3.12.2022 | Svátek má Svatoslav


Diskuse k článku

MÉDIA: Lidovky a dezinformace

Na Lidovkách vyšel článek o nové bohulibé aktivitě starosty Řeporyjí Pavla Novotného, jenž míní v Řeporyjích postavit pamětní desku padlým ruským vojákům z Ruské osvobozenecké armády generála Andreje Vlasova, kteří se vlastními životy podíleli na osvobození Prahy.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
A. Reček 3.12.2019 18:25

Autor to napsal správně R^R^

V. Chrastina 3.12.2019 18:24

Pavel Novotný není můj šálek čaje, je to tragicky směšná figurka samolibého ražení, ale tím, že rozpoutal diskuzi o Vlasovcích a o jejich přispění k osvobození Prahy, rozkryl zároveň problém našeho vztahu k SSSR, která nás okupovala jako svou neposlušnou gubernii, a tím demaskovala skutečnou cenu osvoboditelů od nacizmu. Oni nás už v 45. roce po válce pokládali za svou gubernii. A toto područí Kremlu trvalo bezmála půl století. Kdo tedy byl ve skutečnosti osvoboditel a kdo okupnat?

J. Kanioková 3.12.2019 18:29

Naprostý souhlas ! R^

Š. Hašek 3.12.2019 19:44

Pane Chrastino,

účast Vlasovců byla známa, zakryta po r. 1948. Dvojnásobná zrada vlasti v poli, v očekávání, že Hitler přivede před Ural blahobyt ..... to není také nutno dále pitvat. Tedy těm starším.

A osvobození Rudou Armádou - to bych nechal na naše otce, kterým střílelo sousedy stanné právo Němců, nikoliv Stalina. Stalin byl bolševik, z občanů dělal dělnickou třídu - Hitler z občanů ČSR dělal mýdlo a izolační dekly do ponorek. Vyberte si. Zkráceno.

Tu historii rozčísl Schw. tím, že Beneš měl jít do Haagu. Že nezajistil Němcům allinclusive. Tak se "kochejte" tím, jakou to gubernii by si tady udělal Adolf. Kdyby býval mohl.

P. Rychetsky 3.12.2019 21:09

Stalin ma na krku tak 20 milionu mrtvych. Samozrejme ne nasich, ale povetsinou sousedu ruskych otcu a dedu. To nezabrani tomu, aby ho pulka Rusu milovala. Pravda, ta pulka mohla byt o dost mensi, kdyby Stalin nevyhral. Nebo o dost vetsi, kdyby Rusove misto Hitlerova spolupracovnika a teroristy jako Stalin meli v cele nekoho normalnejsiho.

Schwarzenberg rikal, ze DNESKA by se takovy odsun dostal do Haagu. Coz je je sice politicky nesikovne, presto pravda.

V. Petr 3.12.2019 21:19

Nesmysl. Kdyby Hitler vyhrál, nebyli bychom na to hůře, než pod Stalinem a Gottwaldem.

J. Vintr 4.12.2019 0:05

Vlasovci nezradili ani jednou. Naopak byli sami dvakrát zrazeni. Poprvé, když je idiotské Stalinovy rozkazy dostaly do německého zajetí a podruhé, když jim Stalin neuznáním ženevské konvence o válečných zajatcích upřel právo, aby se s nimi v zajetí lidsky zacházelo. Jejich snaha o boj s tímto zločiným režimem byla zcela legitimní a oprávněná.

J. Vintr 4.12.2019 0:01

Trochu bych vás opravil. Rusi nás považují za svou gubernii dodnes.

V. Čermák 3.12.2019 18:03

Nejde o nějaký Pomník, ani o Geniální Počin drzého Řeporyjce, který nadmíru potěšil pana Mařáka. Jde normálně o Peníze, a sice o Peníze ČR. A Řeporyjec je typický Ekonomický Kolaborant, poškozující Obchodní zájmy ČR. Totéž Hřib, ale oba jen Malé ryby. Zato Kubera, Velká ryba, Velký Ekonomický Kolaborant.RvToš tak...

D. Green 3.12.2019 13:56

Už to připomíná vtip o Sakmarovi. Jeden se už obává otevřít ledničku nebo krabičku sardinek. Všade na vás vyjukne Mařák.;-D;-D;-D

M. Krátký 3.12.2019 13:50

Již minulý týden pan Novotný usoudil, že se komunisti poserou až to rozjede - má pravdu předsedo !!!!!!

P. Staronový 3.12.2019 13:29

:-P

https://www.lidovky.cz/domov/rusove-vyuzivaji-prekrucovani-historie-jako-zbran-vytvorili-si-narodni-mytus-mini-expert.A191202_164125_ln_domov_mber

:-P

B. Hamal 3.12.2019 13:25

Vlasovova armáda nepochybně měla vliv na aktuální průběh osvobození Prahy, ovšem udělala to v postavení zrádce vlastního národa, který se ocitl v pasti a na poslední chvíli se snaží zachránit vlastní kůži.

Trapné extempore starosty Novotného je karikaturou prohlubujícího se rusofobního běsnění Západu nad zřejmou nedostupností ruské pevnosti.

P. Staronový 3.12.2019 13:31

První odstavec ano.

Druhý mi poněkud zavání hysterií stylu "amerického brouka". "Běsnění, ruská pevnost ...."

B. Hamal 3.12.2019 14:40

Domnívám se, že pro budoucí vývoj světa bude zásadní, kdo ovládne obrovský ruský prostor s jeho přírodním bohatstvím. Zdá se, že Rusko dělá vše, aby případný další adept pokusem o násilnou "kolonizaci" riskoval své přežití.

J. Ganaur 3.12.2019 15:52

Čína.A už na tom mohutně pracuje.Kolonizace probíhá nenásilně.To, že to nevíte, je úplně jedno.

J. Schwarz 3.12.2019 17:03

Přesně tak! V humanistických časech politické korektnosti a lidských práv je nenásilná kolonizace mnohem úspěšnější strategií než jakékoli násilí.

B. Hamal 3.12.2019 17:51

Čínská nenásilná kolonizace je ovšem možná, to ale jen dál eliminuje šance Západu, o kterém je tady řeč.

J. Lukavsky 3.12.2019 17:32

"kdo ovládne obrovský ruský prostor s jeho přírodním bohatstvím" inu už ho ovládl - tvrdý peníz. Dolar, yen, E... každý kdo je schopen zaplatit uznávanou měnou. Rus totiž mimo zbraní neprodukuje skoro nic, alespoň ne na vývoz. Takže musí prodávat plyn, ropu, fosfáty..... co jiného? A ta kolonizace může být i pomalá, nenásilná, nenápadná, ekonomická a populační. Čína je za hranicí a má na to, všechno. J.L. end

J. Lukavsky 3.12.2019 17:45

"na poslední chvíli se snaží zachránit vlastní kůži." No a co byste dělal Vy v naprosto beznadějném postavení? Z teplého domova, po dobré večeři se to snadno kritizuje. Zkuste si např. jen pár dní hladovět a dejte vědět. J.L. end

V. Petr 3.12.2019 21:23

Přečtěte si, co o Vlasovovi a Vlasovcích psal Solženicyn. Vlasov prostě nechtěl opustit své vojáky, které Stalin odepsal. A Praze Vlasovci opravdu pomohli za situace, kdy Stalin zabránil tomu, aby do Prahy přišli Američané!!!

Stalin vůbec nechtěl zachraňovat Prahu, jeho hlavním cílem bylo zabránit Němcům v útěku na západ!

P. Grigar 3.12.2019 12:41

Na základě dobrovolnosti byly vytvořeny dvě smíšené divize Waffen-SS z Norů a Dánů, jedna divize z Němců, Švédů, Finů a Švýcarů. Dobrovolníci z řad Valonů, Francouzů, Španělů a Chorvatů rukovali nejdříve do Wehrmachtu a po pádu Francie byly z nich vytvořeny jednotky Waffen-SS. Vznikly i útvary Waffen-SS flámské, holandské, maďarské, ruské, italské, lotyšské, estonské, finské, švédské, ukrajinské, běloruské, albánské, bulharské, rumunské, dánské, norské, srbské, kavkazské (z národů Kavkazu), turkestánské (z Uzbeků, Turkmenů, Kazachů, Karapalpaků, Kirgizů), volžsko-tatarské, volžsko-finské, východoturkické (Udmurtové, Tuvinci, Jakutové), gruzínské, arménské, ázerbájdžánské, tatarsko-krymské, kozácké (z ruských kozáků).

Celkem bojovalo na německé straně, tj. ve Waffen-SS, ve Wehrmachtu a sloužilo v Allgemeine SS 1,2 až 1,24 milionu občanů SSSR .

J. Lukavsky 3.12.2019 13:24

Jediní co chyběli byli Češi. Hitler dobře věděl, že jsou to smějící se bestyje co by mu tu jeho Říši rozvrátili o rok dříve než bombarďáky USA/UK. PS: nezapoměl jste na Palestinu? Vždyť přeci Vůdce byl jmenován čestným muslimem a Nejvyšší muftí jeruzalémská čestným árijcem. A je krásná fotka jak si pěkně šmůzujou. J.L. end

K. Křivan 3.12.2019 17:07

Tay mám dojem že se na arabskou divizi Waffen SS zapomnělo.

Nejvyšší muftí jeruzalémský byl strýček na AIDS zdechlého Arafata.

V. Chrastina 3.12.2019 18:46

Ano, pane Křivne, ono se vůbec nějak zapomíná, že sověti se svým Stalinem v čela představovali vražedně totalitní stát, a to nejenom vůči svým vlastním občanům, ale měli jsme neblahou možnost pocítit jeho vražednou přízeň na své kůži. Za sovětské nadvlády jsme na tom nebyli o nic lépe než za nacistů. Po válce jsme se tak řečeno dostali z deště pod okap. Tož tak!!

Š. Hašek 3.12.2019 19:47

Klid.

My tady obecně nic nevíme o Stalinovi. Vy zas malinko tápete v tom, kam zařadit toho nadčlověka panské rasy.

Co jste četl o válce ve volnočase???

V. Klepetko 3.12.2019 12:30

Martine ahoj! Mohl bys prosím zapátrat ve francouzských zdrojích? Ta akce Řeporyjských je sice možná dobrá jako pošťouchnutí velmocensky nabubřelých Rusů, ale já mám v rodině (ve větvi, pocházející z Nivnice a z Uherského Brodu) s příslušníky SS otevřené krvavé účty. A v českém rozhlase nedávno říkali, že čtvrtina těch našich "pražských vlasovců" pocházela sice z 29. divize SS Waffen-Sturm-Brigade Rona, pod velením bývalého příslušníka RA Brigadeführera SS Bronislava Kaminského (ti mají na svědomí masakr více jak 10000 polských civilistů), jenže.. to není vše. Další část těch vlasovců podle tohoto zdroje dříve sloužila v 30. granátnické divizi Waffen-SS, a ti operovali zejména proti francouzskému odboji a chovali se tam hodně svinsky... Prý se i tam někteří z nich ale vzbouřili proti Němcům a zavraždili své německé velitele.

Věnovali jim Francouzi nějakou pamětní desku? A za co vlastně dostal Buňačenko v Normandii krátce po vylodění spojenců ten Železný kříž?

P. Grigar 3.12.2019 12:44

Když se Spojenci vylodili v Normandii, podařilo se Buňačenkovi z rozbitých východních dobrovoleckých praporů sestavit kombinovaný pluk. S ním se ve dnech od 26. června do 7. července 1944 úspěšně střetl v prostoru Saint-Lô s postupujícími spojeneckými vojsky, za což byl vyznamenán Železným křížem II. stupně.

V. Klepetko 3.12.2019 13:20

Díky, to jsem našel - ale nepodařilo se mi zjistit, proti kterým jednotkám se Buňačenko bil v třetí rotě 635 praporu ruských dobrovolníků hned v prvních dnech po vylodění Spojenců! A následně proti komu bojoval ten kombinovaný pluk.

Martin by to mohl vyhledat ve francouzských zdrojích...

P. Grigar 3.12.2019 19:06

.. Buňačenko patřil k Ostlegionen /Osttruppen v Normandii, tvořící šestinu 7.armády(generálplukovník Friedrich Dollmann), která stála proti Američanům, Omaha + Utah;( gen.Omar Bradley.)