21.10.2020 | Svátek má Brigita


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Zdena 17.8.2009 17:07

bála

Tak toho sem se bála. Dolož tiskopis za každý rok, aspoŇ 5 svědků, fotografie  - aspoň 20 kusů a pak se ještě může stát co udělal Hutka jednomu starému veteránovi který povyprávěl svůj příběh, fotku jednu si schovával a on mu nato......to může být foceno kdekoliv - vy ste tam nebyl......já jen doufám že TOHLE nikdo paní Sosnarové nebude tlumočit. Musela bych se stadět. Toho starého pána to stálo víc než dost.......

J.G. Pašek 26.7.2009 23:26

Ta ženská tvrdí, že strávila v ruském gulagu 20 let . . .

Gulagy jako takové byly zrušeny v 1953 po smrti Stalina . . . . Řekněme, že když tu ženskou tam zavřeli na 20 let, tak jí bylo řekněme 20 let. To znamená, když byla propuštěna v 1953 tak jí bylo 40 let a dnes v 2009, když bude mezi živejma, jí bude 96 . . . .  

Andy 26.7.2009 23:44

Re: ne "ta ženská", ale paní Sosnarová, vidláku

Správa byla i s tábory samotnými oficiálně zrušena v lednu 1960, ve skutečnosti ovšem tábory (pod jiným jménem, většinou s méně krutým režimem a někdy i na jiných místech) existovaly až do konce komunistického režimu. Slovo gulag se posléze přeneseně používalo pro označení sítě táborů nebo i jednotlivých táborů pod správou této instituce. Během celé existence SSSR vzniklo nejméně 476 táborových komplexů, v nichž byly sdruženy tisíce táborů.

JF 26.7.2009 20:18

Přečtěte si

Souostroví Gulag od Solženicina. Pak vám bude jasné jestli měl někdo v gulagu pracovní knížku nebo vůbec nějakou knížku. Také vám bude jasné, že soud nebyl podmínkou pro "ubytování" v gulagu.

Kodl 26.7.2009 19:57

Proč autor neodpoví na moji otázku

Na to je nějaké psí  usnesení, že musí?8-o

Andy 26.7.2009 20:25

Re: Proč autor neodpoví na moji otázku

nemusí, ale bylo by to slušné. No, třeba nemá čas nebo má dojem, že odsouzením té paní řekl vše, co bylo třeba.

Kodl 26.7.2009 22:00

Re: Proč autor neodpoví na moji otázku

Slušnost bude potřeba od psí redakce, aby dala příležitost i druhé straně.

J.G. Pašek 26.7.2009 22:21

Nebuď tak domejšlivej . . .

Nikdo ti odpověď nedluží . . . . obvzláště, když už máš tu tvojí nodpověď v kapse . . .

Andy 26.7.2009 23:12

Re: Nebuď tak domejšlivej . . .

no, v kapse nekapse, autor učinil nekompromisní závěr na základě jistě svých zkušeností, ale vesměs dohadů, nemá pro své radikální tvrzení vůbec žádný "papír", který tak požaduje po paní Sosnarové.

Jsem domýšlivá- a očekávám další článek pana Bystrova, kde buď předloží objektivní důkazy nebo zdůrazní, že vše, z čeho paní Sosnarovou podezírá je jeho dojem a nic víc.

Mistr Jan Hus 26.7.2009 19:23

Do gulagu patří vlastizrádci jako ty!

;-D

Jarka 26.7.2009 20:57

Re: Do gulagu patří vlastizrádci jako ty!

Kdo je vlastizrádce?

Mistr Jan Hus 26.7.2009 21:36

Re: Do gulagu patří vlastizrádci jako ty!

Bystrov a jemu podobní.

čtenář 26.7.2009 21:53

Re: Do gulagu patří vlastizrádci jako ty!

A ty seš vlast, kerá to posuzuje, co ?  ;-D

Andy 26.7.2009 18:57

A hlavně

proč autor vesele diskutující neodpoví ani na jedinou mou otázku?

Můžu doufat, že třeba seká trávu na chalupě. Doufám.

čtenář 26.7.2009 19:07

Re: A hlavně

Pan Bystrov je už starý pán a nejspíš ho ta diskuse unavila. Nejspíš ani netušil, že kolem toho jeho článku bude takové tóčo.

Andy 26.7.2009 19:10

Re: A hlavně

Paní Sosnarová je už stará paní a pokud jí starý pán Bystrov svým článkem ublížil ( což pokládám za dost pravděpodobné), pak je víc než vhodné, aby se diskuse účastnil.

Tóčo není, jen jsem zvědavá a nespokojím se s povrchním odsudkem. To by měl pan Bystrov chápat.

čtenář 26.7.2009 19:27

Re: A hlavně

Já jsem to napsal už níže v diskusi. Je tu spousta pábení. Ale jako připomínka těch pochmurných dob to bylo dobré.

Andy 26.7.2009 17:03

a proč autor tak otočil?

říká spisovatel Vladimír Bystrov, jehož otec strávil v gulagu řadu let. „Lidé, kteří své věznění prokázali, měli rodiny, přátele. Ti posílali dopisy třeba Stalinovi, prezidentům, vězňům psali, posílali balíčky, třeba do neznáma. Tahle aktivita tehdy vypadala nebezpečně, možná i bláznivě. V archivech ale zůstaly stopy. A ty jsou dnes jasnými důkazy o věznění.“ A jakou šanci sehnat důkazy mají sestry Sosnarovy? „Bohužel téměř žádnou,“ říká Bystrov. „Byly to malé děti. Přežily své spoluvězně. A byly úplně samy. Nikdo jim nikdy nenapsal. Nikdo se o ně nezajímal.“

Respekt, 2006

ranbow 26.7.2009 16:55

a kolik peněz je pro pravdu

Tak si říkám, kolik peněz je pro tenhle pořad určeno peněz.Co se za to dá natočit. Rešerše a scenář podle nějakého historika, pak vyhledání pamětníka,zajet za ním s kamerou,natočit rozhovor, ukáže pár fotek, přidají se záběry z archivu, a pár vzpomíne dalších účstníků, na víc to nebude. Těžko bude někdo utrácet další statisíce za ověřování podrobností každého dílu (nejenom tohoto).

kopretina 26.7.2009 14:57

http://sites.google.com/site/hlukesova/ adresa mých stránek

Zde je adresa mých stránek-http://sites.google.com/site/hlukesova/

Stejně je to jedno, většina lidí zná mou identitu a vědí, kdo jsem.

Andy 26.7.2009 13:05

a co tohle?

Jako třetí argument posloužila ČSSZ již zmíněná pracovní knížka. Podle úředníků „takovýmto dokladem vězňové gulagu nedisponovali. Tvrzení o pobytu paní Sosnarové v gulagu to do značné míry zpochybňuje“. Jak taková „trudovaja knižka“ vypadá? Stojí v ní například, že Věra Mělká v SSSR pracovala ve strojírenském závodě, že byla zaměstnána jako „dělnice“, „námezdní síla“ či „pomocnice strojníka“. Dokument s datem vydání 26. srpna 1964 je zjevně vypsán rukou jednoho člověka, ačkoli obsahuje záznamy za mnoho let.

Andy 26.7.2009 13:03

a co má znamenat toto?

článek:

"Stejně tak nám také tvrdili, že podobných případů bylo v Čechách a na Moravě tři tisíce, i když počet odvlečených z území dnešní ČR podle všech odhadů historiků nepřesáhl jeden tisíc."

IDnes 21.4.2008

Vladimír Bystrov odhaduje, že jen z Čech a Moravy tak bylo uneseno 3 000 lidí, kteří z bolševického Ruska buď emigrovali a získali československé občanství, anebo se už v Československu narodili.

Vy si moc nevidíte do klábosnice, že?

Andy 26.7.2009 12:58

dobře, tak očistíme článek pana Bystrova od jeho subjektivních pocitů a zbyde nám toto:

žádní živí svědci- paní Sosnarové je 77, byla odvlečena ve čtrnácti. Protože to zřejmě byla výjimka a ostatní byli starší může ještě žít? Bojí se jet do Ruska. To se jí tedy vůbec nedivím, mne by tam nikdo nedostal ani párem volů. Ono tam dodnes je dost nebezpečno a dodnes nemají oběti Gulagů právo o svých zkušenostech volně hovořit.  Matka rozvědčice- to beru  i já s rezervou, pravděpodobnější je, že její matka znala nějaké bělogvardějce nebo měla nějaké v příbuzenstvu anebo ji někdo při nějakém výslechu zmínil. Důvody odvlečení do kriminálu a gulagů sověti vždy našli, stejně jako španělská inkvizice, když hledala kacíře.Zakoupení jméno byl pravděpodobně úplatek pro administrativní změnu jména- nic divného.   Odsouzení často probíhalo bez přítomnosti obviněných a odsouzených a že by si dozorci či NKVD povídalo s mukly o tom, kdo je a proč někam zavřel, tomu snad nemůže věřit vůbec nikdo. Pojem "administrativní deportace" snad je znám i vám. Normální zaměstnanec, pracovní knížka- tak zde, pane Bystrove, jste vskutku šlápl vedle.Vaše důvěra v bolševické listiny je obdivuhodná. S takovou naivitou se snad nemůže pyšnit ani Kato tvrdící, že ho nenapadlo myslet si, že je komunistická ambasáda v Anglii plná estébáků. Vy snad byste i věřil, že Wonka zemřel v kriminále navzdory lékařům, když protokoly jasně vyloučily zanedbání.

Čtrnáctiletá holka, vyrůstající v extrémním prostředí si jistě leccos stylizuje, vytěsňuje některé vzpomínky (třeba na důvod uvěznění, průběh), leccos si nepamatuje.

Možná že si vymýšlí ( Anastázie mne nenapadla náhodou), možná ne. Vaše argumenty jsou ale stejně lehce vyvratitelné jako ty moje, které jsem zde nasázela. Vlastně mnohem lépe, protože ty mé podporuje potvrzuje což je dosud nejlepší a nejobjektivnější historická práce na toto téma.

Pořad o paní Sosnarové jsem viděla a pečlivě sledovala její vyprávění. Zatím věřím jí víc než vám- a vaše soustavné zesměšňování a zlehčování jen potvrzuje, že že vycházíte jen ze svých emocí, ne z reality.

Andy 26.7.2009 13:08

Re: dobře, tak očistíme článek pana Bystrova od jeho subjektivních pocitů a zbyde nám toto:

errata: "podporuje kniha Gulag -historie od Anne Applebaum, kapitola 20

JaS 26.7.2009 12:32

Děkuji autorovi,

že se zúčastnil diskuse.

čtenář 26.7.2009 11:51

Pan Bystrov nejspíš ve svém článku narazil na ryze český fenomen - pábení.

Střetnul se s úkazem, který je nečeskému prostředí vlastně dost nepochopitelný. Místo zažité heroické zkušenosti (např. zkušenost Rusů z občanské války, z druhé světové války atd., časově zpět i vpřed), se český člověk, díky národní neschopnosti čelit tlakům soustavným otevřeným odporem, "seberealizuje" v pábení, čistých fabulacích, ve kterých se míchá osobně zažitá (obvykle málo hrdinská) realita s mixem informací z veřejně dostupných zdrojů, někdy zdroje čistě okrajového, který umožňuje, díky své okrajovosti a tudíž, de facto, inkognitu, transformovat všelijaká životní selhání do polohy, která je pro tyto pábitele nutná pro kladné zhodnocení jejich vlastního života.

Člověk s nečeským naturelem to vlastně není v stavu pochopit a tak se snaží prodrat k tomu, co je skutečnou realitou, a to všechno v českém prostředí, které takovému nazírání skutečnosti není nijak nakloněno. Respektive, jenom pábení je tou skutečností a realita života je přelud a fantazie nepřátel všeho českého.

J.G. Pašek 25.7.2009 23:44

Já bych tu žendkou požádal aby svolila k výslechu nadrátovaná k polygrafu . . .

i když výsledek Pravda - Lež není vždy 100%   . . .  i výsledek 99%  Pravda -Lež je považována za definitivní  . . . 

Když mluví pravdu, k testu by okamžitě svolila . . . protože pravdomluvnému nemůže ublížit a lháři pomoci . . .

Andy 26.7.2009 2:23

Re: Já bych tu žendkou požádal aby svolila k výslechu nadrátovaná k polygrafu . . .

a kdyby se ukázalo, že  "ta ženská" hovořila pravdu , spáchali byste s Bystrovem seppuku?

  

J.G. Pašek 26.7.2009 5:14

Já nemám koně v tomto dostihu . . .

To je všechno teórie KDYBY . . . a že by ta ženská úspěšně překročila ten první most . . . Mám za to, že pan Bystrov by byl ten první kdo by se omluvil. 

Andy 26.7.2009 11:43

Re: Já nemám koně v tomto dostihu . . .

já zase mám za to, že pokud titulujete paní Sosnarovou "ta ženská", měl byste nazývat pana Bystrova  "ten mužskej".

Aby ta vaše zaujatost tak nečouhala z průměru:)