26.9.2023 | Svátek má Andrea


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Spirit 1.1.2009 22:50

S Katolickou akcí

to bylo jinak. Cituji: " Katolická akce byla sdružením katolických kněží a laiků, které v Československu soustředilo velkou část veřejných aktivit katolických laiků. Jednalo se standardní součást celosvětové Katolické akce. V červnu 1949 byla násilně rozpuštěna a její majetek byl předán organizaci založené na popud komunistické strany a za účasti tzv. vlasteneckých kněží. Pro větší efekt a zmatení veřejnosti byla tato rozkolnická organizace rovněž nazvána Katolickou akcí. Představitelé skutečné katolické akce byli vystaveni těžkým perzekucím ze strany státu." Citace je správná. Byl jsem členem komunisty zakázané Studentské katolické akce (SKA).

Jerome 1.1.2009 21:27

Asi

Asi by to povědět mohli, ale převážily důvody jiné. Vyrovnání s Husem, ač katolíkem bezpochyby, není dodnes. Palach katolíkem nebyl. Náležel do sboru evangelické církve, ale ekumena je přece jen cosi nepříjemného pokud není v režii kurie. Nejen náhodou to připomíná nadřazenost velkých zemí v rámci Unie. Bude to mít každá vláda, nejen Topolánkova, pokud je to vláda malé země , s Francií i Německem vždycky kříž. Sarkozy je jenou overtura. V této věci je asi prazident této země tak trochu právem zneklidněn. Ti malí na velké většinou nemají, i kdyby byli svatí.....

Finnigan 1.1.2009 14:52

vyváženost

Já si myslím, že tyto věci byly opomenuty naprosto záměrně, protože ČT nesehnala vyvážený názor od bolševiků a tak nechtěla riskovat pokutu, jako v případě pořadu o odstranění bolševických symbolů;-)

JaS 1.1.2009 11:27

Pana Plojhara

vždycky uváděli s titulem - rozuměl jsem tomu jako "Doktor Honoris Pauzák" - chodil jsem na strojní průmyslovku a tehdy se ještě strojní součásti rýsovaly - na pauzák. Teď vím, že měl ten ten titul proto, že to nevystudoval.

Baghíra 1.1.2009 9:10

To máte jedno:

kdo má vztah ať k Beranovi nebo k církvi, ten to ví: je to ve všech životopisech. Kdo ne, ten dokument nesledoval -- a kdyby něco i zahlédl, zapomene.

Franta 1.1.2009 7:26

Dokument mlčel proto,

protože jsou naše společnost a zejména sdělovací prostředky prolezlé komunisty, kteří si buď říkají disidenti nebo mluvčí Občanského fóra. Vede je Václav Havel - komunista a disident.

Josef 1.1.2009 12:30

Re: Dokument mlčel proto,

Téměř SOUHLAS

ceskej Honza 1.1.2009 12:46

Re: Dokument mlčel proto,

Havlovi je mozné vycíst ledacos. Nazvat ho ale komunistou svedcí o tom, ze bud nevíte o Havlovi nic, nebo nevíte, co to byli, jsou a bohuzel asi jeste dlouho budou, komunisti.

vlasta 1.1.2009 12:50

Re: Dokument mlčel proto,

Že nebyl Havel formálně komunistou, je fakt. On je totiž salónním socialistou rudým až za ušima.

dvorskýž 1.1.2009 13:26

Re: Dokument mlčel proto,

kam na to vlasto chodíš, do hospody k holým lebkám nebo k babám na povlač-pokud vůbecumíš číst a máš aspoˇobecnou tak si přečti něco solidního a necucej si pomluvy y prstu

vlasta 1.1.2009 13:36

Re: Dokument mlčel proto,

Kéž by to byly pomluvy...

Jakub S. 1.1.2009 12:54

Re: Dokument mlčel proto,

Nazvat ho komunistou svědčí prostě o tom, že Franta je blb.

dvorskýž 1.1.2009 13:21

Re: Dokument mlčel proto,

kam na to franto chodíš, máš asapoň obecnou, nebo jsi pablb odkojený v hospodě rumem, nrebo máš oholenou lebku a v ní řezanku, nerbo co jsi v lastně za primitiva bez paměti o historické paměti nemluvě. ale komu není rady tomu není ani od blbosti pomoci, dej si rum

Antonín Hrbek 1.1.2009 7:05

Ale také

sloužil slavnostní Te Deum na počest "zvolení" Klementa Gottwalda prezidentem. Život je většinou složitější, než se domníváme.

Na pražském arcibiskupském stolci seděly většinou skutečné osobnosti (Schwarzenberg, Kordač, Kašpar) a bylo by dobré jim občas věnovat více pozornosti.

Pája 45 1.1.2009 18:06

Re: ANTONÍN HRBEK

Kdo jim má věnovat více pozornosti?, p. "hrbek", my ateisté, vláda nebo církev. Je třeba se obrátit v prvé řadě na kardinála Vlka a jeho podřízené, proč oni nevydávají knihy o slavných kardinálech a biskupech. Nebudou-li stačit peníze jejich, mohou se obrátit na věřící, ale i na Ministerstvo kultury.

ferdinandeste 1.1.2009 19:12

Re: ANTONÍN HRBEK

vy ateisté se do toho vůbec nemusíte montovat

Míra 1.1.2009 2:42

Úctyhodný muž.

Můžete mi, prosím, napsat nějaké odkazy na literaturu o životě p. kardinála Berana? Děkuji všem. miroslav.vojta@volny.cz

CD 1.1.2009 6:39

Re: Úctyhodný muž.

V Cechach byla vydana v r.2008 kniha Bohuslava Svobody "Kardinal Josef Beran:zivotni pribeh velkeho vyhnance".

baty 1.1.2009 1:25

ale ten projev tam byl,

v autentickém úryvku, pod záběry z Palachova pohřbu.

Jakub S. 1.1.2009 12:55

Re: ale ten projev tam byl,

Ano! Uznání.

Magor Milda 1.1.2009 1:08

Kardinál Beran byl bez pochyby čestný muž, srovnatelný s kardinálem Vyšinským

oba nepodlehli nátlaku komunistů a bránili svoji církev až do konce svých dnů. Poláci svému kardinálovi postavili na nejvýznamnějším místě Varšavy krásný pomník, postál jsem před ním hodnou chvíli ve vzpomínkách na jeho návštěvu v koncentráku Dachau. O pomníku kardinálovi Beranovi zatím nevím, ale zasloužil by si takovou poctu nepochybně také.

Weckel 1.1.2009 7:39

Re: Kardinál Beran byl bez pochyby čestný muž, srovnatelný s kardinálem Vyšinským

To by si samozřejmě zasloužil, ale dovedete si představit ten sprostý a nenávistný řev po vlastech českých? Poláci berou takového arcibiskupa jako "svého", Češi v žádném případě. Po Čechy je to třídní nepřítel, agent imperialismu, zaprodanec Vatikánu a nejspíš i sudetských Němců, dále vyžírka, černoprdelník, masový vrah, pedofil a naprostá zbytečnost. Vox populi zní v Čechách zběsilou proticírkevní záští.

mladý.k. 1.1.2009 10:09

Re: Kardinál Beran byl bez pochyby čestný muž, srovnatelný s kardinálem Vyšinským

Pane weckel vy se divíte ? Jak se do lesa volá ta se ozývá cirkev svatá přece není vubec svatá byla a je to stale totalita jako každá jina vraždila celá tisiciletí kradla jako komunisté zbohatla na chudině a tet chce majetek za miliardy pro pár farařu  a vatikán je na čase aby se jí stát zbavil ať je živí věřící jako zahrádkaři nebo včelaři rybaři a podobně

Jan 1.1.2009 11:12

Re: Kardinál Beran byl bez pochyby čestný muž, srovnatelný s kardinálem Vyšinským

Pane mladý.k., jste lhář a debil

Weckel 1.1.2009 12:14

Re: Kardinál Beran byl bez pochyby čestný muž, srovnatelný s kardinálem Vyšinským

Nechte ho, je mladej... Já bych ten postoj dokázal i pochopit, leccos v církevní minulosti je ohavnost; jenomže pak přijde řeč na komunisty, a najednou stejná sorta lidí, která předtím slintala zuřivostí kvůli několik set let starým záležitostem, začne být velmi nápadně zticha a kvůli stejným a ještě mnohem horším věcem se nijak nepohoršuje, nýbrž slyšíme, že taková byla doba, že bylo i leccos dobrého, nanejvýš že došlo k pochybením... Vadí mi tahle jednostranná zaujatost. Cokoli je církevního, je špatně, a dobré stránky se úmyslně nevidí, ačkoli samozřejmě existovaly a existují; zatímco u mnohem aktuálnějších bolševiků se uplatňuje metr zcela opačný.

Jakub S. 1.1.2009 12:58

Re: Kardinál Beran byl bez pochyby čestný muž, srovnatelný s kardinálem Vyšinským

Není třeba ani  lhář ani d*l. Prostě v tom byl vychová(vá)n... no a protože se tomu nevěnuje, nepřišlo mu do ruky nic o těchhle věcech, a kolem sebe třeba má další prosté nevzdělané, nicméně otevřené a poctivé (relativně, jako každý dnes) lidi. Místo útoku je třeba se jim pozorně, slušně a nevtíravě věnovat. MMCh: jsem řekněme agnostik. Ale to s tím nemá co dělat, chápete, že...

Sid 1.1.2009 14:09

Re: Kardinál Beran byl bez pochyby čestný muž, srovnatelný s kardinálem Vyšinským

Malinko si protirecite. Pokud chcete oprvdu uplnou odluku cirkve od statu je treba jim vratit majetek. Kdyz uz pro nic jineho tak proto, ze jej komunisti ukradli. At jej ukradli spolku zahradkaru ci rybaru nebo cirkvi , vsem se musi vratit.

Cili - odluka ano, vraceni majetku take.

Nebudu zminovat Vas strucny historicky exkurs - ten svedci o tom, ze nechapete dejiny.

Weckel 1.1.2009 15:04

Re: Kardinál Beran byl bez pochyby čestný muž, srovnatelný s kardinálem Vyšinským

Ale on si neprotiřečí. On by chtěl - stejně jako většina e-Čechů (a těch ostatních taky) - úplnou odluku (nebudeme platit šamany z našich daní), ale majetek nevrátit (protože si ho církev beztak předtím nakradla, zejména v chaloupkách českého lidu, pročež je to majetek všeho lidu, včetně metropolitního chrámu a jiných památek), ostatně církev, ví každý ateista, má být chudá, jedině tak je to správná církev, ale stejně by měla co nejdřív zaniknout, protože žádná církev není správná a vraždila čarodějnice a upálila nám Husa.

Fakt je, že většina Čechů církev k ničemu nepotřebuje.

Magor Milda 1.1.2009 16:38

Re: Kardinál Beran byl bez pochyby čestný muž, srovnatelný s kardinálem Vyšinským

Abych to zde ujasnil, nejsem žádný pámbíčkář, do kostela chodím, protože je to místo, kam chodili moji předkové a tam mohu nejenom popřemýšlet o nich a jejich životě, nýbrž v klidu rozmýšlet, jak dále, za jejich účasti. Proto nepovažuji církev za nepřítele našeho národa, to je úchylka s kterou přišel jakýsi Nejedlý a před ním snad Jirásek. Pravda, každá moc má své chyby, církvi v době protireformace byla světská moc důležitější, než její vlastní úkol- prosazovat morálku bez násilí. Násilí je doprovodním jevem každého úsilí o moc.

Jak v politice, tak i v církvi se tato souvislost neustále opakovala, za totality se třeba násilí uplatňovalo proti církvi. A to je důvod, proč v šedesátých letech naši církev podporovalo mnoho mladých lidí, zejména rodičů. Kvůli církevní restituci se to dnes dost oslabilo, domnívám se, že je třeba církvi dát tolik, aby mohla pracovat, na luxus ale asi ještě dlouho nedosáhne. Na druhé straně, nevyřešená restituce blokuje už dvacet let rozvoj obcí, je třeba s tím už pohnout.

Já osobně platím bez reptání církevní daň, i když to není vždy příjemné. Ale mnoho spoluobčanů ty úkony církve, třeba křty , svatby nebo pohřby nutně potřebuje. Platíme svými daněmi i státní správu a policii, i když někdy to není zrovna pro nás moc výhodné, musí to být.

Vlad 1.1.2009 23:09

Re: Kardinál Beran byl bez pochyby čestný muž, srovnatelný s kardinálem Vyšinským

S těmi chaloupkami je to jen citovka, bych řekl. Skutečnost je prozaičtější. Většina majetku vydávaného za někdejší vlastnictví katolické církve, nebyla jejím skutečným vlastnictvím. Byla majetkem, která zeměpán vždy považoval za vlastnictví propůjčené. Takže bez rozpaků podle své potřeby zastavoval klášterní "majetky" . Byly tu osobní majetky různých preklátů atd., ale nebyla toho většina. Jak jinak by mohl Josef II. rušit a "zestátňovat do církevního fondu" tyhle církevní "majetky". Rakousko bylo celkem právní stát, zejména katolická církev v něm měla práv hodně :-)