25.4.2024 | Svátek má Marek


MÉDIA: Fero Fenič

24.9.2011

aneb Kozel zahradníkem v televizním sadu

To, že situace okolo ČT se velmi začíná podobat situaci před jedenácti lety, kdy Jan Spacák Ruml slavně přenocoval ve Velíně ČT a lidé posílali z Václavského náměstí vzbouřencům plamenné soudružské pozdravy, zmínilo zde již povícero mých kolegů.

Když jsem si ale do vyhledavače blogových článků zadal "Fenič", zjistil jsem, že jsem totálně zaspal, protože jak píše Petra Neugebauerová, mladá to krev mezi pravdoláskaři, tak "Manifest sdružení proti korupci měl v květnu 2011 celkem 200 signatářů. Mezi nimi jsou například politolog Jan Pehe, bývalí politici Unie svobody Jan Ruml, Hana Marvanová či Václav Krása, režiséři Fero Fenič, Olga Sommerová, Břetislav Rychlík a Helena Třeštíková, herci Táňa Fischerová, Tomáš Hanák či Jan Kraus. Mají patnáctibodový seznam nutných změn týkající se politiky.

Jména více než osvědčená, ani já bych je lépe nemohl vybrat. A to vše kvůli volbě nového generálního ředitele ČT, který opět hrozí narušit jejich lety osvědčené penězovody. Snad až na Krause, protože ten nyní exhibuje na Prima. Jaké štěstí, že ho nevídám. Jednak se na něj ze zásady nekoukám a pak bývám po 22. hodině již přece jen značně unaven. Ale asi to je škoda, protože jsem prý přišel i o takové "perly" jako byla exhibice mentálně retardované Natálky s její maminkou, zatímco její tatínek, který díky Klausovi unikl lochu, prohrával milodary pro svoji rodinu v ostravských kasinech.

A kdo jiný než Fero Fenič, který býval pevně přisátý k cecíkům plných peněz matky živitelky ČT, by neporušenost a kontinuity těchto peněžních přesunů mohl zajistit. Fenič se rozčiluje, že ho místopředsedkyně Rady ČT urazila, když uvedla, že z České televize kasíroval zisk nejméně 150 miliónů Kč. Uvádí, že pro ČT natočil "přes tisícovku pořadů" a těch stopadesát miliónů má být jen součet rozpočtů všech jeho pořadů.

Nejsem televizní tvůrce, ale mám jakous takous povědomost, co stojí celovečerní film. Když pomineme Jakubiskovu Báthory nebo Svěrákovy letce, kde to asi bylo hodně přes sto miliónů, stojí takový film něco okolo 40 miliónů. To mi alespoň utkvělo v hlavě. Jedna minuta celovečerního filmu tak stojí asi půl miliónu. A jestliže Fenič natočil přes tisícovku pořadů, pak rozpočet na jeden jeho pořad je pouhých 150 000 Kč.

Na celý pořad pro Českou televizi tedy vystačilo Feničovi tak málo peněz, za které tvůrci hraných filmů nestihnou natočit ani půlminutu? To se mi zdá poněkud podivné, to je jako kdyby někdo tvrdil, že ho benzin z Prahy do Ostravy stojí osm korun padesát. Pravda, za tu cenu bych možná před čtyřiceti lety dojel z domova v Praze Záběhlicích do školy v Praze Dejvicích, ale dnes tak asi jedině k nejbližší pumpě.

Kandidatura majitele filmového stuida Feniče na post generálního ředitele ČT je naprosto totéž jako jmenování majitele stavební firmy na post ministra dopravy. Ovšem ČT a k ní přisátí pravdoláskaři s tím zachází přesně stejně jako s kritikou Havla a Klause. Když Havel prodal zadluženému státnímu kolos Chemapol za nadsazenou cenu Lucernu, tak všichni drželi zobák a krok, ale když Klaus sebral pero, které dle všech mezinárodních zvyklostí patřilo naší delegaci, tak z toho udělali celosvětový skandál.

Prostě quod licet Iovi non licet bovi nebo hezky česky: Co je dovoleno Vaškovi, není dovoleno Václavovi.

Převzato z blogu autora s jeho souhlasem