Neviditelný pes

MÉDIA: Lidovky a dezinformace

3.12.2019

Na Lidovkách vyšel článek o nové bohulibé aktivitě starosty Řeporyjí Pavla Novotného, jenž míní v Řeporyjích postavit pamětní desku padlým ruským vojákům z Ruské osvobozenecké armády generála Andreje Vlasova, kteří se vlastními životy podíleli na osvobození Prahy.

Není na tom nic neobvyklého, neboť se jedná o celkem netradiční počin, jenž nejen rozvířil scénu internetových diskuzí v ČR, ale dostal se navíc až do vysokých politických pater zemí, kterých se ona diskutabilní otázka týká. Iniciativu Pavla Novotného vítám a s překvapením jsem zaznamenal, s jakou erudicí osobně reagoval na demagogické lži a nepřesnosti v ruské státní televizi, i když způsobem národu smějících se bestií vlastním a tak trochu švejkovským.

Co mne naopak nijak neudivilo, je fakt, že se Rusko k ČR stále chová tak nějak jako ke svému majetku. Dole máte nesestříhaný pořad i s diskuzí po zrušení debaty se starostou Řeporyjí, no a zároveň odkaz na dopis ruskému prezidentovi Putinovi, jenž starosta osobně doručil na ruskou ambasádu v Praze.

Ve zmíněném článku je vložen údajný citát amerického prezidenta Ronalda Raegana: „V roce 1983 například americký prezident Ronald Reagan ve slavném projevu o „říši zla“ (tak nazval Sovětský svaz) mimo jiné řekl: „Musíme dosáhnout toho, aby sovětští lidé nebyli hrdí na Čapajeva, Matrosova, maršála Žukova, ale na admirála Kolčaka, považovaného dosud za krvavého kata, aby byli hrdí na generála Vlasova, zrádce SSSR,“ napsala autorka článku Alžběta Tesárková, ČTK.

Závažný etický problém vidím ve skutečnosti, že prezident Raegan v onom slavném proslovu na Floridě nic takového neřekl, a že se tedy jedná o fake news, no a že ta lež byla použita buď z nevědomosti, nebo k účelové propagandě v oficiálním a údajně seriózním informačním zdroji, jenž není ani Sputnik, ani jiné dezinformační médium, na které každý rok ve svých zprávách upozorňují naše tajné služby.

Tato nepravdivá informace je navíc odkazově provázána s článkem na Wikipedii a tvoří s ním ještě delší fake news řetězec. Možná to Ronald Raegan řekl někde jinde, ale takto by se podle mne seriózní žurnalistika dělat neměla:

Zde si můžete pro zajímavost přečíst onen slavný Reaganův projev.

Odkaz na znění dopisu prezidentu Putinovi.

Převzato z blogu autora s jeho souhlasemzpět na článek