25.4.2024 | Svátek má Marek


MÉDIA: Noviny je možno zmačkat a zahodit

19.6.2006

Miloš Čermák téměř vždy přijde s nějakou zajímavou informací, ale skoro stejně tak často se mýlí, když odhaduje důsledky, které z ní mohou plynout. Naposled se Čermák

pozastavil

v Hospodářských novinách nad rozhodnutím britského deníku Guardian, že „bude na internetu publikovat články svých redaktorů hned, jak je napíší. Se zveřejněním už nebude čekat do druhého dne, kdy se tytéž články objeví na papíře v novinách“. Čermák takové rozhodnutí považuje za historický okamžik, v němž konečně jedna redakce významnějšího deníku pochopila, že v aktuálnosti zpráv nemůže soutěžit s elektronickými médii a soutěž v rychlosti a původnosti zpravodajství vzdala. „Papírovým“ novinářům v Guardiinu došlo, že jejich síla je v přemýšlení nikoli ve šťouravém tempu. „Od novin čekáme, že nás budou informovat v souvislostech. Že nás upozorní na to podstatné a opominou nedůležité“, napsal Čermák a potud má také pravdu. Pak ale dodal, že „noviny jsou jediným médiem, které má prostředky a prostor na to, aby se událostem věnovalo důkladně, bez povrchnosti a zkratkovitosti. Což jen z malé části dělá televize či rádio a prakticky vůbec nedělá internet“. Čermák z toho usuzuje, že tištěné deníky se v budoucnu stanou luxusním nosičem vzdělanosti pro chytré (snoby) čtenáře.

Proti tomu nic, ale pokud jde o peníze, těch se v internetové reklamě točí opravdu hodně, tedy není o ně nouze ani v internetových novinách. Prostoru má internet na rozdíl od novinové stránky nekonečně mnoho. Navíc má dispozici pohybující se obraz i zvuk. Potíže internetové žurnalistiky jsou spíše technické povahy. Například, jak všechny technologické postupy, které přicházejí v úvahu, využít tak, aby se harmonicky doplňovaly, aby vytvářely přehlednou strukturu. Nevýhodou internetových médií zatím rovněž je jejich relativní nepohodlné používaní a vyšší vstupní i provozní náklady pro uživatele. Internetová žurnalistika ještě pořád začíná, a proto je stále dost neohrabaná a přitom pro běžného čtenáře novin složitá i drahá. To se ale může změnit.

Provozní náklady internetového deníku jsou výrazně nižší než výroba novin. Když vezmeme v úvahu také vysoké příjmy z inzerce na internetu, a tedy i možnost vyšších investic do kvalitního obsazení redakce, nevypadá to se zpravodajskými weby pro příští roky špatně ani co se týká kontextu zpráv, analýz a komentářů. Klidně mohou být jednou chytřejší než noviny a přitom i informačně bohatší.

Výsledek konkurenčního boje mezi tištěnými a internetovými médii nezávisí ani tak na obsahu, ale docela jednoduše na tom, jestli někdy internet bude stát pár korun, bude možné jej složit do kapsy a zase rozložit tak, aby skoro nic nevážil a písmenka či obrázky byly dost velké a nekmitaly, aby se je mohli přečíst děti i staří lidé. Výhodou novin tedy zatím není to, že mohou být chytré, ale že je možné je zmačkat a zahodit.

(Psáno pro Česká média)