Neděle 15. září 2024, svátek má Jolana
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

MÉDIA: Obraz českých komunistů – co v rádiu nezaznělo

diskuse (19)
V pravidelném pořadu Českého rozhlasu 6 Hovory o médiích, věnovaném mediálnímu obrazu českých komunistů, nezaznělo několik důležitých zjištění a argumentů. Například tyto:

Paradoxy, spjaté s působením komunistů na naší scéně (kdy na jedné straně stojí mediálně-politický požadavek zákazu KSČM, na druhé realita hlasovacího obchodování s komunisty v Parlamentu), mají své konkrétní průměty, a to opět jak do světa praktické politiky, tak médií. Na jedné straně média vyčítají vybraným politikům, že s komunisty vůbec jednají (ukázkově to předvedli novináři v komentářích k presidentské volbě v roce 2003). Na druhé straně v téže volbě letos žádného novináře nepřekvapí, když KSČM jedná s tzv. Antiklausy, dokonce se v komentářích objevují výzvy, aby se případný Klausův vyzyvatel ucházel o všechny parlamentní hlasy, tedy včetně komunistických. To je ukázkové pokrytectví. Zdaleka ne však jediné.

Když už se zavede diskuse o samotné podstatě polistopadového vývoje komunistické strany, většinou média zmiňují fakt, že v KSČM dřímá neostalinské tvrdé jádro reprezentované jmény jako Václav Exner či Marta Semelová, a na druhé straně jakási měkčí frakce kolem Jiřího Dolejše. Média se vlastně nijak hlouběji nezamyslela nad tím, co přesně znamenala výměna Miroslava Grebeníčka za Vojtěcha Filipa v čele strany, nikdo se dokonce nepokusil ani o tu nejprimitivnější úvahu, zda to je krok vpřed či vzad, natož aby se objevila nějaká sofistikovanější úvaha o tom, jaké tato výměna může mít vnitropolitické, případně zahraničněpolitické předpoklady, důvody a dopady.

O tom, že před nástupem Grebeníčka tu byly různé pokusy, jak KSČM demokratizovat a přeměnit v jakési humánní socialisty, už se dnes nemluví vůbec. Přitom architekti těchto myšlenek jsou stále mezi námi. Připomeňme jména Jiřího Svobody nebo Radima Valenčíka. To jsou lidé, kteří se – byť marně - pokusili o kvadraturu kruhu, neuspěli a dnes působí mimo politiku, vesměs v akademické sféře. Proč se tak málo zajímáme o jejich názor na dnešní KSČM?

To je mimochodem obecnější výtka směrem k médiím. Velmi řídce oslovují se žádostí o názor osoby, které politikou na nejvyšší úrovni prošly a zanechaly v ní nesmazatelnou stopu. Takto mezi námi chodí desítky bývalých ministrů, náměstků, poslanců a senátorů, případně vysokých stranických funkcionářů, často excelentních odborníků, jejichž názor na určitou věc by jistě mohl být ovlivněn hořkostí nějaké minulé politické porážky, avšak z odborného hlediska by mohl být přínosem. Pro naše novináře však – s výjimkou Václava Havla – jako by žádný minulý politik neexistoval, jako by celá tíha světa ležela na těch dnešních politicích, jako by na všechno znali či měli znát odpovědi právě a pouze oni. To je však mýlka, a to velmi krátkozraká. Je to mýlka, která je jedním z kořenů povrchnosti, která bývá tak často právem novinářům vyčítána. Chybí jim totiž často vědomí kontinuity, a tím pádem i všech nezbytných souvislostí.

Leč zpět ke komunistům. Důležité je také zmínit, že komunistickou minulost má velké množství politiků všech stran s výjimkou lidovců, kteří za minulého režimu zasedali s KSČ v Národní frontě. Jenže ne každému exkomunistovi je měřeno stejným metrem. Někteří exkomunisté jsou vzati na politickou i mediální milost – Petrem Pithartem počínaje a Jiřím Dienstbierem zdaleka nekonče. Jiným je komunistická minulost připomínána – právem – jako stigma – což jim komplikuje dnešní politický růst: nejčastěji je jmenován Vlastimil Tlustý, ale komunistická minulost vzala ministerskou perspektivu třeba i Dušanovi Lužnému. Selektivita postoje ke komunistické minulosti je zřejmá a zasloužila by mnohem hlubší zamyšlení: Nejde totiž zdaleka jen o to, že část komunistů po roce 1969 byla ze strany vytěsněna, zatímco jiní do ní z kariérních důvodů teprve vstupovali. Co dělali pozdější chartisté v 50. a raných 60. letech, kdy patřili ke komunistické věrchušce, na to jakoby se zapomnělo, a jistě ne náhodou.

Dalo by se říci, že komunistická karta je docela užitečným trumfem pro různé demagogy na politické i mediální scéně. Jednou se vlivem komunistů vyhrožuje, podruhé je – týmiž protagonisty – bezskrupulózně využíván. A jediný, kdo z toho naprosto otevřeně profituje – jsou sami komunisté. Nenesou žádnou přímou odpovědnost, nepodílejí se na exekutivě, v parlamentních lavicích vedou tvrdě opoziční rétoriku, při hlasování se chovají koaličně s každým, kdo v daném okamžiku skýtá větší výhody či protislužby.

Naši novináři se však ve své většině - přes veškerou občasnou okázalou zásadovost a radikálnost - nedokázali k fenoménu komunistické strany postavit racionálně. Myslím, že je to také jeden z důvodů, proč se čeští komunisté mají tak čile k světu: Demokratické prostředí – s celou svou chaotičností, nesoustavností a nedůsledností, což se týká i povrchní žurnalistiky – je pro ně živnou půdou.

Psáno pro Česká média

Aston Ondřej Neff
14. 9. 2024

Za oknem je clona deště, píšu tyto řádky, kdy máme za sebou 30 hodin nepřetržitého deště. Ráno to...

Tomáš Vodvářka
14. 9. 2024

Aspoň si to myslí ten, kdo prodává tento slogan s portrétem Vladimíra Uljanova. Vedle něj je tam i...

Jan Bartoň
14. 9. 2024

Ona tak zvaná světová média jsou ale zejména média dlouhodobě fandící demokratům v USA.

Lubomír Stejskal
14. 9. 2024

Dva hrůzné příběhy, dva panovníci téže dynastie, otec a syn, a zcela odlišný přístup.

Jan Ziegler
14. 9. 2024

Vlak svobody projel na svobodu z komunistického otroctví.

Aston Ondřej Neff
12. 9. 2024

Dnešní stav je neschopný státní kolos plně převzatý od komunistů s formální nadstavbou...

Aston Ondřej Neff
13. 9. 2024

Potopeň je cosi mezi povodní a potopou a meteorologové nás ujišťují, že něco takového nás o víkendu...

Aston Ondřej Neff
14. 9. 2024

Za oknem je clona deště, píšu tyto řádky, kdy máme za sebou 30 hodin nepřetržitého deště. Ráno to...

Václav Vlk st.
13. 9. 2024

Vše nasvědčuje tomu, že se Západ snaží znovu vyjednat jakousi novou mnichovskou dohodu na úkor...

Tomáš Guttmann
12. 9. 2024

Televizní debata ovlivní volby méně než účast neoprávněných voličů.

Lidovky.cz, ČTK
15. 9. 2024

Extrémní počasí se zhoršuje v neděli i ve střední Evropě. V polském Dolnoslezském vojvodství se...

dyn Josef Dyntr
15. 9. 2024

Hasiči v neděli do dopoledních hodin zasahovali v Česku u více než tří tisíc událostí. Na většině...

stk Stanislav Kamenský, Rostislav Hányš, lem Lenka Muzikantová, ČTK
15. 9. 2024

Vytrvalé silné deště celou noc nadále zhoršovaly situaci na řekách v Olomouckém kraji. Hasiči jsou...

ČTK, Lidovky.cz
15. 9. 2024

Hanušovice na Šumpersku dopoledne zatopila povodňová vlna, většina lidí zůstala v domech a nestihla...

Václav Hořejší
15. 9. 2024

V posledních týdnech přibývá pacientů nakažených koronavirem SARS-CoV-2 (nadále mu budu říkat...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz