19.10.2020 | Svátek má Michaela


MÉDIA: Jan Ruml garantem nezávislosti

19.3.2007

Dozorčí radě vydavatelství R-Press, které vydává i týdeník Respekt, předsedá podle zprávy z LN z 9. 3. 07 Jan Ruml. Zpráva dále obsahuje sdělení, že Karel Schwarzenberg a Zdeněk Bakala, dřívější investoři týdeníku Respekt, své úvěry: „kapitalizují a své majetkové podíly vloží do nadace, která bude vydavatelství většinově vlastnit. Nadaci bude spravovat nezávislá nadační rada, její budoucí předseda Jan Ruml má být garantem nezávislosti redakce.“

Jan Ruml byl do roku 1997 členem nejužšího vedení ODS a také ministrem vnitra za tuto stranu. Později byl zakládajícím členem Unie svobody a jejím prvním předsedou. Za Unii svobody byl také v letech 1998 -2004 senátorem a 4 roky místopředsedou horní komory parlamentu. Na funkci předsedy Unie svobody sice Ruml v roce 1999 rezignoval, ale dodnes má na svých webových stránkách odkaz na server už dožívající US-DEU.

Všichni víme, že týdeník Respekt se věnuje různým společenským a především politickým kauzám, připravuje materiály investigativní žurnalistiky a dojem nezávislosti si proto cílevědomě buduje. Nyní mu v tom má pomoci „garant nezávislosti“ Jan Ruml. Samozřejmě, že deklarovaná „nezávislost“ jakéhokoli média či novináře je ve své podstatě nesmyslem. Každý člověk je závislý na řadě svých zájmů. A politika není nic jiného než prosazování zájmů. V demokratické společnosti jako je naše pak prosazováním prostřednictvím soutěže politických stran.

Jan Ruml byl po celé období novodobých dějin naší země aktivním politikem (nutno říci, že i v před rokem 1989 se politicky angažoval proti totalitnímu režimu v Chartě 77 a ve VONS). Těžko si lze představit, že své politické přesvědčení odloží kvůli Respektu do šuplíku. Není to možné a žádný trochu normálně uvažující člověk by to ani po něm nemohl chtít. Že to od něho očekává nový ředitel vydavatelství společnosti R-Press, Tomáš Šídlo je proto věru s podivem.

Investoři ale jistě své vklady do projektu nadace zvážili, Jan Ruml se bude snažit vyrovnávat tlaky vydavatele na redakci, jak doufá Tomáš Šídlo, a čtenáři vydají své hodnocení toho, zda jim Respekt přináší důležité informace tím, že si týdeník budou či nebudou kupovat. Všem voličům v ČR pak bude docela stačit, když si Jan Ruml ponechá svůj spacák jen pro nocování v přírodě, nikoliv jako prostředek boje za nezávislost médií a české žurnalistiky.

(Psáno pro Česká média)
 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.