8.12.2021 | Svátek má Květoslava


MÉDIA: Petr Hájek a mediální manipulace ČT

17.6.2009

Pobavil mě program České televize Vedlejší efekty, jehož hlavním tématem měly být známé tváře. V druhé části pořadu vystoupil vicekancléř prezidenta republiky Petr Hájek a diskutoval s ním komentátor Hospodářských novin Petr Fischer.

Pořad sice neměl být primárně o Hájkově nové knize Smrt ve středu, přesto se kolem ní ve své druhé polovině neustále točil. Nejpikatněnjší na tom bylo, že Česká televize jako komentátora pozvala někoho, kdo knihu nečetl. Fischer pouze tvrdil, že četl některé úryvky.

Když se Hájek divil tomu, že se diskutuje o knize, kterou jeho oponent nečetl, tak mu moderátorka namítla, že pořad není o knize...

Přitom však údajná a médii překroucená tvrzení této knihy byla použita hned v upoutávce na začátku a moderátorka z knihy neustále citovala a vracela se k ní.

Je až podivuhodné, jak je možné, že moderátorka i Fischer diskutovali s Hájkem o něčem, co nečetli. (Moderátorka sice tvrdila, že to četla. Pokud ano, tak to zase pro změnu vůbec nepochopila.)

Kniha totiž není skandálním odhalením 11. září. Jedenácté září se objevuje pouze jako jeden z mnoha příkladů mediální manipulace. Vůbec také není pravda, že Hájek nemá svá podezření a pochybnosti ničím podložené, jak tvrdil článek MF Dnes. Hájek v knize přímo doporučuje ke zhlédnutí dokumenty, které se 11. zářím zabývaly (EUportal je brzy uvede).

Celý pořad tak byl učebnicovou ukázkou mediální manipulace, kdy se debatovalo o tématu, které hlavním tématem vlastně podle ČT a moderátorky ani nebylo, s oponentem, který si knihu ani nepřečetl, a s moderátorkou, která citovala několik z kontextu vytržených pasáží, které si pravděpodobně vyhledala v článku MF Dnes.

Přitom Hájova kniha je mnohem, mnohem hlubší a není pouze o médiích, ale i o úpadku politiky, svobody a demokracie... Nenechte se ovlivnit médii přežvýkanou virtuální realitou a přečtěte si knihu sami a přemýšlejte bez oficiálního návodu. Ta kniha za to opravdu stojí a o tom vlastně je: Mějte oči otevřené, nevěřte zaběhnutým klišé a přemýšlejte o věcech sami.

Šéfredaktor EUportal.czAkční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.