Neviditelný pes

MÉDIA: Politici, ruce pryč od ČT! Ale jen někdy

Martina Novotná
diskuse (51)
Politici, ruce pryč od České televize!, křičeli před sedmi lety televizní vzbouřenci. A politici jim vyhověli. Zástupce do Rady České televize nyní navrhují společenské organizace, včetně těch, co se podílely na televizní vzpouře. A tak se v Radě České televize ocitl také Petr Uhl. Na návrh FITESu, Českého filmového a televizního svazu. Když nyní Petr Uhl v radě neskáče, jak pohlaváři FITESu pískají, chtějí ho filmaři nechat politiky odvolat a s ním samozřejmě celou radu. Jako by pro změnu křičeli: Politici, dejte ruce do České televize!

Ne všichni však chtějí být mlčícími vojáčky v šachové hře ekonomických a politických zájmů kohosi jiného. V reakci na výzvu poslanecké sněmovně, aby odvolala Radu ČT, režiséři Adamec, Bočan, Klein, Polesný a Strach vystoupili z ARASu, Asociace režisérů a scénáristů. „Jsem opravdu rozhořčen a zaskočen jednáním vedení této profesní organizace, které – jak svými čím dál četnějšími kroky – dává najevo, že je zcela puštěno ze řetězu,“ napsal režisér Zdeněk Zelenka. Jiří Strach to v dopise ARASu formuloval takto: „Domníval jsem se, že jsem členem profesní organizace. Stále častěji však zjišťuji, že současné vedení ARAS svévolně přesahuje rámec stanov i povahy asociace. Považujte mé členství v ARAS k dnešnímu dni za ukončené.“ (zde)

Nahlédneme-li na webové stránky ARASu, zjistíme, že místopředsedou této organizace je Roman Vávra, spolouautor té úplně nejodpornější agitky, jaká byla po listopadu 89 natočena. To denunciační antihodačovské dílko se – tuším – jmenovalo Mlha nad Kavčími horami a nemuseli by se za něj stydět ani ti nezručnější manipulátoři z komunistických časů. Ve svobodných poměrech je ovšem něco takového, respektive mělo by být, profesní sebevraždou. Nebo snad ne, spoluautoři, paní a pánové Janku, Chlumský, Nelis, Nikolaeve, Štingle, Tomso a Vávro?

A když už jsme u těch komunistických časů. Ne snad, že by zrovna ředitel úseku vnějších vztahů České televize Martin Švehla měl minulost jak běloskvoucí papír. Ale to se to snad ví od včerejška, že jako redaktor komunistické Československé televize papouškoval z obrazovky komunistické žvásty? Proč to nikomu nevadilo, když byl později mluvčím národní banky? Proč to nikdo nevytáhl, když se do ČT vrátil? Proč to na něj vytahují až teď? A aby ta fraška byla dokonalá, morální lekce rozdává zrovna záchodový rváč Marek Wollner.

Je to vlastně docela legrační. Lambert z ČT vyprovodí Šterna a než uplyne pár úplňků, FITES, kterému předseduje Šternův kamarád Kraus, už šturmuje k útoku na vedení České televize. A z cesty musí každý, třeba i ten, koho si FITES do Rady ČT sám nanominoval.

Jenže ono také platí, že nevstoupíš dvakrát do stejné řeky. Že by ve jménu zájmů věrchušky FITESu či ARASu přišly na Kavčí hory demonstrovat tisíce lidí jako před šesti lety, je představa z říše snů. Lidé už vědí či alespoň tuší, o co jde a s kým mají tu čest.

A jen tak mimochodem, mohl by mi prosím někdo vysvětlit, jaký je vlastně rozdíl v tom, když členy nezávislých mediálních rad chtějí ve jménu svých politických zájmů dirigovat politici, nebo když je ve jménu svých politických a navíc ještě ekonomických zájmů chtějí dirigovat FITES, ARAS či odboráři?

zpět na článek