2.12.2023 | Svátek má Blanka


MÉDIA: Manipulativní praktiky Jaromíra Soukupa

24.1.2019

Mediální podnikatel a majitel TV Barrandov se rozhodl vstoupit do vysoké politiky

Jaromír Soukup, moderátor mnoha pořadů své televize Barrandov, už svou každodenní neustálou přítomností na obrazovce dokáže vsugerovat svým divákům, že především on je tím nejdůležitějším v mediálním a také politickém světě. Cílevědomě buduje svůj obraz jediného, neohroženého, odvážného hrdiny, který dovede neotřelým způsobem tepat nepravosti všeho druhu. Je to takový lidový hrdina, který bojuje proti vícehlavé sani za správnou věc, má pro strach uděláno, a bude jen spravedlivé mu přát vítězství a posléze ho odměnit královskou korunou. To mu nakonec nelze vyčítat, pokud by se na své cestě k získání nejvyšších politických pozic neuchýlil k vypočítavým manipulativním praktikám.

Máme před důležitými volbami a J. Soukup, podle všeho inspirován panem europoslancem Štětinou, zakládá své hnutí, aniž by upřesnil, zda má, stejně jak u pana Štětiny, sloužit k jeho zvolení europoslancem či dokonce prezidentem. To se prý uvidí.

Další kroky pana Jaromíra Soukupa nás však nenechávají na pochybách, že mu především jde o využití jeho popularity k tomu, aby se dostal do vysoké politiky. A postupuje promyšleně. Nejdříve si řekne o podporu prezidenta republiky v „Rozhovorech s prezidentem“. Dostalo se mu jen poučení, že k úspěchu je třeba získat hlasy voličů a hodně peněz.

Zároveň rozjíždí dehonestaci svého možného mocného konkurenta Václava Klause ml. A má to promyšleno. Jeden den ve svých zprávách jen kategoricky prohlásí, že V. Klaus je největší kanec v parlamentu. Druhý den toto tvrzení opakuje a ukáže obrázek sedícího V. Klause ml. v takové té skoro rozvalené uvolněné poloze. A místo argumentů pro své tvrzení napadne Václava Klause st., kdy připomene vyhlášení jeho amnestie a až hystericky silně a rozčileně skoro až křičí svůj odsudek s tvrzením, že se tím V. Klaus st. zabezpečil. Je mu jedno, že se něco podobného, i přes velkou snahu nepřátel V. Klause st., neprokázalo. Své rozhořčení pak ještě podmaluje kritikou slov exprezidenta na adresu bezpečnostních složek.

Co má být cílem tohoto zákeřného útoku? To, že divák si řekne „jablko nepadá daleko od stromu“ a zavrhne Václava Klause ml.? Nebo snaha získat jako své voliče tradiční i novodobé protiklausovsky naladěné vrstvy, které nesouhlasí s exprezidentovou kritikou EU?

Náš hrdina z pohádky se nám pěkně vybarvil.