21.5.2022 | Svátek má Monika


MÉDIA: Konec Světlany Witowské

15.6.2020

Médii proběhla zpráva o úmyslu Světlany Witowské stáhnout se z moderování hlavní zpravodajské relace ČT Události a Události, komentáře. Důvody jsou údajně osobní.

Informace o jejím konci při moderování se objevily ve všech hlavních médiích, které sleduji. Zajímavé bylo pouze to, že na Novinky.cz se tato zpráva objevila teprve v poledne 12.6.2020, z dalších médií pak „zmizela“ během odpoledne. Původní informaci o konci Witowské v ČT v hlavní zpravodajské relaci uveřejnil Deník N jako placenou pro své předplatitele.

V době, kdy byla tato novinka na iDnes.cz a Lidovky.cz, jsem se podíval na názory čtenářů a poměrně dost mne překvapilo, že příliš kladných reakcí na působení Witowské v ČT jsem si nevšiml. Rozhovor s Witowskou na webu Deník N v části přístupné pro všechny, titulek tvrdí, že Witowská „necítí žádné tlaky“ a že její odchod ze zpravodajství je její osobní rozhodnutí.

Přesto bych její poměrně překvapivé rozhodnutí zasadil do rámce činnosti veřejnoprávní televize. Do Rady ČT se totiž volbou v poslanecké sněmovně dostali lidé, kteří jsou některými politiky (zejména z TOP 09 a STAN) považováni za „nebezpečí“ pro další veřejnoprávní působení ČT. Zejména Miroslav Kalousek dokonce kandidátku navrženou Českou biskupskou konferencí obvinil z toho, že „nechápe veřejnoprávní média“, a postěžoval si, že kvůli jejímu zvolení uvažuje na protest vystoupit z katolické církve. Zda to udělal, není zatím známo.

Witowská zažila svou „hodinku slávy“ zejména při moderování diskuse kandidátů před prezidentskou volbou roku 2018. Vesměs tehdy sklízela uznání za profesionální výkon. Nemohl jsem si ale nevšimnout, že v posledních měsících (i díky svému zvýšenému sledování Událostí a Událostí, komentářů při omezení v době nouzového stavu) se Witowská občas poněkud „utrhla“ a její výkon nebyl zdaleka na jedničku. Otřesná byla zejména její „diskuse“ s hejtmankou Středočeského kraje Jaroslavou Pokornou Jermanovou kvůli trestnímu oznámení na neznámého pachatele za kritiku nedostatku ochranných pomůcek u Záchranné služby. Jak se později ukázalo, policie trestní oznámení odložila jako nedůvodné. Nebylo vůbec nutné vyprovokovat na obrazovce ČT doslova hádku s hejtmankou, kdy se obě navzájem překřikovaly. Trestní oznámení obhajované hejtmankou bylo hloupostí či dokonce obyčejnou pitomostí, od které se nakonec distancoval i ministr zdravotnictví Adam Vojtěch. Jermanová Pokorná si proti sobě popudila veřejnost a v letošním volebním roce, v němž se právě hlasuje o nových krajských zastupitelích, jí to mohou voliči pěkně spočítat.

Witowská tedy odchází z role moderátorky hlavní zpravodajské relace ČT a navazujícího komentovaného pořadu na ČT24. Zejména zde se jí v posledních týdnech ne zcela dařilo. Možná to bylo dáno i tím, že už byla „myšlenkově“ někde jinde a odchod delší dobu zvažovala. ČT však má mnohem vážnější problémy s objektivitou, a to když dojde na pořady 168 hodin nebo Reportéři ČT. Už se začíná zvedat vlna podpory redakcím obou těchto pořadů a v některých „pokrokových“ médiích se upozorňuje, zda tyto pořady nebudou v důsledku nového složení Rady ČT zrušeny. Tyto pořady by samozřejmě zrušeny být mohly, protože jsou bezesporu silně tendenční. Lepší by však bylo, kdyby přestaly být monopolem stále stejných osob. A nejhorší na celé této záležitosti je pak to, že oba pořady doslova a do písmene nahrávají těm, které permanentně kritizují. Mají totiž punc neserióznosti a jména některých redaktorů či moderátorů jsou přímo synonymem politického braku.

Odchod Světlany Witowské však nevidím jako příležitost k proměně ČT ve více respektované médium. Witowská byla vlastně převážně prostředníkem, který seznamuje diváky se zprávami připravenými jinými, neviditelným týmem zpravodajské redakce za kamerami. Ona dávala zprávám formu, nikoliv obsah. Pokud bychom chtěli od ČT skutečnou změnu, musela by začít právě v obsahu zpráv a jejich souvislostí. Obávám se, že na takovou reformu není ČT nejen připravena, ale že o ni ani nemá zájem.

Převzato se svolením autora z JanBarton.blog.idnes.czPro všechny šťastné andílky: Nenechte si ujít testování s Havlíkovou apotékou
Pro všechny šťastné andílky: Nenechte si ujít testování s Havlíkovou apotékou

Trápí vaše miminko opruzeniny, odřeniny od plenek, zarudlá místa, ekzémy a suchá pokožka po koupeli? Otestujte s námi zdarma léčivou mast od...