28.3.2024 | Svátek má Soňa


MÉDIA: Kdo tohle neví

15.7.2006

Počátkem června se objevil na internetových stránkách American Journalism Review článek Reme Reidera, v němž si autor textu všímá toho, jak zpracovaly zprávu o smrti vůdce teroristické organizace Al Kajda Abu Musab al-Zarkávího deníky The New York Times (NYT) a The Washington Post (WP). Informaci o tom, že Zarkáví podlehl bombovému útoku, přinesla jako první televize ABC News ve čtvrtek nad ránem. Přesně ve 2:38 a ihned se rozšířila po kabelových a internetové síti. Nicméně na druhý den v pátek 24 hodin poté se na první straně NYT skvěl titulek: Po dlouhém honu americké bomby zabily v Iráku vůdce Al Kajdy.

Velký diskžokej Filadelfie Joe "chochol bělohlavý" Tamburro by se velice přesně zeptal: „Kdo tohle neví?“

, pošklebuje se novinář Reider a dává za příklad WP. Tyto noviny pochopily, že informovat o tom, co se stalo včera, již nemá smysl a na jejich první straně vyšla analýza na téma, jak Zarkávího smrt ovlivní budoucnost Iráku.

„Ta doba, kdy deníky mohly předstírat, že zprávy, které se z nich čtenáři dovídají u ranní kávy, hýbou světem, je dávno minulostí. Noviny dnes musí mít na paměti, že jejich čtenáři vědí, co se stalo. Proto místo tradičního zpravodajství se musí soustředit na to nejlepší co dovedou: analyzovat co se stalo, dá to v souvislostí, doplnit fakta a zkusit předpovědět, co se stane dál,“ napsal Reider.

Na českých zpravodajských severech se včera v poledne objevila zpráva, že ČSSD je ochotná tolerovat menšinový kabinet ODS nebo vládu odborníků, ale do koalice s občanskými demokraty, lidovci a zelenými pravděpodobně nevstoupí. Internetové portály současně informovaly, že sociální demokraté chtějí s ODS diskutovat o změně volebního systému a že do povolebního vyjednávání se chystá vstoupit prezident.

A jakpak zní dnešní novinové titulky? Hospodářské noviny: Paroubek láká ODS na jiný volební systém. Právo: Paroubek nabídl ODS menšinovou vládu. MF Dnes: Rodí se opoziční smlouva II? Lidové noviny: Paroubek: ráno pro ODS, po obědě pro čtyřkoalici.

Ano, i u nás se můžeme zeptat s Joem "chocholem bělohlavým" Tamburrem kdo tohle neví poté, co se tyto zprávy skví již bezmála jeden celý den na internetu a lidé je slyšeli v televizi i v rozhlase.

Když se podíváme na to, co píšící novináři předvedli svým čtenářům nejlepšího z toho co dovedou, zjistíme, že Právo zveřejnilo rozhovor s premiérem a lídrem ČSSD Jiřím Paroubkem víceméně proto, aby mu poskytlo možnost říci, že na tahu je ODS. Prostor dostal i místopředseda ODS Ivan Langer, který Poroubkovi pohrozil předčasnými volbami. Redakční komentář konstatoval, že nejrozumnějším řešením by byla velká koalice, autorská úvaha upozorňovala na fakt, že vyjednávací schopnosti předsedy ODS Mirka Topolánka jsou vyčerpány.

Autorský komentář v MF Dnes literárně zopakoval některá prohlášení představitelů ODS z předcházejícího dne a takzvaná zpravodajská analýza přehledně shrnula veškeré včerejší zprávy.

Další rozhovor s Paroubkem v Hospodářských novinách ozřejmil, že změna volebního systému by měla přiblížit metodu voleb do Poslanecké sněmovny způsobu voleb do Senátu. Podle redakčního komentáře se Topolánek musí dohodnout s Paroubkem na velké koalici s omezenou časovou působností a předčasné volby by se měly uskutečnit již podle většinového volebního systému.

Redakční komentář v Lidových novinách se zabýval vztahem politiků k veřejnosti a autorský komentář nacházel východisko ve velké koalici nebo v předčasných volbách.

Porovnáme-li ve všech denících plochu popsanou včerejšími zprávami s plochou zaplněnou analýzami, kontexty, novými fakty a prognózami, jež se vztahují k včera proběhlým událostem, jednoznačně převažují zastaralé informace.

Článek Reme Reidera v American Journalism Review se jmenuje Před-internetové myšlení. Autor tím chce poukázat na to, že redakce NYT ani po patnácti letech nepochopila, že klasické zpravodajství se definitivně stalo doménou elektronických médií. V Čechách to nepochopila žádná redakce novin.

(Psáno pro Česká média)