4.3.2021 | Svátek má Stela


MÉDIA: O hlídacích psech v Bartákově kauze

20.11.2010

V pátek 12. listopadu nechala Mladá fronta Dnes na první stránce vybuchnout bombu. Informuje o údajném výroku někdejšího velvyslance USA a šéfa dozorčí rady kopřivnické Tatry Williama J. Cabanisse, kterým měl komentovat své setkání s náměstkem ministra obrany Martinem Bartákem v roce 2008. MF Dnes uvedla znění Cabanissova výroku takto: "S náměstkem Bartákem jsme si normálně povídali. Pak jsme mluvili o problému, který měla Tatra s Pragou. V jednu chvíli řekl, že za určitý obnos peněz - přesnou sumu si nepamatuji - by problémy mezi Tatrou a Pragou mohly být vyřešeny."

MF Dnes současně interpretuje toto Cabanissovo tvrzení jako Bartákovu žádost o úplatek. Napsala: "Náměstek ministryně obrany Vlasty Parkanové Martin Barták (ODS) si podle slov amerického exvelvyslance řekl o úplatek (sic!) v úterý 26. února 2008 ve washingtonském hotelu Centreville."

Ať koukám, jak koukám, v Cabanissově výroku se mluví o řešení problému mezi dvěma zbrojními automobilovými firmami pomocí peněz. Exvelvyslanec se ani náznakem nezmínil o nějaké snaze Bartáka získat úplatek. Naopak jasně říká, jak cituje MF: "Nebylo to, že by říkal: Dejte mi peníze. Tak to nebylo řečeno. Bylo to tak: Dejte peníze a bude to vyřešeno."

Slovo úplatek v této kauze je vynález novinářů MF Dnes. Komentář údajných výroků Cabanisse se opírá jen o nepodloženou interpretaci autorů výbušného článku. Obvinění Mladé fronty z úplatku je předčasné a bulvární a nemá se o co opřít. Navíc se dotýká i cti exvelvyslance, který údajný trestný čin (úplatek) neoznámil. Jako předseda dozorčí rady Tatry by tím byl jistě povinován.

Když už se autoři pustili do nepodložených spekulací, mohli se zmínit i o jiných možných vysvětleních: investice do firmy, zakázky pro český zbrojní průmysl, plnění recipročních závazků ze smlouvy o umístění amerického radaru v České republice atd. Nic takového neudělali. Vymáchali Martina Bartáka v pomluvě, destabilizovali již beztak rozjitřenou politickou scénu. Možná, že to neudělali úmyslně a byli vedeni snahou napravit poměry panující na ministerstvu obrany. Cesta do pekla je však dlážděna dobrými předsevzetími. Novináři mají být hlídacími psy demokracie, nikoliv štvavými chrty.

Autor je novinář a senátor
 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.