19.4.2024 | Svátek má Rostislav


MÉDIA: Detektor pokračuje

18.6.2010

Nyní pod názvem Za zrcadlem

Čarodějové v České televizi jsou nezničitelní. Začátkem roku 2008 začali vysílat seriál Detektor inspirovaný záhadology, ezotériky a podobnými pavědci. Když jsem ho tehdy kritizoval, snažila se mne tehdejší šéfdramaturgyně publicistiky ČT Darja Macáková přesvědčovat, že další díly budou lepší. Nebyly. A po soustředěné kritice tisku a Akademie věd ČT vysílání seriálu zastavila – i když její tvůrci tvrdili, že mají smlouvu na dvacet dílů. Už tehdy mi Macáková řekla, že to není konec, protože Iveta Toušlová připravuje obdobný seriál.

Teď ho máme na obrazovce! Vysílají ho pod názvem Za zrcadlem od minulého úterka po desáté večer dokonce na prvním programu – tedy na exkluzivním kanálu a exkluzivním čase. Proč takový cyklus? Dramaturgyně pořadu Alena Müllerová to vysvětlila: „Zajímalo nás, proč se tolik lidí zajímá o esoteriku, o alternativní léčebné metody, o praktiky, které se používají v jiných kulturách. Tomu jsme se snažily přijít na kloub.“ Podobně se vyjádřil režisér Petr Slavík: „Nesnažíme se, jak by se asi dalo očekávat, konfrontovat ,pavědu‘ s regulérní vědou či řešit nějaké kauzy. Chtěli jsme jednoduše přinést zprávu o tom, že stále existuje celá řada duchovních nauk a praktik, a pokusili jsme se odpovědět na otázky, jakou mají tyto nauky historii, jak fungují či nefungují a proč se jimi mnozí lidé zabývají.“

Hned první díl nám to předvedl – průvodce tímto cyklem herec Tomáš Hanák se totiž procházel po veletrhu esoteriky v Praze. Druhý pojednával o magii. Důvěryhodnost seriálu mají dodat rozhovory s některými odborníky – avšak jejich vyjádření bývají zkratkovitá, zřejmě vytržená z delšího rozhovoru. To je stejný systém, jakým pracovali autoři pohřbeného Detektoru.

Od veřejnoprávní televize by divák čekal, že k těmto jevům zaujme nějaké stanovisko, že pozve odborníky ke konkrétnímu rozboru jednotlivých případů. Ale autoři seriálu Za zrcadlem tyhle neskutečné jevy jenom propagují. Nic víc. A to je málo.

Jak je možné, že Česká televize dává tolik peněz a prostoru pavědě, zatímco pořady o vědě utápí v podvečerních hodinách na ČT 2? Jak je možné, že v různých soutěžích předhazuje dílo profesora Antonína Holého, autora řady unikátních léků, a dosud o něm nedokázala natočit dokument? Anebo proč se občas zaklíná naší vyspělou medicínou, ale seriál o jejích tvůrcích chybí?

Krátce po odvysílání Detektoru se smyšlenkami o Nicolu Teslovi dala České televizi ťafku Nova – uvedla nezkreslený pořad o tomto geniálním vynálezci. A už dřív v pořadech Na vlastní oči poctivě rozebrala tzv. filipínskou chirurgii, proutkařství a další podivuhodné jevy. Ty Kavčí hory jsou vážně začarované!

Otištěno ve zkrácení na iDnes/Kavárna 17. 6. 2010

Se svolením autora převzato z www.karelpacner.cz