23.10.2021 | Svátek má Teodor, Theodor


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
woka 21.8.2009 10:56

Re: jen dotaz

ne, jen mě to pobavilo, nic ve zlém. MUSr. je moc pěkný... 

Lída 21.8.2009 11:39

Re: jen dotaz

Já nemyslím titul MUSr, ten mě taky pobavil. Já myslím cukrovku I.typu.

WOKA 21.8.2009 12:55

Re: jen dotaz

Ne přímo. Týká se mně (profesně)  prevence obecně. Proto dobře vím, že jak má něco víc jak tři řádky, obecná populace to nečte, zejména když to jsou rady, jak zdravě žít.  Proto taky bývají běžní lékaři většinou zcela neúspěšní při pokusech o primární prevenci. Jsou samá latina a nedovedou osekat problém do formy jednoznačného sdělení, což je sice zjednodušující, ale nutné.(Něco zcela jiného je ale informování pacientů a rodiny o dalším chování a možnostech atd. při už zjištěné nemoci). 

Lída 21.8.2009 13:08

Re: jen dotaz

Pak chápu, že vás problémy diabetiků I. typu a rodičů diabetických dětí vůbec nezajímají. Co je Vám do toho, že se na ně kdekdo dívá, jako že tu nemoc nějak zavinili, že jo? Vždyť cukrovce se přece dá zabránit životním stylem, všude to píšou.

Jenda 21.8.2009 13:45

Re: jen dotaz

Koukam, ze vas ta nemoc pekne zaslepila. Koneckoncu co je vam do tech statisicu lidi, kteri se proziraji k cukrovce typu N a dobre udelanou kampani by z nich bylo mozne znacnou cast zachranit? Vase dite ma cukrovku typu M, vsichni ostatni at treba chcipnou.

Lída 21.8.2009 15:28

Re: jen dotaz

A nemyslíte, že zaslepenej jste spíš vy, když evidentně vůbec nechcete pochopit, o co v tom článku jde?

woka 21.8.2009 14:57

Re: jen dotaz

Milá Lído, život není spravedlivý, nikdy nebyl a nebude.... Když máte brýle, dozvíte se už ve škole, že jste slepejš, když kulháte, že jste mrzák. Když pak máte třeba dítě s černochem, dozví se zase ono, že je negr a vy štětka. Když se to dítě dobře učí, posmívá se mu půlka třídy, že je šprt. Když ....atd. atd. Každý máme něco. Naučit se vyrovnat s těmito podpásvokami je jedním z úkolů výchovy a dozrávání jendotlivce. Osobně doporučuji humor.

Lída 21.8.2009 15:23

Re: jen dotaz

Nevím, jestli vy máte zkušenost s nemocným dítětem, že mi tak hezky radíte. Ale já jsem se s nemocí svého dítěte už dávno vyrovnala a nijak nejsem zatrpklá. Ale přece mi vadí, když někdo tvrdí, že riziko cukrovky se dá nějak snížit. To platí jen a pouze pro cukrovku II. typu. Pro cukrovku I. typu žádná prevence neexistuje. To by byl takový problém v té kampani zásadně používat přesnější termín cukrovka II. typu?

Jenda 21.8.2009 18:08

Re: jen dotaz

Znite velice zatrpkle.

A ano byl.

Lída 21.8.2009 18:14

Re: jen dotaz

A můžete mi říct proč? Myslím teda proč byl to byl problém, protože to je dnešní téma.

Jestli já jsem nebo nejsem zatrpklá s tím nemá nic společného a hlavě vy v tom máte úplně jasno, takže by bylo stejně zbytečné to řešit.

Jenda 21.8.2009 19:00

Re: jen dotaz

Protoze reklama, aby byla funkcni, potrebuje jednoducha a strucna HESLA.

Claire 21.8.2009 21:04

Re: jen dotaz

To je ale docela smutné, že lidský mozek nedokáže zpracovat o těch 7 znaků víc, aby se dozvěděl něco o diabetu, když denně přijímá tisíce nepotřebných informací z neuvěřitelně dlouhých a nudných reklam na prací prášky a `zdravé` mléčné tyčinky.

Opravdu mám pocit, že jste stále nepochopil, o co se tu jedná.Jde tu především o princip, který by se měl prosazovat při podávání informací, ať už o diabetu nebo o jakékoliv jiné nemoci. Informace by neměly být dvojjaké, zavádějící a fabulační. Myslím si, že dostatečně schopní lidé by mohli přijít na způsob, jak se nevzdat stručných a jednoduchých hesel a přitom veřejnosti sdělit, že se kampaň týká DM2.

Pavla B. 21.8.2009 17:46

Re: Zcela nesmyslny clanek.

K tomu absolutnímu snížení počtu úrazů viz výše.

Skutečně jste nepochopil, že je ta kampaň kontraproduktivní?8-o

Jenda 21.8.2009 18:12

Re: Zcela nesmyslny clanek.

Kontraproduktivni? Komu uskodi, ze se nebude tolik prezirat, obcas pozre i nejakou tu zeleninu a nekdy zvedne zadek z gauce? To nejhorsi co ta vase kontraproduktivni kampan zpusobi, bude neznatelne zvyseni poctu chytraku, kteri budou stvat Lidu s "dobrymi radami", ze mela toho sveho diabetika lip krmit. Chapu, ze pro natolik zaslepeneho cloveka jako je ona, je to prilis vysoka cena.

Pavla B. 21.8.2009 18:31

Re: Zcela nesmyslny clanek.

Četl jste článek celý? Ne že bych vás k tomu chtěla mermomocí nutit, ale je to tam (v jeho druhé polovině) vysvětlené:-)

Lída není sama, kdo je naštvaný, ale vážně to není hlavní problém nepovedené kampaně - což Lída dokonce i připouští.

Claire 21.8.2009 21:07

Re: Zcela nesmyslny clanek.

Jen poznámka na okraj - diabetici 1. typu se v naprosté většině případů nepřežírají, netráví život na gauči a zeleninu jí na denní bázi. Proto jim kampaň namířená na tyto nešvary asi nic nového pozitivního do života nepřinese.

tromity 21.8.2009 8:58

Slovíčkaření

Zcela souhlasím s nutností informace v kampaních podávat srozumitelnou formou a především přesně bez možnosti dazinterpretace. Článek je vystaven přesnosti, proto si dovolím upozornit na nesmyslnost tvrzení v prvním odstavci - nutnost rozlišovat u různých typů diabetu je zcela na místě, ovšem v případě citované věty o úrazech jde úvaha značně mimo - 1. ochranné brýle se (většinou) nosí na místě, pro které jsou určeny (tedy nos) a proto je již zbytečné zdůrazňovat ochrannou funkci očí a jejich okolí a 2. autorka zcela pominula riziko vzniku úrazu spojeného s poškozením očí , kam patří i např. vyvrknutí kotníku. Z těchto důvodu odmítám argumentaci v prvním odstavci, jinak je článek dobrým podnětem ke zkvalitnění kampaní v ČR.

vengi 21.8.2009 8:48

zachytenie DM1

Presne, to rozpoznanie DM1 je tiez velmi dolezite, aspon tak ako prevencia DM2. Prevencia pri DM1 v podstate nie je, ale je lepsie rozpoznat a zachytit to cim skor.

Claire 21.8.2009 21:12

Re: zachytenie DM1

Nebylo by špatné, kdyby tato kampaň proti cukrovce věnovala několik propagačních letáků i například tomu, jak poznat DM1 u dětí (a zachránit jim tím mnohokrát život), jak pomoci lidem při těžké hypoglykémii a tak dále. Pokuď je to skutečně kampaň proti cukrovce, mohla by se tedy věnovat i jiným typům cukrovky než pouze DM2. U DM1 sice už nejde o prevenci, je však spousta věcí, o kterých by veřejnost měla mít povědomí...

Veteran 21.8.2009 8:34

Bezva

Konečně věcný článek, který neštvě jedny proti druhým a nehaní nikoho ani podvědomě.

Alča 21.8.2009 7:43

Naprostý souhlas.

Chápu, že média mají občas tendenci zjednodušovat (aby pochopili opravdu všichni, že), ale věci zásadního významu nelze paušalizovat.

Jindra 21.8.2009 7:09

To je velmi pěkný článek

Eva D. 21.8.2009 0:45

Díky, Pavlo, za Váš článek

Právě jsem si vyplnila test. Riziko nízké, zní výsledek. Přesto mám diabetes 1. typu už několik let. Sladké jsem nikdy nemilovala, miluji zeleninu a vůbec zdravou stravu a vždycky jsem milovala pěší turistiku.

Některé děti a mladí lidé, které jsem poznala a  mají diabetes 1. typu, byli vždy štíhlí, sportují, a nidky nebývali nijak zvlášť nemocní. Nikdo z nich se k nemoci neprojedl v cukrárně ani nikde jinde a neproseděl na gauči. A do nemocnice většinou jeli dehydratovaní a rovnou na JIPku, protože  nikoho, ani jejich lékaře, nenapadlo, že mají diabetes !

Zkrátka: je to tak.

Pavel 21.8.2009 3:39

Re: Díky, Pavlo, za Váš článek

Dehydratovaní?

Jiří Heincl 21.8.2009 6:23

Re: Díky, Pavlo, za Váš článek

Ano dehydratovaní a s hyperglykemií.

jiří 21.8.2009 9:09

Re: Díky, Pavlo, za Váš článek

  No jo, já taky raději říkám pěkně po staru "dehydrovaní",  ale v nějakém článečku, asi z Ústavu pro jazyk český, jsem se dočetl, že dnes je přípustné i "dehydratovaní".  Ostatně ten stav se nazývá dehydratace, nikoliv dehydrace.

Pavel 21.8.2009 14:20

Re: Díky, Pavlo, za Váš článek

Ne, to jsem nemyslel, jen jsem se divil, nevěděl jsem že to cukrovka způsobuje.

Vadí mě jen poangličtělé "potencionální".

Eva D. 21.8.2009 18:56

Re: Díky, Pavlo, za Váš článek

Pokud není rozpoznaná a léčená a máte vysoké  glykémie, ano. Dá se na to zemřít a srovnává se to dost dlouho.

Eva D. 21.8.2009 12:52

Re: Díky, Pavlo, za Váš článek

Lékaři říkali vysušení jak tresky. Každopádně, podstatu toho stavu a fakt, že se to může přihodit zrovna Vašemu, štíhlému, sportujícímu dítěti na první pohled zdravému jako řípa, to nemění. "Co růží zvou..."

Pavla B. 21.8.2009 7:20

Re: Díky, Pavlo, za Váš článek

Evo, když už jednou cukrovku máte, tak ji nemůžete dostat, tedy riziko je skutečně nízké - to má logiku, ne?;-D

Všem, co se zúčastní diskuse, děkuji předem za příspěvky - dostanu se na Psa zase až večer. Hezký den.