28.11.2023 | Svátek má René


MÉDIA: Moravec se bojí zrušení OVM

6.7.2011

A kdopak se bojí Moravce?

Opravdu mě to zajímá. Jestliže Moravec byl zárukou sledovanosti ČT1 a ČT24 v daném vysílacím čase, pak není samo sebou tuto sledovanost zahodit i s Moravcem. A riskovat, že Moravce přebere jiná TV, tak to už musí být vyváženo něčím, NĚČÍM. Ptám se, čím.

Reklamou? Že jo, že je to tak – povolenou reklamou? Vysocí politici, nepříjemně dotčení Otázkami, povolí ČT reklamní šoty, i když s nimi už měl být konec, a zároveň zachovají koncesionářské poplatky, i když logika pláče. Proč si máme platit za to, abychom sledovali reklamu?

Dejme tomu, že tedy ČT udělá kšeft století a vymění Moravce za reklamní šoty. Pak nejspíše po Moravcovi sáhne komerční televize, protože předem ví, že jí stoupne sledovanost a příjmy z reklamních šotů, jimiž se na rozdíl od ČT živí výhradně.

Následně nejspíše Moravec přitvrdí. Už nebude hlídán cenzorem, kterému jde o kejhák, totiž o lukrativní post, neboť ČT je živena koncesionářskými poplatky díky shovívavosti vysokých politiků, zatímco komerční televize si platí svoje klíčové pracovníky podle toho, jak dokáže vydělat díky sledovanosti publikem.

Jak to tak vypadá, Moravec přiláká komerční televizi diváky a ti, natlačeni triky s reklamou i na plytké státní televizi, budou sledovat Moravce, zřejmě ještě vypuštěnějšího a rozpuštěnějšího na komerční TV a během reklamy, jako obvykle zároveň vysílané na vícero televizích zároveň, prostě vypnou zvuk a půjdou vařit kafe, hodit provázek na WC, poshánět brambůrky nebo jiné pišingry, vytáhnout prádlo z pračky nebo naopak pračku nakopnout, … jako obvykle, když běží reklama, každý to zná.

Tím ale stoupne příjem komerční TV a evidentně klesne té státní. Tak to vidím, že nám koncesionářské poplatky brzy povýší. Ostatně, něco za něco, ne? Když státní TV vyhodí Moravce, jak si Velký Politik přeje, tak bude muset na oplátku něco pro TV udělat. A co asi? Lepší politiku pro lidi? Ne. Proč pro lidi? Lepší politiku pro státní TV, a to je zvýšení koncesionářských poplatků, a tím přihrnutí vyšších honorářů pro početné ředitelství a košatý management státní TV.

Víte co, vy tam na té České TV? Vyhoďte toho Moravce hned, čím dříve, tím lépe. On se bez ČT neztratí a my si ho najdeme o pár kanálů vedle, dálkový ovladač, chválabohu, stále slouží. Ale pamatujte, ty koncesionářské poplatky nás štvou nadvakrát. Jednak proto, že jdou do kapes televizním pracovníkům, podlézajícím politikům v předklonu až k polobotkám a jinak neschopným sestavit program, který by stálo za to alespoň přečíst. Jednak proto, že sledujeme televize, které z těchto poplatků nemají nic.

Koncesionářské poplatky fungují kontraproduktivně. Tohle cítí všichni televizní diváci, ale jakožto rukojmí současné vlády s tím nemohou hnout, pouze přepínat, respektive ani nezapínat, případně vypínat, a co horšího – ignorovat ČT. Ovšem v začarovaném kruhu díky nízké sledovanosti ČT i s jejími pod očekávání málo výnosnými reklamními šoty zase všichni můžeme zvyšovanými koncesionářskými poplatky podporovat vládní ČT.

A kdy se koncesionářské poplatky zvednou? Nejpozději tehdy, kdy tento krok vláda zdůvodní tím, že ČT velkoryse přestává vysílat reklamní šoty. A kdy je přestane vysílat? Až díky své politice z nich vydělá jedno velké kulové s přehazovačkou, protože televizní diváci budou bezpečně rozptýleni po jiných televizních stanicích.

Televize jakožto nástroj vládní politiky lidi otravovala za totality, ale nebylo kam přepnout. Dnes již technika pokročila, na rozdíl od kreativnosti myšlení vysokých českých politiků a totalitně vychovaných vysokých českých managerů.

Převzato z JanaSimonova.blog.idnes.cz se souhlasem autorky (její další blog: Simonova.blog.cz)