Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
Jan Hlaváček
Díky za diskusi
Dámy a pánové, glosátoři, děkuji za vcelku seriózní diskusi k mému příspěvku. Už jsem si na Neviditelném psu přečet nesrovantelně větší humus. Vaše příspěvky jsou pro mne vesměs akceptovatelné (až na ty politicky motivované) a beru si z nich poučení. Mám z Vašich reakcí dobrý pocit proto, že ačkoliv jsem si dovolil (spolu s Danem Vaňkem, "ten si ale začal") šťouchnout do vosího hnízda, za které lze s klidným srdcem označit dnešní Policii ČR, diskutujete většinou věcně a asi stejně jako já chcete být nad věcí. Tedy tím, že pomíjíte (většinou) politikaření a trápí Vás skutečné problémy.
Mimochodem, přemýšlel někdo z Vás nad tématem "Jaká je role médií v boji s kriminalitou u nás, aneb Je boj s kriminalitou v naší společnosti pouze a jenom věcí policie"? Rád bych na toto téma připravil nějaký úvodní materiál k veřejné diskusi. Jak jsem zatím stačil ověřit, sem tam některá (velká) média by o téma měla zájem, pár investigativních novinářů se naopak distancuje. Odborný seminář (kulatý stůl) na dané téma se nám (třeba v režii policie) zatím nepodařilo zorganizovat. Tak uvidíme
Nemějte mi to prosím za zlé, ale po tomto příspěvku již nebudu na další eventuální diskusi reagovat, protože mám fůru jiných starostí a plánů. Děkuji za pochopení i Váš čas.
Sch.glosátor
Tak bych rád věděl, proč je takový problém na místě činu zajistit daktyloskopické stopy.
Proč policie nepoužívá prakticky nic jiného než práškový "argentorát", který je nepoužitelný na porézních materiálech a na některých plastech. Proč jejich porovnání s otisky podezřelého teď trvá tři neděle, zatím co dřív základní porovnání bylo na počkání. Proč je třeba čekat na specialistu na něco co rutinně zvládnul kriminalista na základním útvaru. Proč policie standardně nenahrává výpovědi obviněných a svědků aby pak u soudu nebyly tlachy o tom, jak si to vyšetřovatel všechno vymyslel a chudák obviněný nebo svědek byl tak zfetovaný, že podepsal protokol aniž ho četl. Proč na celém policejním oddělení není ani jeden diktafon. Proč nejhorší vybavení mají ti na kterých leží tíže výkonu služby. A tak bychom mohli pokračovat.
Autor
Re: Tak bych rád věděl, proč je takový problém na místě činu zajistit daktyloskopické stopy.
Pan glosátor se zřejmě trošku vyzná, ale asi je také ovlivněn americkými filmy. Tak předně, při vyhledávání a zajišťování stop se používá víc než argentorát. To vím zcela jistě. A tam kde tomu tak není, tak tam je špatný vedoucí, který neumí svému okresnímu a krajskému řediteli definovat co mu chybí pro zajištění výkonu práce podřízených. Ale možná to bude i v lidech, které nebaví naučit se kriminalistické fígle. Při výsleších obviněných se nepoužívá jen audio, ale i videozáznam. Jsou zde ale zákony a interní akty řízení, které definují co se může a co ne. Nejsem si jistý, ale myslím, že by mohl vzniknout pěkný kravál, kdyby se svědecká výpověď nahrávala. Jestli máte zkušenost, že vyhodnocení stopy (hovoříte o otisku, což je v naší terminologii něco jiného) trvá 3 týdny, tak to nemluvíte pravdu. Jsou totiž případy, kdy se kriminalističtí znalcí trápí s jedním případem i několik měsíců (když se třeba posuzuje pravost podpisu a dostanete k tomu dva pytle složenek, není to žádná legrace. A ještě detail: V ČR se ročně stane cca 360 tis. zločinů, ke kterým je vyžádáno cca 100 tis. kriminalistických expertiz. Nemohu uvádět čísla, ale poměr detektivů a vyšetřovatelů ku krim. znalcům bohužel není 3,6 : 1. My si myslíme už řadu let, že velké množství případů by šlo odsoudit i s použitím mnohem jednodušších a levnějších důkazních prostředků. Jenže, praxe je taková, že spis bez znaleckého posudku je neúplný (teď nemluvím o znal. posudcích soudních lékařů a jiných znalců). Ale to je otázky pro odpovědné pracovníky justice.
A pokud jde o materiální vybavení policie? Nechtějte prosím po mně, abych právě toto komentoval, byť bych se držel pouze kriminalistické techniky. Až budu psát své paměti, rozhodně budu této kapitole věnovat stovky stran
.
Dr_Modrovous
Nase policie je o necem jinem
Ve filmu Modra Elektra Glide je scena, kdy zkuseny policista rika mladsimu:
"Lhostejnost je nejhorsi forma korupce". Problemem nasi policie nejsou DNA a nejnovejsi vedecke poznatky, ale to, ze nedokazi vyresit proste pripady z toho duvodu, ze se jim nechce delat. Pripadu by se dalo najit hodne, nedavno v MF pripad mladika, kteremu ukradli obcanku, on ten pripad sam vyresil, ale policie nakonec obvinila jeho (ze si na ukradeny OP vzal uver).
Jura Jurax
Probůh,
nejvíc mne fascinuje, jak se nad jakýmkoliv - dobrým, špatným, mizerným - seriálem diskutuje jako nad realitou. Jde přece o zábavu, o vyprávěnky pro dospělé, ať jsou z Miami, Brna či Horní Dolní pod Spodním. Dobré seriály kromě pobavení i poučí ... co víc chcete? Popis reality, dokument ... to je jednak jiný žánr, druhak by to svou rozvleklostí každého otrávilo ...
A seriály Kriminálka Las Vegas (Miami, New York), případně Sběratelé kostí, Myšlenky zločince a snad i Closer docela sleduju, mám-li čas; dávají je samozřejmě pro jistotu pozdě večer, aby ti, kdož musí vstávat za prací, mohli sledovat akorát neskutečně stupidní, dokolečka natahovaná díla typu Letiště, Křehké vztahy či jak se to jmenuje, Ordinace v růžové zahradě etc. etc. - každý doplní sám).
Je vůbec to pozoruhodné - je-li v TV (jakékoliv) koukatelný film, málokdy začíná před desátou; asi je to tichá dohoda, na dobrý film lidi obětují i trochu spánku, kdežto kvůli stupidní červené knihovně již nikoli.
krmič
Re: Probůh,
To mi vyhovuje, ve 20h se nikdy nedívám na televizi (nemám na to čas). Jsou tam naštěstí pořady, na které bych se stejně nedokázal dívat. Programová skladba po 22. hodině se mi věšinou líbí, kolikrát čumím až do dvou hodin v noci. Jen tak dál!
dulcibelka
Autor má pravdu.
Naši policii nelze zkazit TV seriálem - tu už totiž víc zkazit nelze.
Autor
Re: Autor má pravdu.
Děkuji za názor. Z jistého pohledu bych se po těch letech obětovaných této profesi pod Váš názor podepsal taky. Na rozdíl od Vás bych přitom nejspíš uronil slzu.
Peta
Bezpečnostní kamery
Zrovna ve včerejším dílu: zastavárna, "Teď tu byl", policista koukna za zastavárníka, a hle bezpečnostní kamera, svítí červené světýlko, asi aby bylo poznat, že vysíláme
.
Střih. Parta kriminalistů sedí před obrazovkou, ale padouch je chytrý, neukazuje obličej na kameru. A teď to nejlepší
Z jiné kamery, záběr na zastavárníkovi brýle. Zvětšíme to (jsou vidět kostičky). "Odfiltruj to!" A hle
V brýlích obrázek jak ze žurnálu
A co mě dostalo úplně. Padouch se dostal mimo záběr, ale naši vyšetřovatelé se dokázali "podívat za roh" a všimli si, že sáhl na kytaru. Hurá
Máme DNA, teď už je všechno brnkačka.
A to nemluvím o expertech u PC, kde je grafické rozhraní, jak zběsile buší do klávesnice. Prostě další filmová klišé.
Jinak, aby nedošlo k mýlce, seriál sleduju a docela se mi líbí.
Machi
Re: Bezpečnostní kamery
Tak, tak, hold teďka nic lepšího není a je příjemná změna po těch "vyšetřovatelích", kteří
na vše přicházeli na poslední chvíli, zpravidla když hrozil další trestný čin.
david
Co se týká použité techniky
Dovolím si autorovi oponovat. Nevím jestli to byla Kriminálka Miami, ale ta chvíle co jsem sledoval jak detektiv hledal štěnici (rádiovou) v místnosti podivným přístrojem, který skenoval prostor (asi laserovým) paprskem. V okamžiku kdy paprsek míjel budík, ve kterém štěnice byla, tak se ona štěnice rozsvítila (pořád si myslím, že rádiová) a tím byla odhalena.
Možná že mi unikl objev vizualizace rádiového zdroje laserovým paprskem.
Autor
Re: Co se týká použité techniky
Díky za reakci, ale mně v žádném případě neoponujete. Ta hloupost, kterou popisujete, je někde z prostoru mezi pseudo-špionáží a sci-fi. S podobnými metodami (tedy filmovými = pro pobavení divíků) realní kriminalisté v praxi nedisponují.
tich@dohoda
no, abych byl uprimny, videl jsem kdysi, tedy vydrzel jsem se divat
asi na dva cele dily, jde o typicky americky serial z prostredi kriminalky, tento je horsi v tom, ze predestira praci kriminalnich laboratori stylem "superman" a "reality show" . Co je uplne nejhorsi, tak politicka korektnost. Pokud totiz jde o bezne policisty, je tam narodostni/rasove slozeni skutecne rovnomerne i bezne americke denni realite. Ovsem cim vice jde o vyssi ranky a zejmena vysoce odborne, ubyva "latinos a cernochu" a prostredi je prevazne bile, resp tam jsou zastoupeni Asiate, ve smyslu: Cinan, Japonec, Korejec, Vietnamec a pod. ale "latinos a cernochu" tam najdete poskrovnu. To by si ovsem cernosi a latino-americne z povolani mohli stezovat, ze serial vyvolava dojem menecennosti jejich etnik. Je to podobne, jakoby v ceskem serialu podobneho typu bezne vystupovali Cikani jako vedouci spickovych laboratori a kapacity na IT. Ale obavam se, ze i na to brzy dojde :-) Cest
Pavel
Baterky
Takovým novodobým seriálům říkám baterkáři. Když je světlo, řeknou kolegovi aby zhasnul, a začnou šmírovat malou baterkou. Viděl jsem to teď v různých amerických seriálech. Je to asi nová metoda. Pane autore používáte ji taky ?
VL
Re: Baterky
Pokud je malá baterka zdrojem ultrafialového záření, tak by asi skutečně osvětlení lustrem vadilo. 
Rudolf
Věř, a víra tvá tě uzdraví
"Pochybuji, že by se mezi českými policisty našel takový debil, který by uvěřil jak významu vložek s křidýlky pro skákání přes překážky, stejně jako že to v policejní praxi funguje podle vzoru amerických seriálů" (citát z článku)
Já se ovšem obávám, že takových u policie je až až.
Autor
Re: Věř, a víra tvá tě uzdraví
Nebudu Vám to vyvracet. Stejně a ne-li víc jich je i mezi anonymy.
Vyhledávání
TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA
Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.
ondrejneff@gmail.comRubriku Zvířetník vede Lika.
zviretnik.lika@gmail.comHYENA
Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.
https://www.hyena.cz