Neviditelný pes

MÉDIA: Experti varují...

14.7.2018

Češi nevěnují dostatek času...

Onehdy jsem po ránu poslouchal pořad na veřejnoprávním rozhlase, kde experti říkali, že Češi věnují málo času nácviku „vlídné asertivity“, dále pak v ten samý den okolo poledne upozorňovala specialistka na komerční televizní stanici, že lidé v Česku zanedbávají prevenci popálenin.

Den předtím to byly zuby a v jiných reportážích pro změnu ledviny a prevence Alzheimera. Minulý týden odborníci láteřili, že mnozí občané časově zanedbávají péči o své psy a kočky.

Nikoho nepřekvapí, že časově podceňujeme i péči o své nehty a pokojové rostliny. A co teprve plnohodnotný výběr stavebního spoření a kvalitních pneumatik. O častém opomenutí prevence žloutenky a „klíšťovky“ pak již netřeba vůbec mluvit...

Pozor, zdejší lidé též očividně věnují málo času výběru pojištění majetku a odpovědnosti za škodu. A co volba kvalitní směnárny – tak tomu, obzvláště nyní před dovolenými, též občané nevěnují dostatek času. A pak se diví, varuje pro změnu odbornice z ČNB.

Psát, že lidé dle expertů zanedbávají výběr kvalitních domácích elektrospotřebičů a letní obuvi, by bylo nošením nočních opeřenců do Athén.

Před cca deseti dny experti varovali, že lidé podceňují počítačovou bezpečnost (nevěnují jí, jak jinak, dostatek času), dále pak nevěnují dost času péči o auto, jízdní kola, ale i o kočárky. Připomeňme, že čeští muži zanedbávají výběr košil, ovoce, kvalitních uzenin či sýrů. O zubních pastách se raději ani nezmiňujeme... V poslední době se potýkáme s podceňováním péče o zahradu (stromy, trávníky, opomíjeny jsou i rajčata a ředkvičky). Časová dotace na údržbu zahradního náčiní je poté zanedbána tak, že by se i Evžen Huml musel obracet v hrobě. Notabene zahrada a chata, to je námět sám o sobě – to aby se experti, u všech Přemků Podlahů a Jiřin Bohdalových, uvarovali.

Pak ti naši nešťastní potomci. Ti jsou zanedbáváni všeobecně – zdejší domorodí lidé věnují málo času nejen četbě s dětmi, jejich logopedickým vadám, zraku a chrupu, ale navíc také šikaně ve škole a mediální výchově. A co vztahy v rodině? Ty jsou podhodnoceny nejen časově, upozorňují dětští psychologové. Nepřekvapí, že opravdu málo času dle příslušných odborníků lidé věnují sportování svých dětí. O návštěvě divadel (včetně loutkových) a hradů a zámků raději pomlčet. Že nevěnujeme dostatek času protidrogové prevenci a sexuální osvětě mladistvých, není třeba doplňovat.

Nyní věnujme trochu času českým ženám, to jsou také pěkné výtečnice! Dle odborníků zanedbávají péči o... (výraz raději odňala autocenzura), čímž vznikají vaginální mykózy. V oblasti prevence rakoviny prsu již došlo k jistému zlepšení, ale neradujme se, pořád jí naše krásnější polovičky nevěnují dostatek času. Oběma pohlavím je pak společné, že se málo věnují studiu a cizím jazykům.

Fyzické osoby v ČR také věnují málo hodin své finanční gramotnosti a studiu nových dopravních a protipožárních předpisů. Jiní odborníci lamentují, že se v Česku málo dbá na tradice (například folklor, keramiku, dějiny vinařství a pivovarnictví a opomíjené národní tance). „Lidé dnes na ně nemají čas,“ varovala zase jiná odbornice.

Na co všechno dalšího lidé nemají dle odborníků čas, si už asi nevzpomenu, jelikož se málo věnuji i procvičování své paměti.

Český osvícený parlament by měl okamžitě uzákonit alespoň padesátihodinový den. Jinak se to opravdu nedá zvládat! Není škoda, že těmto zásadním otázkám nevěnují naši zákonodárci dostatek času?

Autor je právník a publicista

LN, 12.7.2018

SuKolman.czzpět na článek