Neviditelný pes

MÉDIA: Kdo si tuhle špínu objednal...

10.6.2011

Kdybych byl Jiří Paroubek, asi si do svého poznámkového bloku napíšu: „Pánové z pravicového tisku si kromě mě vybrali další oběť. Jsou to kedluben, květák a brokolice. O jejich pokleslém vkusu svědčí to, že se nezastavili ani před skandalizací výhonků.“ Tak nějak bych v roli otloukánka českého tisku glosoval fakt, že se pod palbou médií ocitli právě teď noví nepravděpodobní nepřátelé. Jsou to okurky, tedy obecně zelenina, a teď nejnověji ještě zeleninové klíčky. Nevím, jestli lze jejich konzumenty nařknout z „vegetariánské pedofilie“, ale média jim jdou každopádně po krku.

Je zjevné, že kauza „německého průjmu“ je typickým úkazem toho, jak jsme ztratili schopnost rozlišit důležité od plakátově zajímavého. Na novinářských školách se tenhle jev vysvětluje na jednoduchém příkladu. V USA zahynulo při dopravních nehodách v letech 2000 až 2009 téměř 50 tisíc lidí. Je to stejný počet, jako kdyby každý měsíc havaroval plně obsazený dopravní letoun jumbo. S jediným rozdílem, že se o tom nepíše v novinách.

Nezlehčuju závažnost onemocnění způsobeného novou dravou bakterií, ale měli bychom si připomínat, že její oběti by stále ještě nenaplnily ani menší autobus, natož jumbo. Přesto byly nákaze věnovány v médiích miliony slov, řeší se na mezivládní úrovni a stává se globální událostí. A do toho ještě přijde nejčtenější český deník s informací na titulní straně, že zdravá výživa – konkrétně biopotraviny – může u lidí vyvolat těžkou závislost. Je to údajně regulérní nemoc, která má už své odborné jméno. Kdo si tuhle špínu objednal, byl to tatarský biftek, anebo bůček?

Nejsem psychiatr, takže svou nedůvěru k takzvaným nehmotným závislostem podkládám pouze zdravým rozumem. Ale když někde čtu, že má někdo závislost na počítačových hrách nebo závislost na sexu, mám chuť pacientovi nafackovat a pak se bránit ublíženým tvrzením, že mám těžkou závislost na ubližování vyčůraným pitomcům. Ono mít závislost na sexu (případně na Facebooku či čemkoliv jiném) je opravdu strašlivé utrpení.

Mezitím celá Evropa sleduje se zatajeným dechem pátrání po zdroji nákazy. V rádiu a televizi nemine zpravodajská relace, abychom se nedozvěděli nějaký nový důležitý posun, například, že byl hospitalizován turista s průjmem ve Stockholmu nebo že řapíkatý celer je definitivně zbaven podezření.

V informačním šumu minulého týdne pak zůstala téměř skryta informace o tom, že Světová zdravotnická organizace překlasifikovala mobilní telefony jako „možná karcinogenní“. Tvrzení není založeno na žádné nové studii, nýbrž srovnávací analýze těch stávajících. WHO formulovala závěry velmi opatrně a diplomaticky. Ale přesto, vzhledem k tomu, kolik lidí ve světě i v Česku mobily používá, se mi zdá divné, že média tuhle zprávu prakticky ignorovala.

Okurka napadená „úplně novou“ bakterií je asi tak nějak víc sexy.

LN, 8.6.2011



zpět na článek