9.12.2023 | Svátek má Vratislav


Diskuse k článku

MÉDIA: Kant, větrníky a oteplování

Nedávno proběhla tiskem pod titulkem Závěry expertů: Větrné elektrárny oteplují zemi zpráva o tom, že lopatky větrných elektráren víří povětří tak podivným způsobem, že výsledkem je růst globálního oteplování.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
B. Rybák 31.5.2012 11:21

Na "skleníkový efekt" asi autor nevěří

Zachycováním infračerveného záření "skleníkovými plyny" se ohřívají (především) spodní vrstvy atmosféry (její teplota ve dne s výškou klesá). Promícháváním vrstev vzduchu větrníkem, se tedy logicky (lokálně) narušuje skleníkový efekt (ten je ale víc narušován termickými proudy v atmosféře). V noci se toto proudění zastaví (protože nejchladněji je při zemi) a lokální tepelný efekt promíchávání "větrníky" je silnější (a to je to, co bylo zjištěno a o čem se diskutovalo).

Ona i představa, že energie, kterou přírodě "ukradneme" jí nikdy nikde nebude chybět poněkud připomíná perpetum mobile. Zvlášť když si uvědomíme, že zemské klima patří k "chaotickým systémům" v němž se uplatňuje např. i t.zv. efekt "motýlích křídel".

A. Bocek 30.5.2012 7:44

Český primát !

Uvažovaná měsíční " slapová " elektrárna. jejíž vybudování se zvažuje na přehradní nádrži Slapy, bude jedinou unikátní  vnitozemskou elektrárnou na světě. Nutnou podmínkou jejího vzniku je uzákonit na 20 let povinnou výkupní cenu z této elektrárny na 99 Kč/kWh . Dle některých zákonodárců je tato legislativní změna " průchozí " a tento technický unikát nám za to stojí.

B. Uhlich 30.5.2012 0:28

Nejsem si, zda jste to citoval správně...

..já jsem to, o těch větrných elektrárnách četl a nešlo v původním textu o žádné promíchávání vzduchu, ale o jednoduchou úvahu, kdy údajně existují studie, které potvrzují určité změny klimatu v bezprostředních oblastech "za elektrárnami", kdy evidentně vinou ztráty pohybové energie - větry vanou méně a např. srážky jsou tak hnány méně do vnitrozemí...  Jako necitoval jsem to asi přesně , ale o to asi tak šlo..... ale v případě, že se každý obracíme na jiný zdroj, nebo článek ...tak se omlouvám...

R. Langer 30.5.2012 9:49

Re: Nejsem si, zda jste to citoval správně...

Bylo to tak, jak říkáte.

J. Chvojka 30.5.2012 20:05

Re: Nejsem si, zda jste to citoval správně...

Tak, tak ... studie na základě satelitních měření předpokládá,že vlivem míchámí vzduchu pohybem větrníků dochází k promíchání vrstvy studeného vzduchu při zemi a tím k většímu vysychání povrchu země. Čili žádné GLOBÁLNÍ OTEPLOVÁNÍ, to si někdo cestou přibásnil, aby si mohl kopnout do lidí, kteří používáním vlastního mozku doč´šli k názoru, že se globální klima měnilo, mění a měnit bude s minimálním vlivem lidstva ať už udělá cokoliv.