Úterý 23. července 2024, svátek má Libor
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

MÉDIA: Co propojuje politiku, podnikání a média

diskuse (24)

Nepovedená reportáž České televize Pozadí podnikání Marka Dalíka, nepřiměřená reakce premiéra Mirka Topolánka na ni, i poněkud překvapující tvrzení samotného Dalíka o tom, odkud ČT čerpala informace, a nakonec vzdoruplná odpověď šéfredaktora redakce aktuální publicistiky ČT Jiřího Vondráčka předsedovi vlády, všechny tyto události, tak, jak navazují jedna na druhou, tvoří spolu smutný řetězec obecných problémů, se kterými se potýká česká žurnalistika i politika: Neumětelství, neochota přiznat chybu a podezíravost. To je to, co také otravuje náš veřejný život. Někteří lidé na svou práci nestačí, ale jsou schopni udělat skoro všechno proto, aby se o tom nemluvilo.

Reportéři České televize Michael Fiala a David Havlík nějak přišli k domněnce, že na jedné konkrétní osobě lze dobře ukázat, jak se propojuje politická moc s penězi z podnikání. To osobou měl být Marek Dalík – člověk, který má poměrně blízko k premiérovi Mirku Topolánkovi. Představa obou novinářů byla asi taková, že skupina podnikatelů obdarovala Dalíka akciovou společností New Deal Communications, aby si ho zavázala. Podnikatelé ho také seznámili s nynějším premiérem, aby jim Dalík z vděčnosti opatřil u ministerského předsedy různé výhody. Jednou z takových výhod mělo být, že polostátní společnost ČEZ od skupiny podnikatelů letos koupila projekt paroplynové elektrárny, o nějž léta nikdo neměl zájem. Tak nějak si to patrně Fiala a Havlík představovali. Potíž byla ale v tom, že v reportáži se jim nic z toho nepodařilo prokázat.

Chybějící důkazy nahradili tím, že jisté skutečnosti uvedli do nesprávných souvislostí a nelogicky pomíchali tak, aby fakta alespoň nebránila tomu, o čem chtěli diváky přesvědčit. Takto neodborně připravená a nedokončená reportáž se ve vysílání neměla objevit, protože jestli měl její námět předtím smysl, špatným zpracováním se téma úplně znehodnotilo.

Nejen Marek Dalík, premiér Mirek Topolánek, ale i vládní strana, jíž Topolánek předsedá, a konec konců i celá vládnoucí koalice, ti všichni se mohli cítit poškozeni nepodloženým obviněním, že jdou na ruku jisté skupině podnikatelů. Jenže předseda vlády v rozhovoru pro deník Právo nejen vytkl České televizi neumětelství, ale obvinil ji také z toho, že se nechala uplatit, aby proti němu vedla znevažující kampaň, aniž by - podobně jako reportéři ČT - řekl, proč to tvrdí. Dalík dokonce v rozhlasovém pořadu Impulsy Václava Moravce (23.8.07) nepřímo obvinil - opět bez bližšího vysvětlení - z korumpování České televize poslance ODS Vlastimila Tlustého. Ten se, bohužel, v rozhovoru pro sobotní vydání deníku MF Dnes zmínil o zájmové skupině kolem Dalíka, jejímž zájmům rozumí ministr financí Miroslav Kalousek lépe než on, a proto prý Tlustý nevede resort financí. Nic víc. Zase žádný důkaz. Pak se ale nedá vyloučit, že podnět, na jehož základě ČT natočila reportáž Pozadí podnikání Marka Dalíka, vyšel od Tlustého. Pravděpodobně se rozhořel konkurenční boj v jedné politické straně a média do něj tu šikovně, tu nešikovně přikládají polínka.

Šéfredaktor redakce aktuální publicistiky ČT Jiří Vondráček se místo, aby přiznal, že reportéři Fiala a Havlík svou práci tak docela nezvládli, zaměřil pouze na ne právě šťastné nařčení České televize z korupce. Napsal otevřený dopis premiérovi, v němž konstatoval, že Topolánek ČT urazil. Naopak za reportáž, kvůli které se to mělo stát, se jednoznačně postavil. Podle něj byla založená na ověřených faktech a ta byla dána do správných souvislostí.

Jedna chyba vyvolává druhou. Doba je zjitřená, reakce přehnané, příčina jakoby nikde. Ovšem, je v lidech. V médiích i v politice. K naší škodě působí stále ještě mnoho takových, kteří považují za svého úhlavního nepřítele každého, kdo poukáže na to, že to, co dělají, ne docela umí. Jestli něco propojuje politiku, podnikání a média, tak tohle docela určitě.

(Psáno pro Česká média)

Aston Ondřej Neff
23. 7. 2024

Určitě nejsem sám, kdo by rád pravicový koncept podporoval. Ze setrvačnosti volím ODS od jejího...

Ondřej Neff
23. 7. 2024

Co by se stalo, kdyby se Crooks trefil? Tak především bychom měli jinou ikonickou fotografii...

Václav Vlk st.
23. 7. 2024

Stačí číst „západní“ noviny a weby a najdete tam milion úvah o tom, proč jsme tam, kde jsme, jak z...

Tomáš Zdechovský
23. 7. 2024

Hnutí ANO už stačilo vynaložit mnoho energie v přesvědčování veřejnosti o tom, že vůbec není...

Lukáš Kovanda
23. 7. 2024

Predikční platformy, jako je PredictIt, jež umožňují sázet na výsledek prezidentského klání jako...

Aston Ondřej Neff
22. 7. 2024

Biden byl to přes všechno snahu starý bílý heterosexuální muž, tedy živočišný druh na odpis. Paní...

Aston Ondřej Neff
20. 7. 2024

Volání po odvaze má svoji druhou stranu mince, totiž nářek nad absencí odvahy, nářek nad...

Marian Kechlibar
22. 7. 2024

Služba Crowdstrike, která se používá k ochraně různých korporátních počítačů před malwarem,...

Benjamin Kuras
20. 7. 2024

Žalobcem je list New York Times, a o odmítnutí poskytnout ke zveřejnění korespondence s šéfem...

Jan Bartoň
20. 7. 2024

Další funkční období Evropské komise pod vedením Ursuly von der Leyenové poskytne Bruselu další...

pak Pavel Křivohlavý, ČTK
22. 7. 2024

Požár skládky pneumatik v Lovosicích na Litoměřicku, kde hořelo od pondělního večera, byl v úterý...

ČTK, Lidovky.cz
23. 7. 2024

Američtí basketbalisté v posledním přípravném utkání před obhajobou zlatých medailí na olympijských...

ČTK, Lidovky.cz
23. 7. 2024

Na letecké základně Kuchyňa u Malacek na západním Slovensku přistály první dvě stíhačky F-16 pro...

Lidovky.cz, ČTK
23. 7. 2024

Americká viceprezidentka Kamala Harrisová má podporu dostatečného množství delegátů pro zajištění...

Petr Kamberský
23. 7. 2024

Zrychlení staveb s novým zákonem nepřijde, říkají zasvěcení – a leckdo hodí hroudu po ministrovi,...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz