19.1.2021 | Svátek má Doubravka


MÉDIA: Nejdřív účes, teď zas angličtina

16.5.2020

Tak se nám předvádí nová CNN Prima News a honí se za ministryní Alenou Schillerovou, aby se jí tázala v jazyce anglickém. A média mají zase o čem psát – ministryně neumí anglicky.

„Nejdřív mě z angličtiny zkoušela ČT. Hnali se za mnou s kamerou z Malostranského náměstí až na MF. Na úřadu na mě už čekala redaktorka Primy, která v žádosti o rozhovor o angličtině neuvedla ani slovo. Nebudu lhát, v ten moment toho na mě bylo moc. A odešla jsem. Možná chyba,” napsala ministryně. Následně dodala, že v angličtině není nejlepší na světě a nikdy nic takového netvrdila. Jazyk se prý doučuje a zlepšuje se.

Média mají další „senzaci“ na účet ministryně financí Aleny Schillerové. Poté, co si „všimla“, že Schillerová chodí nějak „podezřele upravená“ v době uzavřených kadeřnictví, na Schillerovou vytáhla to, že neumí anglicky. Při videokonferenci ministrů financí EU byla zastupována náměstkyní, protože, jak tvrdí média, neumí anglicky, a tudíž se nedohovoří.

Schillerovou jsem nikdy anglicky mluvit neslyšel, a nemohu tedy její znalosti anglického jazyka potvrdit či vyvrátit. Pokud tvrdí, že v „Bruselu“ vždycky mluví anglicky, je to možné. Nicméně, a na to se v současné „štvanici“ vůči ministryni financí neupozorňuje, každý může na půdě EU mluvit svým rodným jazykem, a proto jsou tam početné skupiny tlumočníků, kteří jsou za překlad (správný!) placeni. Není totiž nic špatného na tom, aby si představitelé státu zajistili výborné tlumočníky, kteří věrně reprodukují, co kdo řekne, než aby v důsledku jazykové nepřesnosti řekli něco, co pak může způsobit přinejmenším trapas nebo dokonce vést k poškození státu.

O „slabé angličtině“ se už v médiích psalo v souvislosti s bývalým předsedou Evropské rady Donaldem Tuskem z Polska. I ten čelil kritice za svou angličtinu na počátku svého funkčního období, musel se samozřejmě zlepšit a na konci jeho mandátu si už jeho slabé angličtiny nikdo ani nevšiml. Při odchodu Velké Británie z EU se také spekulovalo o tom, zda bude angličtina vůbec uznána jako úřední jazyk EU, ale snad ji zachraňuje Malta, která ji má jako druhý úřední jazyk.

Pokud reportéři českých médií uhání ministryni financí Česka a mluví (pokřikují?!) na ni otázku v angličtině, je to důkaz jejich jistého hyenismu. Hledá se cokoliv, co by mohlo strážkyni české státní kasy přitížit. A dělá se to velmi důsledně s cílem relativizovat finanční pomoc státu nejen českým rodinám, ale i širokému spektru podnikatelů. Stěžovat si na to, že vláda „zařízne“ návrhy opozice, aby je potom „oprášila“ a sama prosadila, je holt úděl opozice. Vláda si tak počínat může například s ohledem na to, že disponuje většinou v poslanecké sněmovně, a proto, že ani v časech virové pandemie žádná vřelost či důvěra mezi opozicí a vládou nenastala. Jsou to naprosto běžné postupy všude na světě tam, kde panuje demokracie a existuje vláda a opozice. Právě teď například chtějí demokraté v USA prosadit další obrovský balík finančních prostředků do ekonomiky a prezident Donald Trump už avizoval, že je to „mrtvé dítě“. Sám už prosadil miliardové dotace a všechny složenky s finanční podporou potřebným Američanům šly s jeho podpisem, za což ho demokraté podrobili zdrcující kritice.

Závěrem jen něco k zamyšlení – kolik českých aktivních politiků dokáže promluvit cizím jazykem tak, aby jim bylo rozumět a aby i oni rozuměli tomu, co druhý říká? Možná bychom se všichni divili, jak malé procento našich poslanců a senátorů skutečně dokáže hovořit anglicky na slušné úrovni. Já bych byl ale především spokojen tehdy, pokud by byl zajímavý obsah toho, o čem mluví. Vykládat pitomosti v angličtině nebo v češtině – v tom opravdu není žádný rozdíl.

Převzato se svolením autora z JanBarton.blog.idnes.czByt 3+1, Benátky nad Jizerou
Byt 3+1, Benátky nad Jizerou

Na Burse, Benátky nad Jizerou - Benátky nad Jizerou II, okres Mladá Boleslav
3 300 000 Kč


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.