20.4.2024 | Svátek má Marcela


MÉDIA: Nelžete, že Češi kradou a jsou šmejdi

2.1.2008

„Kdo nekrade, okrádá vlastní rodinu!“ Toto heslo nabylo nesmírné popularity v dobách socialismu. A přes drakonické tresty hrozící pod paragrafem „rozkrádání majetku v socialistickém vlastnictví“ se kradlo, ani poledne se nedrželo.

Ono to často ani jinak nešlo, protože koupit roli thérové lepenky a nebo pytel cementu byl nadlidský výkon, podpořený často „všimným„ pro zaměstnance Stavebnin.

Dneska je ovšem poněkud jiná doba. V soukromých firmách se krást moc dobře nedá a úplatky, jaké dostávají a rozdávají například hlavouni ve Francii - viz soudy s bývalým předsedou vlády, Anglii a Švédsku - aféra Grippen, i jinde v tzv. „vyspělém a morálně lepším světě“, který je nám dáván kdejakým moralistou a pisálkem za příklad, na ty ještě daleko nemáme. Ony taky úplatky za několik Gripenů a nebo za padesát budou asi jinší, ne?!

Takže tvrzení, uvedené v úvodu článku pana Doležala Chvála Dopravního podniku hl. m. Prahy ze dne 28. prosince 2007 na NP, že „Je všeobecně známo, že se u nás poměrně hodně krade. Už v minulosti tím byli naši předkové pověstní po celé Evropě, stejně jako hudebním nadáním či uměním vařit dobré pivo“, mne skutečně nadzvedlo na židli. Pan Doležal, známý čtenářům NP svým podlézavým postojem ke svým přátelům v Mnichově, ovšem jen pokračuje v trendu samohanobících textů českých autorů, které se staly v posledních letech naprosto běžnými.

Co se týká pana Doležala, jeho tvrzení je opět jednou z perel (sudeto)německých blábolů ve stylu, že „Beneš byl horší než Hitler“. Tahle protičeská pomluva, kterou vytáhli v době národnostních rozbrojů v 19. století čeští a rakouští Němci, vyděšení a uražení pod tlakem ekonomických a později i politických úspěchů Čechů, je od té doby bohužel tlučena do podvědomí národa různými Doležaly a jinými „intoši“, jak lze nalézt pomalu každý týden v českých novinách.

Ono v rakouských obchodech po listopadu 1989 proslavené „upozornění“ „Pozor vy Češi, nekrást tady„ rozmnožené na kopírkách a distribuované našimi bývalými spoluobčany je ze stejného pramene. A tahle sprostota, to „UPOSORNENÍ„, jak jsem to viděl vylepené třeba v Linzi, je jedním z balvanů, žádných kamínků, ale balvanů, kterými je zatarasena cesta ke spolupráci mezi námi a třeba Rakouskem.

Když jsem se ptal v Linzi a ve Freistadtu v obchodech, zda u nich chytili někoho z Československa, jak kradl, odpověděli, že ne, že nikoho nechytili, ale protože je to všude napsaný, že Češi kradou, tak to musí být pravda, ne?! A u nich psali, že se to píše i v českých novinách!

Pravda je že pověsti o českých zlodějích rádi rozšiřují česky psané tiskoviny . Například následující zprávu otiskla a okomentovala prakticky všechna media

Například MF Dnes I zločin je druh vládnutí: “Češi, bohužel, hodně a rádi kradou. Udržet tu čeládku v koridoru poctivosti je nadlidský úkol - proč by politici "

Dokonce se na internetu na blogu Smajlinkyblog.blog.cz široce diskutovalo s tím, že Češi jsou vlastně největší zloději na světě.

Své si přidal i známý „čechobijec“ Ross Hedviček, usvědčený podvodník a pomatenec, který psal: „Na nasledujici jsem si vzpomel, kdyz jsem nedavno cetl jakysi EU pruzkum, ktery dosel k zaveru, ze z evropskych a vychodoevropskych narodnosti nejvice kradou Cesi. (hedvicek.blog.respekt.cz/ , z blogů Respektu nakonec pana Hedvička vyhodili, protože si falšoval počty připojení) atd, atd.

Všechna tato „ověřená tvrzení“ o tom, jaký jsou Češi zlodějský národ vyplývá z jakési podivné zprávy organizace společnosti Centre for Retail Research uveřejněné např. na serveru GastroNews:

Citace: “Češi si upevnili vedení v nelichotivém žebříčku: v tuzemských obchodech se krade nejvíce z celé Evropy. Vyplývá to z průzkumu britské společnosti Centre for Retail Research, která porovnávala hodnotu ukradeného zboží v poměru k obratu obchodníků.

Česko v žebříčku "zvítězilo" už v únoru, nyní se čísla ještě více zhoršila. V tuzemských obchodech se ztrácí zboží, jehož hodnota odpovídá 1,42 procenta obratu. Hned druhé místo po Česku obsadilo sousední Slovensko. V únoru se obě země ještě dělily o prvenství.

Průzkum je založen (podle serveru GastroNews) na údajích firem, které ovládají osmnáct procent evropského maloobchodu.

Země - Ukradené zboží (v % z obratu)

Česko 1,42 Slovensko 1,40 Maďarsko 1,38 Finsko 1,34 Portugalsko 1,34 Evropský průměr 1,24 Německo 1,07 Rakousko 0,96 Švýcarsko 0,92

Jenže, ona ta tabulka vypadá jinak, než jak je to presentováno v Česku“? Viz zde:

Shrinkage

Takže ne že kradou Češi, ale krade se v obchodech všude . V tabulce uvedené u nás pak je „náhodou„ vynecháno Španělsko 1,36 % Francie 1,40% a Británie 1,38 (v roce 2004 pak 1,59!!!) .

Podivné pohyby množství ukradeného mezi roky 2004 a 2005 hlášené organizaci Centre for Retail Research obchodníky – pokles v Anglii za jeden rok o 13,2%, nárůst v pobaltských státech o 21% a hromadný pokles hlášených krádeží ve starých státech EU - spíše vypadá jako odpovědi dobře PR školených mluvčích, kteří se snaží předstírat, jak jsou dokonalí, a jistou naivitu a nebo hloupost mluvčích z „nových„ zemí EU. Protože „evropsky trénovaní“ mluvčí zjistili, že tahle čísla oné organizace komentují novináři, tak se „mluvčí„ poučili. U nich se přeci nekrade! Ani náhodou! A hlášení snížení jen o cca 8 % je tak nějak snesitelné, že?!

Takže ne, že všichni Češi všude kradou, Herr Doleschal, ale krade se v obchodech v podstatě všude stejně. A ze zkušenosti s obchodováním s Německem jsem si jist, že na udržení si tváře hákliví Němci jistě svoje „ztráty vzniklé krádežemi„ ostrou tužkou snížili. Pokud byste chtěl vědět jak, dělá se to „odpisem znehodnoceného zboží„.

Původně jsem chtěl napsat osobní zkušenosti o tom, jak kradou v Evropě. Třeba v Itálii a nebo Španělsku, v metru, na ulicích i na plážích. A jak je nebezpečné chodit s peněženkou třeba kolem Bahnhofu v Mnichově. Ale to by bylo moc dlouhé.

Navrhuji čtenářům, aby se se mnou o své zážitky podělili. Já mám překrásné historky o taxikářích a prodavačkách karafiátů v Barceloně, o bulharských Romech, o „nešťastných šoférech„ mávajících na projíždějící po německých silnicích (dnes se pohybují i v českém severním pohraničí) atd. A pak můžu pro Neviditelného psa tyto zkušenosti shrnout.

Ale nejprve bych chtěl svoje čtenáře o něco požádat. Mám zkušenost, že pokud by se někdo pokoušel třeba ve Španělsku a nebo Německu psát o svém národě jako o bandě zlodějů a kreténů, se zlou by se potázal. My jsme mírnější. Ale už myslím nastal čas si to nenechat líbit. Pokud tedy nechcete, aby si o vás a vaše milé někdo stále otíral nevymáchanou hubu, napište to do těch novin. Mají tam vždy spojení. Takže se dotažte autora i šéfredaktora, proč že píše, že Češi jsou největší zloději v Evropě, že to jsou nejhorší řidiči, proč tvrdí, že je u nás obvyklé jezdit opilý za volantem (jedno pivo u nás je opilost, v Rakousku, Německu, Itálii, Anglii to není ani přestupek) atd. A ať vám sdělí, odkud mají tyto informace potvrzeny a nebo nějak doloženy. A pokud nemají a „vycucali si to z prstu“ , ať se veřejně omluví.

Také už vás přestalo bavit, aby o vás každý psal, co jste za šunt a za šmejdy? A nebo vám to nevadí?

Mně to vadí. A přímo velice.