Neviditelný pes

MÉDIA: Další rasistický titulek

26.8.2020

Máme se připravit na afro-evropanské nepokoje i u nás?

24. srpna informoval portál iDnes čtenáře, že „policie v USA střelila černocha do zad před zraky jeho dětí ... když nastupoval do auta“. Incident měl za následek srocení davu a vypálení místního autobazaru, kde shořelo kolem 140 aut.

Kdybych měl psát ve stylu iDnes, musel bych tomuto článečku dát nadpis asi takovýto: „Další černý hlupák si vykoledoval kulku“. Bylo by to rasistické? Zcela nepochybně, protože jsem onu osobu označil rasovou příslušností. Stačilo by vynechat tu barvu a byl by to nadpis rasově neutrální, politicky zcela korektní. Server iDnes ovšem rasově neutrální není, proto tu barvu musí zdůraznit.

Na kvalifikaci „hlupák“ ovšem trvám, protože chování dotyčného muže, zdokumentované videozáznamem, nasvědčuje IQ blízkému nule. Možná byla jeho příčetnost a soudnost snížená alkoholem nebo drogami, ale i za to si může jen on sám. Ze záznamu sice není možno vyčíst, čím si ten chlapík pozornost policie vysloužil, zato je však jasné, že se policie pokusila o jeho zadržení. To je akt, který má v policejních postupech přesně popsaná pravidla. Delikvent (nebo osoba podezřelá) je vyzván, aby se rukama opřel o zeď nad úrovní hlavy, nebo, v tomto případě, položil ruce na střechu auta a vyvaroval se prudkých pohybů. Pak je prohledán, zda u sebe nemá zbraň. Má-li být odvezen k sepsání protokolu, dostane pouta a je naložen do policejního vozu. Pokud při této proceduře jedná podle pokynů a neklade odpor, nemusí se obávat žádného násilí.

Pan Blake ovšem pokyny policistů ostentativně ignoroval. Před namířenou pistolí oběhl předek auta a hrnul se k místu řidiče. (Podle líčení v iDnes jen „nastupoval“.) Ať už měl v úmyslu z místa ujet a absolvovat nebezpečnou policejní honičku, nebo pouze sahal dovnitř po nějaké zbrani, dal tím policistovi dost pádný důvod, aby ho zastavil výstřelem, a to bez ohledu na barvu kůže a podobné prkotiny. Toto si ovšem ten chlápek ve své makovici nedokázal včas srovnat, jinak se tomu mohl snadno vyhnout. Místo téhle střízlivé úvahy nám iDnes servíruje srdceryvnou scénu „popravy otce před očima jeho dětí“. To už je opravdu hodně silný tabák. Policista si snad měl předem ověřit rodinné vztahy posádky a pak rozčilenému tatínkovi jenom slušně domluvit? To jako vážně? Nebo tu někdo jen škodolibě přilévá olej do ohně už tak dost vysoko planoucích vášní?

Hlasy těch, kdo v současné americké situaci volají po rozvaze a umírněnosti, pomalu zanikají ve volání po revoluci na jedné straně a po vládě pevné ruky na straně druhé. Popichování jedné či druhé strany se může zdát zábavné tomu, kdo to divadlo pozoruje přes oceán, ale pokud by se měla zhroutit demokracie v Americe, nezůstane ničivých důsledků ušetřena ani Evropa a žádný z nás. Zachovejme raději chladnou hlavu a varujme se lehkomyslného rozdmychávání emocí schopných spálit víc než jeden autobazar.zpět na článek