Neviditelný pes

MÉDIA: Náhubkový zákon - dobře vám tak!

6.5.2009

Novináři ječí - nesmí nyní zveřejňovat policejní odposlechy a jména obětí některých trestných činů. Demokracie je ohrožena, je nutné zasáhnout za každou cenu. Píší i Obamovi - je snad oprávněn měnit naše zákony?

Náhubkový zákon omezí možnost informovat veřejnost o podvodech a lumpárnách politiků. Zároveň má chránit oběti některých trestných činů. Chránit oběti je správné. Ale politiky? Současná politická garnitura takový zákon potřebuje, dokonce je pro další fungování naší politické scény nezbytný.

Robert Čásenský, šéfredaktor MF DNES napsal: "Práce v novinách, televizi, rádiu či na zpravodajském serveru se má a nutně musí pojit také s vědomím odpovědnosti a s ohledem na možné důsledky toho, co média zveřejní."

S tím je možné souhlasit. Ale - jaká je skutečnost? Novinář má právo na svůj názor. Tady je ovšem první rozpor - jeho názor nemusí být správný. Je poplatný politice, zaměření média, znalostem novináře, který není a ani nemůže být v daném oboru odborníkem, snaze získat si co nejvíce čtenářů atd. Média tedy ani při nejlepší snaze skutečnou objektivitu nemohou dodržet.

To ovšem neznamená, že se o ni nemají alespoň pokoušet. Někdy se pokoušejí, hlavně tehdy, když to nedá velkou námahu, nebo tehdy, když objektivita nenaruší razanci a údernost článku. Zkreslené informace bývají často zajímavější, jednoznačnost nenutí lidi udělat si vlastní názor - tady media vědomě či nevědomě spolupracují s politiky.

Lidé dříve četli mezi řádky. Hledali tam chybějící informace, vykládali si článek jinak, než vypadal, často i jinak, než měl autor na mysli. Autorům se za minulého režimu psalo celkem snadno. Měli daná témata, znali, které informace vládnoucí garnituru potěší, měli svůj styl - a lidé věděli, že objektivní bývají tak nejspíše jen výsledky fotbalových utkání.

Dnes je, i přes náhubkový zákon, situace zdánlivě mnohem lepší. Opravdu ale jen zdánlivě. Psalo se o krásných zítřkách, o úspěších režimu. Třídního nepřítele spojeného se zlým imperialistou bylo nutné zničit za každou cenu. Když jsme o třídního nepřítele přišli a zlí kapitalisté začali hospodařit i u nás, hledal se nepřítel jinde. Něco se dá vyčítat Rusům, výhodný je Írán, Severní Korea, případně Čína (ale s tou se musí už opatrně). Nemyslím si však, že darebáci jsou jen tam.

Zároveň s pádem železné opony se našel téměř ideální nepřítel. S oteplením mezinárodních vztahů jsme se přestali bát příchodu nové doby ledové a nastoupil strach z tepla - bylo vynalezeno globální oteplování. Naprosto ideální téma, obsahuje v sobě vše potřebné. Téměř každá klimatická anomálie se hodí. Novinář navíc nemusí mít žádné znalosti, vše je přehledně vysvětleno a schváleno shora. Navíc je zde ohrožení v daleké budoucnosti. Počítá se také možnost poručit větru a dešti a zvrátit přirozený vývoj - i s tím máme své zkušenosti.

A tak nezbývá než zase číst mezi řádky:

* Obsah oxidu uhličitého je nejvyšší za posledních 400 000 let
(před 400 000 lety, v době meziledové, ho bylo víc!)

* Teploty dnes byly nejvyšší za posledních 100 let
(před 100 lety bylo tedy tepleji?)

* Benátkám hrozí zatopení vlivem stoupající mořské hladiny
(hladina stoupá, protože klesá území delty Pádu. Podobně je na tom Holandsko)

* Dojde k zatopení korálových atolů
(koráli a jiní živočichové vlastně ostrovy staví, ostrov dorůstá nahoru)

* Rozšiřují se nemoci
(hlavní vliv má migrace lidí, ne teplota)

* Přibývá lesních požárů
(když jsou chyceni žháři, objeví se jen krátká noticka)

* Přibude povodní
(může za to teplo, nebo lidmi změněná krajina?)

* Budou velká sucha
(jak to souvisí s předchozím bodem?)

* Dojde k tání ledu kolem pólu
(to už tady před pár tisíci lety bylo)

* Vymřou živočichové a rostliny
(pokud budeme utrácet za nesmysly a ne za péči o krajinu, tak ano)

* Budou hladomory v Africe
(když se nezmění tamní politické systémy, tak ano)

* Rozšíří se Sahara
(když bylo tepleji, byla Sahara zelená)

* Bude nižší úroda
(vyšší obsah oxidu uhličitého zvyšuje produkci u rostlin)

* Lidé budou umírat z horka
(více lidí ale umírá chladem)

* Omezení spalování chrání ovzduší
(oxid uhličitý je nutný pro život, před spalováním fosilních paliv dosáhl nenižší úrovně v historii Země)

* Je nutné zabránit případným rizikům, i kdyby globální oteplování neexistovalo
(placená reklama výrobců alternativních zdrojů?)

Proti nehoráznostem, které sdělovací prostředky chrlí mezi lidi, je náhubkový zákon jen čajíček, a hodně slabý. Ostatně je jedno, jestli jde o cenzuru nebo o tendenční informování veřejnosti. Pokud jsou uveřejněny nesprávné informace o nějaké celebritě, dočkáme se opravy. U vědeckých informací to není nutné - nakonec, kdo tomu rozumí a koho to zajímá?

Média dokonale informují o nedůležitých věcech. Víme, kde bude spát Obamův pes. Ve Švýcarsku bouralo auto s tříletým řidičem. Brazilští lékaři vyoperovali chlapci z hlavy harpunu. Herec Kal Penn vyměnil cynického šéfa House za šlechetnějšího Obamu. Princ William během cvičení uvařil motor vojenského letadla. Matka osmerčat bude možná vystupovat v reality show. Vzduchoplavec vzlétl s balonem z lodi. Bojovník džihádu se z Iráku rozvedl s manželkou pomocí esemesky. Před sto lety dobyl severní pól Čech Němec, po něm Američan Peary. Rodinka Simpsonových míří na americké poštovní známky. Aprílový šprýmař nachytal Australany, zabalil jim auta do igelitu. Velšské ovce vytvářející obrazce se staly hvězdami internetu. Americký soudce skočil na obžalovaného, který napadl svědkyni. Angličan dostal pokutu za rychlou jízdu v 86 let starém fordu.

Media mají informovat. Především u důležitých věcech. Zákony by měly tuto činnost podporovat, usměrňovat tak, aby zkreslených a tendenčních zpráv bylo co nejméně. Balast by se měl nechat bulváru. A trestat novináře? To v každém případě. Trest musí být tvrdý, adekvátní prohřešku a škodě, která byla spáchána. Musí také umožnit nápravu. Tedy - žádné pokuty, ale třeba studium odborné literatury s následným testem. Informací přece není nikdy dost. A o politicích a celebritách si pište, co je jen libo. Tady moc škody nenaděláte.

Pro čtenáře:

Věříte politikům? - Váš problém

Věříte médiím? - To se potom nedá nic dělat

Převzato se souhlasem autora z jeho blogu na kareldrabek.blog.idnes.cz



zpět na článek