Čtvrtek 25. července 2024, svátek má Jakub
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 49  Kč / 1. měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

MÉDIA: Jak manipulatori.cz manipulují

diskuse (23)

Web manipulatori.cz se zaměřuje na odkrývání hoaxů a lživých zpráv na internetu. Alespoň to o sobě tvrdí. Pokud něco tvrdíte, nemusí to být ovšem pravda, i kdybyste se z výšin své morální převahy („odhalujeme hoaxy, jsme nezávislí…“) tak tvářili. I manipulatori.cz mohou manipulovat. A to stejně průhledně, jako to dělají ti, které (často po zásluze) pranýřují.

Jak jsem se to dozvěděl? Na vlastní kůži. Na Fóru 24 jsem v rubrice Pravý břeh zveřejnil článek Svět podle Amnesty. Věnuju se v něm výroční zprávě, která dle mého (a nejen mého) názoru poněkud disproroporčně míří na západní země a v rozporu s původním posláním AI se zaměřuje i na nová tzv. skupinová práva (práva žen, LGBT atd.). Díky tomu jsem se ocitl na stránkách manipulátorů, protože jsem o zprávě napsal „zřejmě největší manipulaci“. Takže se na to podívejme.

Autor a zakladatel webu Jan Cemper mi vytýká, že “ve skutečnosti však zpráva AI řeší lidská práva komplexně a nevyzdvihuje jeden problém nad druhý. Obrázek z protestů žen v USA je jen ilustrační a v samotné zprávě jí není věnováno více prostoru, než jiným tématům.“ Dále, že se pletu, že by se AI nevěnovala LGBT právům v Čečensku. A taky že prý cituji cosi ze strany 13 a vymýšlím si slova, která v textu nejsou. Plus že prý v v celém textu není nikde v jedné větě zmíněn Trump, Putin a Duterte.

Ovšem, jak jsem psal ve svém textu, „v detailní části čtyřsetstránkové zprávy, kterou si můžete stáhnout v PDF, tohle všechno sice zmíněno je, jenže většina lidí (i novinářů) čte jen úvod na webových stránkách. A tam se dozvíte spíš jiné věci.“ A pak pokračuji v popisu onoho úvodu včetně toho, jaká je ilustrační fotografie. Kdyby si Jan Cemper zašel alespoň na úvodní semestr žurnalistiky, dozvěděl by se tam jednu převratnou věc. Obrázek vydá za celý text. Titulek vydá za celý text. Úvod vydá za celý text. Jinými slovy – to, co je podstatné, je to, co se dozvíte co nejdříve. Prvním kouknutím, letmým přehlédnutím textu. A to ví každý, kdo chce ve svém sdělení takříkajíc něco “vypíchnout“. A Amnesty chtěla něco vypíchnout. Proto zprávu zveřejnila v USA, proto je úvod plný přesně těch věcí, na které jsem upozornil. A proto vybrali takovou fotografii, jakou vybrali. Kdyby pan Cemper někdy pracoval v nějakých opravdových novinách, věděl by, kolik času se věnuje právě výběru fotografie, a v životě by nenapsal, že nějaká fotografie je „jen ilustrační“.

Pokud jsme si tedy vyjasnili, proč je úvod, fotografie i titulek důležitý, tak zbytek oněch výtek nedává smysl. Vše, co jsem citoval, v onom klíčovém úvodu ke zprávě samozřejmě je. Jestli hledáte na manipulátorech někoho, z koho udělat ukázkového manipulátora, doporučuji hledat jinde. V médiích pracuji dvacet let a člověk se třeba vedoucím rubriky v Respektu (svého času), Lidových novinách (svého času) nestane úplně zbůhdarma. Minimálně umíme skloňovat, takže se nám nestane, že kritizovaného člověka v úvodu špatně vyskloňujeme (naznačuji tím, že druhý pád slova Zrno se skloňuje Zrna a ne Zrny…).

Každopádně jinak gratuluji ke snaze „vytvořit otevřenou neideologickou platformu pro relevantní a faktickou diskuzi.“ Tvůrce manipulátorů Jan Cemper (bývalý anarchista, mluvčí Occupy Prague a člen Strany zelených) je toho samozřejmě tou nejlepší zárukou. Škoda, mohl to být dobrý projekt.

P.S. Jedné chyby jsem se přece dopustil. Donald Trump nemá největší počet žen v kabinetu ze všech amerických prezidentů. Donaldu Trumpovi, americkým ženám i čtenářům se tímto omlouvám.

P.S. II Původně uvedená informace, že Jan Cemper v mládí squatoval, je dle jeho ujištění mylná, a proto byla 7.3. 2018 ve 13:33 z textu vyškrtnuta.

Občanský institut

Aston Ondřej Neff
25. 7. 2024

Kolik by stálo přemalování červených pruhů sanitek na zelené? Jak se asi přemýšlelo? Představuji si...

přečetl Panikář
25. 7. 2024

Že mají dámské plavky předvádět muži, považovali diskutující, včetně řady ženských sportovkyň, za...

Válka byla jen poslední kapkou, kterou by česká energetika bez problémů ustála, kdyby již předtím...

Zdeněk Roller
25. 7. 2024

Co je tohle za stát, ten Egypt? Vždyť rozhodně nepatří mezi ty vysloveně chudé. Přitom v areálu...

Ivo Fencl
25. 7. 2024

Roku 1952 se Velinského trampská parta s Foglarem setkala v Hostivaři, kde byli Dvojkaři na...

Aston Ondřej Neff
25. 7. 2024

Kolik by stálo přemalování červených pruhů sanitek na zelené? Jak se asi přemýšlelo? Představuji si...

Aston Ondřej Neff
24. 7. 2024

Ani komunisté v dalším režimu se neodvážili odstranit červenomodrobílý symbol z věží tanků, křídel...

Aston Ondřej Neff
22. 7. 2024

Biden byl to přes všechno snahu starý bílý heterosexuální muž, tedy živočišný druh na odpis. Paní...

Aston Ondřej Neff
23. 7. 2024

Určitě nejsem sám, kdo by rád pravicový koncept podporoval. Ze setrvačnosti volím ODS od jejího...

Marian Kechlibar
22. 7. 2024

Služba Crowdstrike, která se používá k ochraně různých korporátních počítačů před malwarem,...

Zbyněk Petráček
25. 7. 2024

Joe Biden se pomalu loučí s úřadem prezidenta i politickým světem, který ovlivňoval. Že není...

imzv Marek Zavřel, mul Matyáš Müller
25. 7. 2024

Moderátorka Nora Fridrichová po konci publicistického pořadu České televize (ČT) 168 hodin dostala...

Vít Štěpánek
25. 7. 2024

Návštěva izraelského premiéra ve Washingtonu začala projevem v Kongresu, ale část demokratických...

Josef Kopecký
25. 7. 2024

Dva kandidáty do nové Evropské komise, muže a ženu, oficiálně požaduje od členských států Evropské...

Matěj Kučera
25. 7. 2024

Bodnutí od vosy bývá nepříjemné a bolestivé. Může být ale ještě bolestivější, zejména pokud bodne...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz