10.12.2022 | Svátek má Julie


MÉDIA: Předběžná zpráva o reality show (2.) - Rada láme rekordy

9.12.2005

Když do České republiky před čtvrt rokem vstupoval fenomén reality show, naordinoval jsem si, že se na to budu koukat. Ze studijních důvodů. Dalo se totiž předvídat, že se okolo Velkého Bratra a VyVolených rozproudí vzrušená diskuse. Neviděl jsem samozřejmě zdaleka všechno, ale určitě dost na to, abych na rozdíl od povrchních moralistů mohl diskutovat se znalostí věci. Obávám se, že právě tohle ovšem neudělali televizní radní, kteří jsou za "koukání na televizi" (poměrně dobře) placeni. Naznačuje to řada indicií. Namísto toho raději surfují po vlně části veřejného mínění a ve svém zápalu lámou rekordy pokut.

Pokuty udělené Radou pro rozhlasové a televizní vysílání televizím Nova a Prima za reality shov Big Brother a VyVolení již dosáhly astronomické výše 40 milionů korun. To je i na české poměry naprosto bezprecedentní suma. A nenechme se mýlit informacemi, že televize to mají raz dva zpátky, když odvysílají pár reklam. Čtyřicet milionů je opravdu hodně peněz. Dokonce i pro toho, kdo pracuje s rozpočtem v řádu miliard. Nejsnadněji se podobnými částkami šermuje lidem, kteří si je ani vzdáleně nedovedou představit. Obávám se - a mluví ze mne devítiletá zkušenost z práce v RRTV -, že radní si ve svém svatém pokutovacím nadšení ani neuvědomují, na jak tenký led vstoupili. V podobných kolektivních orgánech se občas stává, že je zasáhne kolektivní psychóza a neslyší hlas jednoho (radního) volajícího na poušti.

Okolo reality show může odborná i laická veřejnost vést desítky sporů: zda to je či není pokleslá zábava, zda kazí či nekazí všeobecný vkus, jestli té vulgarity a obscénnosti, případně alkoholu je nadmíru, nebo je to ještě v normě, zda vysílat v podvečerní, respektive v hlavní večerní čas, nebo to odsunout až do nočních hodin, či to snad celé vykázat z televizní obrazovky úplně, jestli se v těch televizích nezbláznili, když obě komerční celoplošné stanice přicházejí s reality show ve stejný čas, atd. atd. Ano, tohle všechno jsou témata, o která se lze do nekonečna přít. A koneckonců je jen dobře, že se podobné debaty vedou.

Ale z hlediska regulačního orgánu, kterým Rada pro rozhlasové a televizní vysílání je, respektive zákona o vysílání, je relevantní pouze jedna jediná otázka. A ta otázka nezní, zda se nám reality show líbí nebo nelíbí, či zda nás pohoršují či nepohoršují, nýbrž zda záběry odvysílané mezi šestou a dvaadvacátou hodinou poškozují nebo nepoškozují morální a fyzický vývoj dětí a mládeže.

Nepochybuji o tom, že u soudů, které budou následovat, se Rada vytasí s nějakými odbornými posudky, které budou tvrdit: ano, reality show děti poškozují. To samé ovšem udělá i protistrana a předloží odborné traktáty od neméně věhlasných odborníků, kde bude černé na bílém: ne, reality show děti v žádném případě nepoškozují. To všechno však teprve bude.

Používejme však vlastní hlavu a už teď si připomeňme, na jakých zdůvodněních mnohamilionové pokuty také stojí. Z Rady jsme mohli zaslechnout i toto: "Pokutu jsme udělili proto, že soutěžící dostali za odměnu alkohol." Na otázku, jak přesvědčivě zní něco podobného v zemi, kde je flaška tím nejběžnějším dárkem k narozeninám či svátku, si laskavý čtenář jistě odpoví sám.

Naprosto neuvěřitelné bylo rovněž zdůvodnění, proč v úvodní sérii pokut dostala Prima větší "pálku" než Nova. Prý s reality show začala dřív. Kdyby ovšem radní vůbec tušili, o čem hlasují, nemohlo by jim uniknout, že Prima sice s VyVolenými skutečně začala o čtrnáct dní dříve, jenomže šlo o výběrová kola, ve kterých diváci teprve hlasovali, koho do vily pošlou. Že by právě tohle poškozovalo dětskou duši?

Ale kdyby jen to. Rovněž celková výše zatím udělených pokut je u Primy větší než u Novy. Poučený pozorovatel nevěřícně kroutí hlavou. Když už pokuty, mělo by to přece být přesně naopak. Primáčtí VyVolení jsou "soft", kdežto "hard" je novácký Big Brother. Že by radní nebyli poučenými pozorovateli? Pak se ovšem vkrádá neodbytná otázka, proč nepoučení pozorovatelé šermují miliony.

V prvním díle této Předběžné zprávy jsem psal o pokryteckých moralistech, kteří na reality show přepínají na pár minut pouze proto, aby se ubezpečili, že jejich dopředu vytvořený negativní názor je správný. Od televizních radních očekávám víc.

Příště se zastavíme u srovnání VyVolených s Velkým Bratrem.

8. 12. 2005, www.petrstepanek.cz