Neviditelný pes

MÉDIA: Je libo odposlech?

27.7.2012

Aby nevznikla žádná mýlka, proti odposlechům podezřelých osob nemám vůbec nic. Je to účinný nástroj k získávání důkazního materiálu. Co mi vadí, jsou jejich úniky. Můj způsob života jej činí pro policejní složky nezajímavým a naprosto nemám obavy, že bych se někdy mohla ocitnout v hledáčku jejich pozornosti. Přesto mě velmi zneklidňuje, že kdyby se tak stalo a já nějakým nedopatřením byla mediální celebritou, bavil by se mými odposlechy celý národ. Zneklidňují mě systémové úniky takto citlivých dat.

Samozřejmě, ono je lákavé dělat si legraci z rozhovorů lidí, kteří mají obtíže dát dohromady souvislou větu a pikantní je to tím víc, že všichni jsou lékaři a člověk by i v soukromém uvolněném rozhovoru od nich čekal jistou úroveň. Schválně jsem dnes poslouchala naše tři děti a dokonce i ta nejmenší dvouletá formuluje věty tak, že dávají smysl a řetězí se do logického celku. Na mě ty rozhovory působí jak z jiného vesmíru. To ti lidé opravdu takhle mluví?

Nicméně jedna věc je s jistou škodolibostí pročítat ty blbé řeči a druhá zamyslet se nad tím, jak se dostaly na veřejnost. Všechna velká média zveřejnila alespoň malou ukázku, některá s větičkou, že "odposlechy byly získány". Jak a kým už ale nikdo nepíše. Unikly přímo od policie? Vynesl je někdo z mandátového a imunitního výboru? Redakce někoho podplatily? Nebo se jim prostě ocitly v poště?

Ohánět se veřejným zájmem je pokrytectví a hanebnost. Žádný vyšší zájem. Lidi by se stejně dobře bavili i u jiných zajímavých a dobře napsaných článků. Jenomže to by novináři nesměli být líní a nečekat, co jim kdo přistrčí pod nos. Přetiskují bez špetky kritického zamyšlení kdeco, neověřují si zdroje a nelámou si hlavu, čí zájmy mohou být v pozadí. Speciálně u tohoto typu informací jsou však ve hře vždy zájmy někoho jiného než veřejnosti. Zjistit čí, by bylo mnohem zajímavější než jen tupě přepisovat dementní repliky několika nepříliš chytrých korupčníků. Jenže to by vyžadovalo více odvahy, úsilí a muselo by se u toho přemýšlet. Eh, cože?

Převzato z blogu Evropanka.blogspot.com s laskavým svolením autorkyzpět na článek