3.6.2023 | Svátek má Tamara


MÉDIA: Jako vždy stejná bulvární praxe

3.4.2009

Obvinění a lež ano, pravda ne!

“Zastřelil jsem ženu se dvěma dětmi, líčí izraelský voják masakry v Gaze” a “Izraelský voják v Gaze: Zabili jsme ženu s dvěma dětmi, protože si spletly cestu!” nebo “Spáchali jsme vraždu!”

Vzpomínáte si? Takto plivali po izraelské armádě česká, bohužel ne pouze bulvární média. Dnes, když pravda vyšla najevo, sdělováky k této kauze však zarytě mlčí.

Předtím se však přímo lačně vrhly na údajné svědectví dvou izraelských vojáků o zabití několika arabských civilistů v Pásmu Gazy, které vzešlo z izraelského levicového deníku Haarec.

A to vše na základě toho, že deník Haarec informoval o tom, jak se v rámci předvojenské přípravky Jicchaka Rabina asi před měsícem několik vojáků rozhovořilo o svých zkušenostech z průběhu operace Lité olovo v Gaze a velitel přípravky Dany Zamir poté, kdy se vyprávění objevila v časopise, který přípravka vydává, dal podnět k vyšetřování.

Deník cituje údajná slova jednoho vojáka, že při prohledávání domu nařídili obyvatelům, aby odešli od domu směrem doleva, avšak jedna žena s dvěma dětmi nerozuměla, šla napravo – a zastřelil ji izraelský odstřelovač…

To, co uváděly naše sdělováky, byla zjevná lež, protože z článku Haarecu je zřejmé, že o incidentu vypráví nikoliv střelec, ale třetí osoba, a není ani zřejmé, zda vypravěč byl sám svědkem nešťastné události nebo ji zná jen z doslechu. Autor se pouze odvolává na nejmenovaná „místní média“.

Druhým případem, který zmiňuje Haarec, má být zabití starší arabské ženy, která měla být zastřelena ze vzdálenosti asi 100 metrů na přímý rozkaz velitele izraelské čety.

V izraelském deníku se však nedozvídáme o tom, zda mluvčí, který o věcí hovořil, byl přímo svědkem události či o ní jen slyšel. Popis je pouze stručný, bez dalších podrobností.

Tím, kdo tyto informace vydal, byl ředitel předvojenské přípravky Dany Zamir. Známý levičák, který byl v minulosti postižen za odmítání splnit rozkaz, když měl chránit před napadením Židy při návštěvě Josefovy hrobky v Šechemu.

A skutečnost, jak ji dnes uvádějí všechna izraelská média? V překladu článku “Reports of IDF Crimes Fiction Based on Rumors” na českém webu Eretz.cz si můžeme následující fakta.

Tvrzení, že vojáci Izraelských obranných sil během operace “Lité olovo” úmyslně zabíjeli civilisty, byla založena na pověstech. Takový je výsledek armádního vyšetřování. Dva vojáci, kteří první hovořili před několika týdny o údajných incidentech, je sami neviděli a neměli žádné vlastní informace, které by obvinění potvrzovaly.

“Stále říkám, že máme nejmorálnější armádu na světě. Samozřejmě mohou být výjimky, ale věřím, že každý případ bude vyšetřen,” uvedl k odhalením ministr obrany Ehud Barak.

Navzdory skutečnosti, že tvrzení byla založena na drbech, prověřili vyšetřovatelé izraelské armády každý hlášený útok na nebojovníky, aby se ujistili, že pověsti nebyly založeny na pravdě. Výsledkem vyšetřování je, že nebyly zjištěny žádné důkazy, které by potvrzovaly, že k incidentům vůbec došlo.

Vyšetřování odhalilo, že vojáci, kteří učinili během konference dramatická tvrzení o zločinech armády, příběhy pro dramatický efekt dofabulovali a podali je tak, jako by sami věděli o případech, i když ve skutečnosti svědky zmiňovaných událostí nebyli.

Jeden z vojáků tvrdil, že střílel na starou ženu. Později přiznal, že příběh byl založen na drbu, který pravděpodobně vycházel z incidentu, při němž jiný voják vystřelil na ženu, která ignorovala několik výzev k zastavení a byla proto podezřelá z toho, že je sebevražedná bombová teroristka.

Týž voják přiznal, že nebyl svědkem žádného z incidentů, popisovaných na konferenci.

Druhý voják, který se také účastnil konference, tvrdil, že izraelský odstřelovač zastřelil ženu a její dvě děti poté, co vstoupily na místo, kam neměly. Ve skutečnosti se na žádnou ženu a děti nestřílelo a vojáci stříleli na dva podezřelé muže, kteří byli navíc v úplně jiné oblasti.

Vojáci také přiznali, že tvrzení, pronesená na konferenci, o vojenském užití fosforu, byla založena na zprávách z médií a nikoliv na osobní zkušenosti.

„Zdá se, že bude obtížné odhadnout škodu, kterou to v Izraeli a ve světě napáchalo na pověsti a morálce Izraelských obranných sil a jejich vojáků, kteří se účastnili operace Lité olovo,“ řekl Nejvyšší vojenský advokát, brigádní generál Avichai Mendelblit.

Takže, asi tolik k inkriminované kauze. Žádný voják není anděl, izraelští zvláště. Jsou to většinou osmnáctiletí kluci, kteří nastoupili k povinné tříleté vojenské službě. Jejich jediným přáním je přežít ve zdraví.

Proti sobě však mají protivníky, kteří naopak touží umírat, jelikož mají vymyté mozky fanatickou vírou v ráj s dvaasedmdesátí černookými pannami připravenými s nimi obcovat…

Nerovný boj s nepřítelem, který si bere děti jako živé štíty a jeho ženy či starci jsou potenciálními sebevražednými atentátníky.

Česko však žije v jiném světě, ve světě civilizace, zřejmě však kromě bulvárních plátků...

Olser.cz