje Petr Žantovský.

Není těžké si vzpomenout, že Majdan začal tím, že tehdejší prezident Janukovyč odmítl formulaci přístupových dohod k Evropské unii a co pak následovalo. „A v důsledku tohoto diplomaticko-politického nátlaku došlo k válce na Donbasu, došlo k připojení Krymu k Rusku a došlo mimo jiné také k tomu atentátu na malajsijské letadlo. Zhruba tohle, trošku stručněji, píše Petr Štěpánek na svém Facebooku. A na to reagoval známý redaktor Doležal v Reflexu naprosto nehorázným útokem, který je plný žalovatelných výroků. Tak pan Štěpánek je podle něj totální žumpa, uslintnul si na svůj Facebook, je to od něj hovadské, cynické a sprosté prohlášení, jeho vyjádření je čirý kretenismus, je blbečkem z bývalého ruského satelitu, pak je mravním kreténem, to už je asi šesté žalovatelné hodnocení jednoho nepříliš dlouhého textu,“ čerpá mediální analytik z plejády obhroublých výrazů novináře Reflexu.

K bulvarizaci a žumpoizaci mediálního prostředí přispívá i mainstream

Vypadá to, že vůbec nepochopil smysl Štěpánkovy glosy na Facebooku, která není o tom, že je jedno, že při tragédii zahynulo téměř tři sta lidí, ale podstatné je, že byla důsledkem války, kterou rozpoutal někdo ze svých cynických politicko-ekonomických zájmů. „A Štěpánek si dovolil ukázat na toho, kdo to podle něj je. Podle něj to jsou Spojené státy spolu s Evropskou unií. Na tenhle názor má pan Štěpánek svaté právo, zejména proto, že ho dokládá docela přesvědčivě popisem vývoje k Majdanu. Takže tomu rozumím, zatímco pan Doležal naopak ukázal, že to vyjádření nepochopil, nebo že ho nechtěl pochopit. Pro něj bylo důležitější si kopnout do pana Štěpánka, který mu není sympatický. To je zase zpráva spíše o panu Doležalovi a o časopisu Reflex, který se z kdysi dávno velmi významného a normotvorného společenského časopisu, který v počátku devadesátých let udával trend české žurnalistiky, dnes stal naprosto odpudivým pistolnickým plátkem, alespoň ve výkonech některých redaktorů, třeba pana Doležala,“ říká pro ParlamentníListy.cz Petr Žantovský.

Zároveň je to ale i jistý signál o tom, proč jdou tištěná média s nákladem tak dolů a proč lidi méně a méně zajímají. „A k tomu se hodí ještě říci, že až si bude zase někde nějaký dobromil v médiích stěžovat, že důsledkem dnešního internetového žurnalismu je bulvarizace a žumpoizace mediálního prostředí, tak ať si přečte výplody lidí, kteří působí ve standardních mainstreamových médiích. Reflex je standardní mainstreamové médium a stává se touhle stokou nenávisti, osobních výpadů, žalovatelných výroků, pomluv a tak dále. Myslím, že to zase Reflex nastavuje nějaká hodnotová měřítka. Takže až bude někdo někde vinit internetovou žurnalistiku z těchhle tendencí, tak ať si nejprve zamete před svým vlastním prahem a podívá se na to, kdo dělá ze čtenářů lidi se sníženou etickou nebo estetickou laťkou,“ dodává mediální odborník.

Tolik Petr Žantovský. Já už jen dodávám, že závěr o české mainstreamové žurnalistice si ctěný čtenář zcela jistě udělá sám.

2. 10. 2016

www.petrstepanek.cz