17.4.2024 | Svátek má Rudolf


MÉDIA: Fotbal po telefonu

28.6.2006

Už několik let zasvěcení tuší, že ta skutečná revoluce v přenosových technologiích nemusí příjít s tolik medializovanou digitalizací rozšířením programové nabídky na stále klasických televizních obrazovkách. Průlom do diváckých návyků, které jsou základním půdorysem pro celý reklamní trh, a tedy obecně rozvoj tohoto typu komunikace, může přinést masovější rozšíření televizního příjmu po mobilu.

Na náš trh tato komunikační revoluce vstupuje prostřednictvím technologie Frieze, kterou vyvinula česko-slovenská firma Tom Horn Enterprise. Ta umožňuje mobilní streaming jakéhokoliv audiovizuálního obsahu do mobilních telefonů. Po této technologii sáhli i mobilní operátoři, aby tak umožnili svým klientům přístup k mobilní televizi, videu, či audio-on-demand.

Co to znamená v reálu? Mobilní televize umožňuje sledovat internetové vysílání vybraných televizí přímo na displeji mobilního telefonu, přičemž jde o vysílání buď naživo, anebo si můžete vybrat z archivu programů televizí, které jsou takto streamovány. V Čechách a na Slovensku jsou to zatím TV JOJ, TA3, Óčko, Nautik TV, MusicBox TV, E24 TV (sokromý erotický kanál). Je patrně jen otázkou krátkého času, kdy se počet takto dostupných kanálů výrazně zvýší.

Okamžitý přístup k videoklipům, hudebním albům nebo jednotlivým skladbám umožňují služby video-on-demand a audio–on-demand. V tzv virtuální půjčovně si lze vybrat video z filmového archivu a analogicky je k dispozici slušná audiotéka z domácí i zahraniční produkce. Začíná být čím dál jasněji vidět, že mobil ztrácí výhradní funkci komunikačního prostředku. Stává sa z něj univerzální, multifunkční a multimediální nástroj. Mezi jeho další možnosti patří třeba i mobilní on-line monitorování domu nebo spícího dítěte (ať sa nacházíte kdekoliv) a také sledování koncertu nebo sportovního zápasu.

Hlavním handicapem této technologie je zatím pochopitelně dost vysoká cena příslušných přístrojů, což se nepochybně změní, jakmile se novinka rozšíří a stane se „lifestylovou“ záležitostí, jak se to stalo víceméně všem předchozím technologickým inovacím v přenosové a komunikační technice. Masovějšímu rozšíření může napomoci také to, když se video streaming bude moci kompatibilně provozovat jak v síti 3G (UMTS), tak ve Windows Mobile využívající síti 2.5G (GPRS, EDGE).

To všechno je zřejmě jen věc času. Chce-li se ale mobilní televize opravdu časem dostat do konkurenčního postavení vůči „klasickým“ TV, musí začít od programu. Samozřejmě že nejlepší by bylo, kdyby se příslušní producenti a provozovatelé dopracovali až k výrobě programů vlastních, původních. Jak se ale zdá, ani to nakonec nemusí být sci-fi.

(Psáno pro Česká média)