3.12.2023 | Svátek má Svatoslav


MÉDIA: Jílková je profesionální provokatérka

7.3.2006

V souvislosti s tím, jak se paní Jílkové podařilo vyhnat ze studia, v němž probíhalo její interwiev, pana ministra Ratha, pojal komentátor pan Pehe nutnost tento jev okomentovat. Jak je ale jeho dobrým zvykem, zase se dle mého netrefil. Pokud totiž vytýká paní Jílkové neprofesionálnost a nepřipravenost a obecně neschopnost vést kultivovaný rozhovor s ministrem.

Kotel televize Nova byl ten typ pořadu, který má za cíl pobavit publikum poněkud pokleslým způsobem na účet hosta - většinou politika. Paní Jílková v tomto typu pořadu poměrně excelovala, neboť se za ta léta naučila vybírat takové otázky a komentovat výroky hostů takovým způsobem, který byl vypočítaný na efekt a u "jejího" publika vždy zaručeně zabral. Rozhodně musím odmítnout tezi o tom, že nebyla vybavena informacemi a že se nedokázala i věcně zeptat. Nad Kotlem jsem já osobně udělal kříž před několika lety, kdy se z něho stal propagandistický nástroj české levice. Mezi návštěvníky Kotle, "kotelníky", se na můj vkus příliš často dostávalo sluchu lidem, kteří nijak nezakrývali své sympatie s bývalým komunistickým režimem. Jílková tyto výlevy nedokázala a možná ani nemohla usměrnit. Kotel postupně klesal na příčkách sledovanosti Novy a přišlo to, co přijít muselo. Jeho konec. Zaplať pánbůh, dodávám.

Ministr Rath se od svého nástupu do funkce ministra zaměřil nikoli na věcnou podstatu problému zdravotnictví - ta by mu ostatně žádnou zvláštní výhodu nepřinesla. Vsadil na ostrý konfrontační tón a situaci ve zdravotnictví zásadním způsobem zpolitizoval. V jeho slovníku nikdy nebylo daleko k osobním urážkám a invektivám. Pokud si většinu českých zdravotníků proti sobě poštval, byla to a je to pouze jeho volba. V této mediální situaci je tudíž poněkud irelevantní žádat od Jílkové stoprocentně věcný rozhovor. Ostatně, pokud se nyní Rath snaží o věcné odpovědi - například v souvislosti s novou úhradovou vyhláškou- ztrácí půdu pod nohama.

Při inkriminovaném rozhovoru paní Jílkové s ministrem Rathem tedy padla "kosa na kámen". Celý rozhovor byl paní Jílkovou vedený snahou ministra Ratha vyprovokovat. Pokud Rathovi povolily nervy až po tom, co ho Jílková nazvala konfidentem, a ze studia odešel, je to jeho zcela konkrétní posouzení situace. Čili, Jílková se na Ratha připravila naopak velmi dobře a tak dlouho ho provokovala, až se jí to "podařilo". Že jsme se nic důležitého a objevného nedověděli, je zase jiná věc. Minimálně ale víme o tom, že Rath nemá rád slovo "konfident".