24.4.2024 | Svátek má Jiří


Diskuse k článku

MÉDIA: Kulidakis šíří euromýty

Thomas Kulidakis ve svém článku Andrej Babiš, milovník členství v Evropské unii (Novinky.cz, 29/8/2018) vysvětloval, proč je členství v EU pro Česko nezbytné. Jelikož britské zastánce odchodu z EU obvinil z použití „sady lží“, je obzvláště zarážející, když sám používá zavádějící a přímo nepravdivé argumenty.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
S. Sidlichovsky 3.9.2018 12:50

Re: Kulidakis lže

Nikdo žádné kramle nevzal. Nigel Farage koupil společně s brexitářem Longoworthem autobus a buudou objíždět Británii a propagovat Brexit dle jejich představ.

David Davis byl ve výkonu své funkce odsouzen k tomu, že mohl Ollimu Robinsovi tak leda vařit kafe. Veškerou "poliicy" k EU dělal tnto nikým nevolený ouřada.

Boris Johnson - pokud to Váš šéf táhne úplně jiným směrem nez je Vaše přesvědčení - tak rezignaci pokládám za čestné řešení. Ostatně on aktivitou jen hýří - viz např dnešní zásadní článek v Telegraphu.

https://www.telegraph.co.uk/politics/2018/09/02/victory-brussels-inevitable-adopting-chequers-have-gone-battle/

"Vítězství Bruselu je neodvratné (nevyhnutelné). Šli jsme do boje mávajíc bílým praporem"

R. Brzák 3.9.2018 15:30

Re: Kulidakis lže

Pravičák, protože odmítá z principu moc nad sebou i nad druhými, pokud vstupuje do politiky, tento princip vlastně popírá. Je tedy pro něj jen to východisko, aby si stanovil konkrétní cíl, velmi přesně omezený a jasně formulovaný, po jehož dosažení je pro něj jediné východisko od moci nad druhými odejít. Tento postup je také jedinou zárukou, že i pravicově uvažující člověk vlivem moci nad druhými nezačne prosazovat levicovou agendu. Toto je totiž přirozené - vláda nad druhými lidmi je levicová již z principu. Strach, který se u člověka s mocí nad druhými olidmi dříve nebo později chopí vlády nad jeho rozhodováním, totiž generuje levicová řešení. Vláda nad druhými lidmi je popřením svobody a odpovědnosti - tedy základního parametru pravice.

A. Hrbek 3.9.2018 9:29

Vzdělání autora

zcela odpovídá jeho zaměstnání. Samozřejmě že nezná pravidla o hlasování v EU v jednotlivých případech. ČSR a ČR nikdy "suverénním státem" nebyla, nebude díky své poloze a ekonomice ani být nemůže. V celé řadě případů, ať chce nebo nechce, se musí přizpůsobit svému okolí.

Schengenský prostor není úzce spjat s EU, jsou tam např. i Island, Norsko a Švýcarsko a Lichtensteinsko. Jinak o euronormách autor toho mnoho neví. Je totiž třeba pečlivě rozlišovat o jaké "normy" jde. Tak například normy technické povahy jsou ve většině evropských států jednotné. Žádné "nařízení" EU o tloušťce a délce banánů (podobně jako o zakřivení okurek) neexistuje. Jsou pouze normy jakosti, podle kterých se výrobky zařazují do jednotlivých tříd. Nikdo autorovi nebrání vyrábět zakřivené zavařovací okurky nebo vyrábět banány kratší než 14 cm a "tlustší" pod 27 mm. Jenomže to holt nebude I. jakostní třída ale třeba IV. jakostní třída a zejména velkoodběratelé nebudou o ně mít zájem (např. křivé okurky se těžko uskladňují do zavařovacích láhví).

A již to, že státy mimo EU (například Island) přebírají některé normy EU, svědčí o tom, že se bez nich neobejdou.

Chápu ale, že český "konservativní publicista" o takových věcech nemá sebemenší potuchy. Od dob kdy, se na např. svítilo "konservativní" svíčkou, se přece jen něco změnilo.

P. Lenc 3.9.2018 9:49

Re: Vzdělání autora

Mám takový dojem, že jste pane Hrbku čtení článku poněkud odflákl.Zkuste to ještě jednou.

J. Svoboda 3.9.2018 10:11

Re: Vzdělání autora

Vy jste zapoměl na konkrétní protiargumenty, radílku :o)

Pěkný den.

J. Zahrádka 3.9.2018 10:34

Re: Vzdělání autora

Překvapuje mě, že znáte mou profesi. Ale k věci:

pravidla hlasování řeší Hlava III, čl. 13 a násl. Smlouvy o EU. Domnívám se, že mé znalosti této problematiky docela ujdou.

"Euronormy" - zjevně mícháte dohromady technické normy, stanovené CEN (Evropský normalizační výbor), které jsem neřešil, a právní normy. Např. nařízení EU o tloušťce a délce banánů, které samozřejmě existuje (dříve nařízení 2257/94, nyní 1333/2011. Podotýkám, že "nařízení" je přímo součástí názvu této právní normy, jejiž typ je definován v čl. 288 Sml. o fungování EU). Uvedené standardy pro banány nejsou podmínkou pro zařazení do jakostní třídy, ale obecným minimem.

Nařízení o okurkách bylo spíše o jakosti. Nicméně, pro vaši informaci, v příloze nařízení je hned v prvním článku explicitně uvedeno, že se nařízení nevztahuje na nakládačky. Vaše poznámka se mi tedy opět jeví poněkud mimo.

Nevím, který mindrák vás vede ke snižování názorového oponenta a psaní za každou cenu, přestože v těchto věcech máte zjevně mimořádný, nenormovaný guláš, řečeno diplomaticky. Ale zkuste se nejdříve s problematikou odborně seznámit, než začnete druhé kritizovat. Třeba se vyhnete trapasům. Nyní se vám to zjevně nepodařilo.

V. Braun 3.9.2018 13:44

Re: Vzdělání autora

Tak banány kratší 14 centimetrů rozhodně nic neporušují, protože obecné minimu vyžaduje obecné minimální standardy - například aby banány byly čisté a nepoškozené, o rozměrech tam není ani slovo. Pokud máte pane Zahrádko jiný názor, citujte prosím danou pasáž z minimálních standardů. Děkuji.

https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=OJ:L:2011:336:0023:0034:EN:PDF

J. Zahrádka 3.9.2018 14:13

Re: Vzdělání autora

"The minimum length permitted is 14 cm and the minimum grade permitted is 27 mm." Příloha 1, sekce III - Sizing. Tato sekce následuje po sekci, obsahující specifické požadavky pro tři třídy jakosti (není tedy součástí požadavků specifické jakostní třídy.

Vaši formulaci "rozhodně nic neporušují" shledávám sebevědomou, avšak nepodloženou.

V. Braun 3.9.2018 14:48

Re: Vzdělání autora

Máte pravdu, zastavil jsem se u minimálních požadavků na kvalitu, požadavky na velikost jsou uvedeny dále, jak píšete.

J. Zahrádka 3.9.2018 16:35

Re: Vzdělání autora

Díky.

A. Hrbek 3.9.2018 18:02

Re: Vzdělání autora

1. Takže Vy jste konservativní publicita amatér. Dá se tomu věřit. 2.Všechny Euronormy jste zatáhl do článku Vy, aniž jste uvedl, že o jaké jde. Chápu, že o podstatě některých "euronorem" nemáte ponětí, jak jste se například presentoval u banánů. Dále jste zamlčel, že při implementaci "směrnic" máme určitou volnost a že v řadě případů jsme papežštější než papež. Argumentace Islandem pro ČR je zcela mim o mísu. 3.Banány jste do diskuse zavedl Vy. Nařízením 2257/94 nyní 1333/2011 se, jak byste se dočetl v nadpisu, se stanovily společné normy jakosti a obchodní normy pro banány. To, mimo jiné, svědčí i o tom, že že skutečné ekonomické, technické a obchodní praxi jste se zatím příliš nevěnoval. Vaše argumentace, že u okurek šlo spíše o jakost je úsměvná. Moje dosavadní praktické zkušenosti v oblasti nejrůznějších směrnic a zejména norem jsou dosti dlouhé. A mindráky všeho druhu rozhodně po dlouhodobé praxi ve vedoucích pozicích u významných zahraničních firem rozhodně nemám. 3. Nejste mým názorovým oponentem, v odborné diskusi bývá ale zvykem uvádět věcné argumenty a ty postrádám. Argumentace gulášem není bez uvedení důkazů argumentací. Ale zato Vás charakterizuje.

J. Zahrádka 3.9.2018 23:41

Re: Vzdělání autora

1) Jistě, psaní článků není moje profese.

2) Vy máte fakt asi velký mindrák. Neustále opakovat, že o podstatě "euronorem" nemám ponětí, absurdně mi vyčítat, že jsem v článku neuvedl, které euronormy mám na mysli... Jak byste si to představoval? Že při citaci onoho rozšířeného mýtu napíši "nutnost přebírat skoro všechny euronormy (myšleno ty technické, stanovené CEN - pozn. JZ)..."? To by bylo fakt čtivé :-). O to ostatně v textu nešlo, kontext byl dostatečně zřejmý. Zvláště pro suverénního ekšperta, s "dlouhými" zkušenostmi a dlouhodobé praxi u významných zahraničních firem :-).

Také jsem zamlčel, že Slunce je hvězda, že neděle je den pracovního volna... :-) Proč bych měl psát o detailech implementací směrnic, když o tom můj článek vůbec nebyl, ekšperte :-)? BTW, jestli vás to tak bere, mrkněte na můj předchozí článek na NP, ve kterém právě téma směrnic (co se musí a co ne) rozebírám více. S ohledem na vaše "dlouhé zkušenosti" si to jistě najdete :-).

3) Ano, já zmínil v textu fakt, že nařízení o banánech není mýtus. Vy, ekšperte, jste napsal, že takové nařízení neexistuje. Tak jsem dokázal, že existuje, tedy že se mýlíte, ekšperte :-P.

4) Užil jste 2x "třetí" bod. Jste nervní :-). Prokázal jsem, jak jste mimořádně široce mimo, ale vy nesnesete pocit porážky. Jste pyšný a příliš ješitný. Zajímalo by mě, jaké "zahraniční firmy" zaměstnají na vedoucí pozici samolibého mamlase, jako jste vy. Tak nějakou prozraďte, ať se dovíme, jak jste tam bodoval, ekšperte ;-)!

Z. Koutecký 3.9.2018 11:14

Re: Vzdělání autora

Jistě, pane Hrbku,jsme a byli jsme vždy ekonomicky, vojensky atd., značně závislí na jiných, ale podstatou suverenity státu je především jeho suverenita právní. A pokud, podle názoru Ústavního soudu, v souvislosti s naším členstvím v EU platí,že "v oblastech upravených právem EU má toto právo přednost a nemůže být popřeno právem národním,a to ani na úrovni ústavní", tak teprve tím je převážná část naší suverenity v háji. O tom, jak bude ta která oblast právně upravena, rozhoduje především Evropská Rada a Rada EU. Ty rozhodují po Lisabonu téměř výhradně kvalifikovanou většinou a v takovém hlasování nemá ČR absolutně žádnou šanci cokoliv ovlivnit, ani ve spojení třeba s celou V4.

Další "integrace" EU má přinést postupně takové omezení suverenity členských států, že i EK vyjadřuje ve své Bílé knize obavu, že "existuje riziko ztráty podpory té části společnosti, která má pocit, že EU nemá potřebnou legitimitu nebo že orgánům jednotlivých států přebírá příliš mnoho pravomocí."

J. Kanioková 3.9.2018 21:04

No, tak si otevřte nějaký islandský web,

a uvidíte, že tam veeeelmi převažuje odpor vůči EU

K. Janyška 3.9.2018 8:52

Kulidakis ?

To je ten co jsem ho vozil do školy do Bruntálu ? Dzp.

J. Fridrich 3.9.2018 9:23

Re: Kulidakis ?

V Bruntálu je také " dřevěná universita " tedy blbšulka ? Jen jestli ji inkluzivisti již nezrušili..

J. Svoboda 3.9.2018 7:50

Namátkou:

Čistou pozici lehce vygooglíte na stránkách min.financí, je to veřejná informace.

Norsko, Island, Lichtenštejnsko i Švýcarsko za svůj přístup na trh EU platí podobné příspěvky, jako členské země. Aby to náhodou někdo nepochopil blbě, že to mají zadarmo.

Kulidakis o euronormách nenapsal ani čárku, zato vy jste vytáhnul banány :o)

Pěkný den.

J. Schwarz 3.9.2018 8:45

Re: Namátkou:

Platí, ale nemusejí implementovat kdejakou bruselskou ptákovinu jak dosvědčuje příklad Islandu. Tedy i my mimo EU bychom pouze platili totéž co dnes, tedy bychom nijak netratili. Kdo by tratil jsou dnešní europoslanci a úředníci zaměstnaní v Bruselu za lukrativní peníz.

J. Svoboda 3.9.2018 9:21

Re: Namátkou:

To jsou teda pijavice, skoro, jako když ministr Mládek zcela bez nařízení Bruselu označil naše OSVČ za parazity a šéf odborů pro ně navrhuje poloviční zdravotní péči - taky zcela bez vlivu Bruselu. Ale stejně za všechno může Brusel :o)

Pěkný den.

J. Zahrádka 3.9.2018 10:40

Re: Namátkou:

Ano, proto jsem uváděl konkretizaci poměru zisku z takto oficiálně vypočtené čisté pozice k výdajům našeho státního rozpočtu. A kromě toho jsem výslovně zmínil, že ponecháváme stranou způsob výpočtu (do této polemiky jsem se tedy nepouštěl, to je na jiné téma).

V Norsku byla tuším kritická odezva, že si Norové vyjednali vyšší příspěvky ve srovnání se Švýcarskem. Proto bych nemíchal. Už proto, že forma spolupráce Norska a Švýcarska s EU je principiálně odlišná.

Kulidakis psal, že EU se stala otloukánkem, na kterého národní politici shazovali své problémy. Tak jsem uvedl pár poměrně známých příkladů, ve kterých je EU kritizována (či alespoň zmiňována), a které jsou rozhodnuty Evropskou unií (nikoli národními politiky). Proto mě zajímá, v čem je tedy EU jen nevinným otloukánkem.

J. Svoboda 3.9.2018 11:51

Re: Namátkou:

Hlavně jste do svého dílka naházel spoustu kontroverzí, o kterých Kulidakis vůbec nepsal, takže jako celek je vaše dílko jen ukázková propaganda.

Mimochodem, váš poslední odstavec teď, kterým se mě snažíte dostat do polemiky o něčem jiném, než o čem jsem v příspěvku na pasl, jen vaše propagandistické metody potvrzuje.

Pěkný den.

J. Fridrich 3.9.2018 6:59

Kulidakis je takový hlupáček popleta. O Británii se bát

Kulidakis je takový hlupáček popleta. O Británii se bát nemusí, to je stále ještě velmi silná země-říše a vzájemný obchod je prospěšný pro Británii - ale i pro Evropu. Oni tam ti nynější škůdci ve vedení EU-Bruselu stále sedět nebudou...