MÉDIA: Proč ministr Jandák zapírá svého Kučeru?
Ministr Jandák ale asi nemluvil úplnou pravdu. M. Kučera už v té době měl podle některých novinářů svoji kancelář blízko ministrovy pracovny a jakousi průkazku ke vstupu do budovy úřadu. Od počátku jistě na ministerstvu nepracoval pro ministerstvo zadarmo, ale asi na základě nějaké smlouvy. Poslanci českého parlamentu mají v elektronické poště oficiální dopisy signované s dodatkem "mediální poradce M. Kučera". Těžko se dá věřit, že by Kučera na ministerstvo pouze bezplatně "docházel a informoval". Byl údajně zařazen do analytického odboru a halvně pilně připravoval další "cinknutý" mediální zákon, tentokrát za aktivní a snad i finanční spolupráce s televizí Prima. Současná televize Nova podle náznaků některých dnešních poslanců odmítla s exposlancem Kučerou navázat jakýkoliv komerční vztah, přestože při přípravě minulého mediálního zákona byl jejím velmi dobrým partnerem. Dokonce to fungovalo tak, že se poměrně pravidelně scházel s tehdejším ředitelem televize a jeho právníky a před všemi jednáními poslaneckých výborů se domlouval na dalším postupu. Ten pak na nadcházejících jednáních parlamentu beze zbytku a v režii soukromé televize realizoval, pochopitelně za velké nelibosti tehdejšího ministra kultury Pavla Dostála. Ten se o fungování Kučery a jeho roli v kauze zákona vyjádřil v jednom ze svých posledních rozhovorů jako o "jidáši" v cizích službách.
V případě letošního zákona postupoval Kučera podobně, "jeho" návrhy předkládané prostřednictvím poslance Skopala byly zcela nepochybně z velké části tvořeny právníky zmíněné televize a posléze předávány poslancům jako vlastní návrhy. Poslanec Skopal se na veřejně přístupných jednáních nijak netajil tím, že obsah a detaily "svého návrhu" příliš nezná. Hovořil dokonce o tom, že on je pouze "ústy" návrhu, "mozkem návrhu je Míla Kučera". Ten už měl s Primou docela dobré zkušenosti z dob šéfování úřadu Rady pro vysílání, kde působil donedávna, než byl tzv. "odejit". Za jeho působení tehdy zrovna nově zvolená RRTV prodloužila a upravila licenci televize Prima na mnoho dalších let, plně dle jejích požadavků, zjevně prosazovaných prostřednictvím věci znalého šéfa úřadu. Tehdy zrovna noví členové RRTV neměli ještě dostatek zkušeností, znalostí ani času se v nakupených problémech po neblaze proslulé RRTV z dob opoziční smlouvy řádně rozkoukat a zorientovat. Tehdy Kučera údajně také dosluhoval jako vlivný "pomocník" bývalého ředitele televize Nova, například v dozvucích sporů o vlastnictví televize Nova na RRTV, které nakonec skončily zákulisní dohodou mezi novými majiteli a původním držitelem a dnešním europoslancem. Odchod Kučery z RRTV jej jen přesunul zpět do poslaneckých zákoutí a díky novému ministrovi Vítězslavu Jandákovi i do ministerských kanceláří. A samozřejmě také zpět do vlivné pozice. V té se poté poměrně často neskrývaně zaštitoval před poslanci podporou i premiéra samého.
Česká mediální krajina se bude z dopadů Kučerova poslanectví a nově asi i z "poradenství" ještě asi dlouho vzpamatovávat, i když ne všem televizním firmám to musí zrovna tolik moc vadit. Miloslav Kučera je tak asi autorem dalšího mediálního zákona, který výrazně straní soukromým televizím - až příliš nápadně na úkor nových provozovatelů nebo menších vysílatelů. Upozorňovala na to, samozřejmě naprosto marně, i poslankyně Táňa Fischerová v českém parlamentu. Důsledky předchozí éry poslancování Miloslava Kučery a jeho kolegů poslanců jsou dnes dobře známé, mediální prostředí bylo vážně poznamenáno nepříjemnostmi kolem televize Nova a v praxi téměř monopolním a neotřesitelným postavením privátních "Kučerových" televizí, dalo by se zvolat "na věčné časy". Nová iniciativa možná i budoucího radního RRTV nebo nějakého vysokého ministerského funkcionáře Kučery nevěští pro budoucnost a pluralitu vysílání v Čechách nic dobrého. Proč ale ministr Jandák tak zapírá svého skutečného poradce, se kterým je tak často vídán v parlamentních restauracích, není jasné. Je Kučera angažován i v nepovedené personální destrukci památkové péče v Čechách, od dob revoluce nevídané? Kdo jej skutečně platí, když ne ministerstvo kultury? Čím ministrovi osbně pomáhá? Mnoho otázek, ale málo odpovědí. Je snad zájem komerčních televizí na nezměnitelnosti jejich dosavadní výlučné pozice i zájmem ministra kultury, kultury "všech lidí"?
Historicky jednoznačně nejlepší "kultúrministr" Pavel Dostál se musí snad i obracet v hrobě, pokud vidí stav a obsazení v jeho bývalém a celkem dobře vedeném úřadě i resortu. A červnové volby?