Neviditelný pes

MÉDIA: Kdo „vrtěl psem“

24.11.2006

Vyjádření to nebylo jednoznačné ani úplně srozumitelné, ale snad je lze pochopit tak, že média informovala veřejnost nepřesně nebo dokonce lidem vnucovala zprávu o dohodě mezi předsedou ODS Mirkem Topolánkem a lídrem ČSSD Jiřím Paroubkem o příští společné vládě. To ne docela jasné vyjádření učinil Topolánek v ČRo 1 – Radiožurnálu v pořadu 20 minut Martina Veselovského toto pondělí. Hovořil o snaze novinářů „vrtěti psem“ s úmyslem ovlivnit víkendový kongres ODS. Tedy usměrnit jej patrně tak, aby delegáti se na Topolánka naštvali za to, že se paktuje s Paroubkem, a nezvolili ho znovu do čela občanských demokratů. „To se ovšem nepodařilo,“ jak v rozhlasovém pořadu se zadostiučiněním poznamenal Topolánek.

Podezření, že žurnalisté se snažili poštvat veřejné mínění proti Topolánkovi šířením zprávy o tom, jak nedokáže držet slovo a prodává je za mísu čočovice, patrně nemůžeme jen tak hodit za hlavu. V kritických obdobích českého státu, k nimž déle něž pětiměsíční vyjednávání o vzniku kabinetu asi patří, měli bychom dostávat zprávy přesné a nezkreslené. Podívejme se proto, jak to bylo.

Úřad vlády zaznamenal tiskový briefing předsedy vlády ČR a předsedy ODS Mirka Topolánka, který se uskutečnil letos v pondělí 13.11. po jednání delegací ODS a ČSSD v Kramářově vile. Podle úředního záznamu tehdy premiér řekl: „…hledáme programovou shodu…stabilnější řešení… Předčasné volby jako koncept neuspěly… …bez základní dohody se sociální demokracií není možné najít takový konsenzus. Budeme hledat na bázi demokratických stran něco, co bych nazval vládou národního dialogu a českého předsednictví.

Je zcela evidentní, že to nebude pouze na bázi těch dvou stran… Pokud má taková vláda mít smysl a mít programové ambice, tak by měla mít ambici trvat nejméně do toho roku 2009“.

Média pak veřejnost informovala, že Topolánek se vzdal myšlenky na předčasné volby a bude vyjednávat s Paroubkem, lidovci i zelenými o programu široké nekomunistické koalice, která by vládla až do roku 2009.

Po týdnu a po kongresu ODS, na němž část delegátů projevila nesouhlas s jednáním s ČSSD, Topolánek uvedl v pořadu 20 minut Martina Veselovského:

„Pokud to programové vybavení bude slabé, tak si myslím, že ta vláda bude vládnout velmi krátce a musí na tom být nějaká dohoda. Pokud by byla shoda na zásadních reformách, může vládnout déle… Pokud opravdu ta vláda nebude mít silné programové vybavení, ODS do ní nepůjde. …my jsme vítěz voleb, máme zodpovědnost za vládnutí, nikoliv nevládnutí a v tomto smyslu beru předčasné volby jako havarijní variantu pro všechny. …budu znovu testovat vůli politických partnerů na politické scéně k předčasným volbám v příštím roce. …pokud …programové vybavení bude slabé, …tak ta vláda nemá právo na další existenci. Pokud ten program bude opravdu reformní, tak potom ta vláda může trvat delší dobu…v …uspořádání, kde by nebyly jenom ty menší strany, ale byla by tam i ČSSD, by naopak mohly být některé reformy konečně započaty…my máme jistý mandát pro sestavení vlády, na které se bude účastnit i Česká strana sociálně demokratická, ať už ve vládě, nebo v konstruktivní opozici“.

Psem tedy ani tak novináři nevrtěli. Nestahovali závory, aby vzbudili dojem, že pojede vlak. Vrtěl nebo stahoval spíše někdo jiný, aby vzbudil naději, že našel východisko z patové situace, že našel cestu k dohodě. Aby uklidnil politiky na pozicích, o které by neradi přišli. A když mu strana i díky tomu znovu nasadila předsednickou korunu, ale současně dala přes ruku za přehnanou vstřícnost vůči ideovým protivníkům, vrátil se ke strategii kulatého čtverce (být zásadový ale nepřijít o moc), a potlučené prsty svedl na novináře.

(Psáno pro Česká média)



zpět na článek