Neviditelný pes

MÉDIA: Jak Paroubek napravuje média

1.12.2005

Předseda vlády Jiří Paroubek označil v článku Můj čtenářský zážitek (LN, 23.11.) některá média vůči své osobě za "běsnící", nicméně jejich "štvaní" prý volebnímu výsledku ODS nepomůže. Tato ničím nepodložená konstrukce zcela zapadá do jeho nedávných vyjádření, že 80 % médií je naladěno proti ČSSD. Tehdy začal vyhrožovat změnami tiskového zákona, aby napravil dle svých slov "balkanizaci" českých médií.

O tom, jak si předseda vlády představuje přístup médií v praxi prokázal tehdy, když zrušil původní příslib účasti na veřejné diskusi s Mirkem Topolánkem "Jakou zahraniční politiku zvolit pro ČR?" den před jejím konáním. Přitom byla zajištěna účast stovek lidí, televizních a rozhlasových štábů a mnoha dalších novinářů. Paradoxně prý proto, že chybělo dostatečné mediální zajištění. Spousta energie i vynaložených prostředků přišly vniveč. Ani oběd s předsedou Evropské komise Barrosem nemohl být dostatečnou omluvou. Akce byla známa dlouho dopředu a při dobré vůli mohlo dojít k doladění termínu.

Další perličkou z poslední doby je zrušení telefonických dotazů při nedávné diskusi s předsedou vlády v pořadu Radiofórum. Prý z důvodu jeho předčasného odchodu na jinou akci. Pořad však skončil o pět minut dříve, zatímco otázky posluchačů tvoří vždy téměř polovinu půlhodinového vysílacího času. Z tohoto důvodu nebylo vyhnutí se - často nepříjemným - telefonickým dotazům občanů zcela nezbytné a spíše vyvolává otazníky.

Média poskytují předsedovi vlády mimořádný prostor, přesto to zjevně nestačí. Trend nátlaku na média zahájil krátce po svém nástupu do čela vlády. Pořady ČT Bez obalu a Budování státu označil za "politickou pornografii" a vyzval Radu ČT, aby se jimi zabývala. Později sociální demokracie do této rady pro jistotu společně s komunisty prosadila Paroubkova poradce Jana Brandejse, předsedu OV ČSSD na Praze 3. Zřejmě proto, aby na podobné "excesy" lépe dohlédl. Brandejs přitom oklamal poslance a důležité údaje o své osobě zamlčel. Proč se už dávno hlasitě neozval například autor etického kodexu Lubomír Zaorálek? Opravdu je vše v pořádku?

Přístup socialistů k médiím doplňuje i nevídaný rozruch kolem některých anket (o čemž svědčí bezprecedentní tlak na Novu a Primu), kterým ČSSD přikládá mimořádný význam. Tedy především těm, které má pod kontrolou. Zatím nejvýraznější aktivitou v tomto smyslu je průzkum objednaný sociální demokracií u agentury STEM. Měl "napravit" poněkud pošramocený dojem z hlasovací ankety v Sedmičce, kterou předseda vlády v diskusi s Mirkem Topolánkem prohrál. Průzkum STEM však nemohl pravdivě ověřit, kolik z dotázaných diskusi skutečně sledovalo. O tom svědčí obrovský rozpor mezi skutečnou sledovaností zmíněné Sedmičky, na kterou se díval každý devátý "měřitelný" člověk, zatímco podle STEM každý druhý, což je zjevný nesmysl. Přesto se dá očekávat, že podobných průzkumů hájících pozici ČSSD bude přibývat.

Slova představitelů sociální demokracie o "nápravě" českých médií je nutné brát velmi vážně. Zatím se společně s dalšími nápady typu zrušit lustrační zákon odkládají za horizont parlamentních voleb. Do doby, kdy případná dominance ČSSD a KSČM začne ruku v ruce postupně rušit dosavadní tabu polistopadového vývoje. Nic nového pod sluncem, historie se mnohdy opakuje.

Autor je vedoucí tiskového oddělení ODS

(článek vyšel v mírně krácené podobě v LN, 30.11.)

Jiří Sezemský


zpět na článek