29.3.2023 | Svátek má Taťána


MÉDIA: Janeček se zachoval jako chlap

13.11.2007

Ředitel České televize Jiří Janeček se zachoval férově. Když mu novináři předhodili, že s právy k seriálu Třicet případů majora zemana obchoduje nevýhodně pro instituci, kterou řídí, dal přešetřit záležitost Policii ČR. To je jednání člověka, který si je vědom své zodpovědnosti vůči koncesionářům, a také – jak se zdá – který si je jist svou nevinou. Člověk se špínou za nehty by si policejní rentgen neobjednal.

Tím by celá věc mohla na pár dnů či týdnů utichnout. Policie (snad) prošetří, jak to bylo s právy k seriálu, vydá nějaké stanovisko, a bude-li hovořit ve prospěch Janečkova konání, je to pro Jiřího Janečka velmi silný argument v boji o jeho funkci, který se nám právě odehrává před očima. Nemyslete si, kauza s mjr. Zemanem není jen o kšeftíku, který si někdo mohl představovat, ale ostrouhal, To je krycí manévr, který má sundat generálního z jeho židle. Nic méně, ale ani nic více.

Pokud bude policie činit, jak má, celá kauza (jak předpokládám) vyvane stejně rychle, jak přišla. Problém je, že podobné kauzy se obvykle objevují právě ve chvíli, kdy je jakási zájmová (nechci přímo říci politická) objednávka na změnu v čele ČT. Může se tak snadno stát, že novináři spolu s politiky Janečka dohoní, předhoní a uštvou dřív, než se policie dobere (třeba negativního) závěru. Janeček bude odstřelen a vyviňujícími závěry vyšetřování si pak může leda vytapetovat.

Takových akcí se už u nás odehrálo nespočetně. Vzpomeňme třeba jen odvolání Rady pro rozhlasové a televizní vysílání (RRTV) v dubnu 2003. To byla vyloženě politická akce. Členové RRTV to dali k soudu – a vyhráli. Soud označil tehdejší odvolání za nezákonné a neplatné. Jenomže až po čtyřech letech. Čtyři roky života, jakož i celé dlouhé zbytky mandátu si mohou ex-členové RRTV strčit za klobouk.

Nemýlím-li se, honička na Janečka je podobného rázu. Janeček si o ni občas koleduje sám. Třeba nekonečné setrvávání neudržitelného šéfdramaturga Jiřího Hubače je příkladem toho, že Janečkova personální práce není vždy odpovídající realitě. Hubačova neotřesitelná pozice samovládce nad veškerou původní uměleckou tvorbou v ČT je do nebes volající. Janeček ale vždy akcentoval spíše zpravodajství a komplexní hospodaření ČT, původní tvorbu podceňoval. Je teď na Kateřině Fričové, aby tento bolák léčila. Její dosavadní vyjádření v LN však – zatím - příliš optimismu do žil nevlévá, tak se nechme překvapit.

Každopádně Janeček se ve věci prošetření kauzy s prodejem práv na mjr. Zemana zachoval jako chlap. Který dnešní vysoký funkcionář čehokoli v ČR to o sobě může říct?

(Psáno pro Česká média)