Pátek 19. července 2024, svátek má Čeněk
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

MÉDIA: Co dokáže dobrý titulek

diskuse (15)

Snad je mezi českými novináři žurnalista stejně šikovný jako Craig S. Smith, který pro deník The New York Times napsal článek reportážní povahy o představení Divadla Járy Cimrmana Dlouhý, Široký a Krátkozraký, s nímž hostovalo v Plzni. Craig S. Smith si pro svou reportáž zvolil titulek: Feeling Short of Real Heroes, Thus Fond of a Fake One, což v deníku Lidové noviny Tereza Palečková přeložila jako Postrádají opravdové hrdiny, takže si vymysleli oblíbeného. Sotva by asi někdo vymyslel stručnější a výstižnější komentář k posledním třiceti letům české existence. Ačkoli Graig S. Smith popisuje působení Divadla Járy Cimrmana před i po sametové revoluci a hovoří o něm se Zdeňkem Svěrákem a nic víc, titulek s patřičným nadhledem výstižně poskytuje čtenářům vysvětlení, proč je postava Járy Cimrmana v Čechách tak oblíbená. Tak by to asi mělo být. Možná, kdybychom chtěli být úplně přesní, ještě o něco výstižnější by byl titulek Nesměli mít skutečné hrdiny, měli proto alespoň komické.

Češi totiž za takzvané normalizace po roce 1968 měli své hrdiny jako byl například Jan Patočka, Ladislav Hejdánek, Rudolf Batěk, Petr Uhl a desítky dalších lidí, kteří se otevřeně postavili do pozice vůči totalitní vládě, ovšem kdyby se k nim ostatní přihlásili, stali by se sami hrdiny. Proto přišel na svět Jára Cimrman – normalizační Švejk, hrdina absurdních příběhů, které budily smích svou neuvěřitelností a byly skrytou parodií normalizační společnosti, která byla plná podobných absurdit.

Jenže pokud místo skutečných hrdinů jsou dovoleni jen hrdinové komičtí, z veřejného povědomí postupně vymizí úcta k vlastnostem, pro které z člověka stává hrdina, jako je čest, hrdost, odvaha, statečnost, věrnost a podobně. Vytratí se zaujetí pro vážné příběhy, v níž vystupují vážné postavy a řeší vážné věci. Převáží bezděčná snaha proměnit cokoli ve frašku. Hrdinou se stává ten, kdo dokáže druhé rozesmát.

Paradoxem bylo, že totalitní moc tento způsob úniku po chvíli váhání tolerovala, protože jej vyhodnotila jako neškodný, a dokonce jej nakonec jako pacifikující jiné vážnější projevy nesouhlasu i podporovala.

Po sametové revoluci u mnohých přetrval zvyk přetavit vše ve frašku, která se obejde bez skutečných hrdinů. Hry, v nichž se objevuje Jára Cimrman, už ale nemohly být čistou parodií, protože realita nebyla tak absurdní jako dříve. Pro diváky snad, ale nikoli pro autory her Zdeňka Svěráka a Ladislav Smoljaka. Absurditu proto nahradili ve filmových scénářích sentimentalitou a komického hrdinu hrdinou sentimentálním, který kromě schopnosti podléhat citům opět nemusí mít vlastnosti, pro které by musel trpět. K tendenci Čechů si ze všeho udělat legraci tedy přibyla také vůle případně se i dojmout.

Novinář Craig S. Smith díky svému odstupu dobře vystihl lakonickým titulkem jeden z velkých místních problémů: Nectíme skutečné hrdiny, protože Svěrák se Smoljakem nás naučili oblíbit si nejdříve komické a později sentimentální hrdiny, které jejich hrdinství celkem nic nestojí. Zbývá podotknout, že od Lidových novin nebylo špatné, když upozornění na reportáž Craiga S. Smítne daly na první stranu pátečního vydání a dík patří i autorce Tereze Palečkové, která je zpracovala.

(Psáno pro Česká média)

Aston Ondřej Neff
19. 7. 2024

Von der Leyen je ztělesnění všeho, co je příčinou dramatického úpadku… všeho, na co sáhla. Zničila...

Michael Pánek
19. 7. 2024

Zástupci opozice navrhli, aby slovenský parlament přijal usnesení odsuzující raketový útok na...

Lubomír Stejskal
19. 7. 2024

Ono je to totiž s dnešním Tureckem, potažmo s Erdoganem, podstatně složitější. Jistěže každý...

Martin Mařák
19. 7. 2024

Ani bych se nedivil, kdyby prezident Macron nakonec pověřil sestavením vlády nějakého relativně...

Vratislav Hlubuček
19. 7. 2024

Se znepokojením pozoruji rozvírání Overtonova okna v Ukrajinském konfliktu. Podpora napadené...

Aston Ondřej Neff
16. 7. 2024

Je až pozoruhodné, jak malou pozornost vyvolalo v našich médiích oznámení Roberta Fica z minulého...

Marian Kechlibar
16. 7. 2024

Ve špionážní klasice Fredericka Forsytha Šakal se nachází scéna, která musela až do včerejška na...

Aston Ondřej Neff
18. 7. 2024

Premiér Fiala oznámil že Korejci tam dostaví dva bloky a vláda s nimi vyjedná opci na dva další...

Aston Ondřej Neff
17. 7. 2024

Nedávná změna vzezření Psa se chystala delší dobu. Do zákulisí nevidím, jen mohu usuzovat, že s...

Václav Vlk st.
17. 7. 2024

Putin je diktátor a vůbec mu nezáleží na tom, koho a kde zabije, ale není to idiot.

van Kateřina Vaníčková
18. 7. 2024

Aktivisté před několika dny opět polili budovu ruského velvyslanectví v Praze 6 červenou barvou....

Iva Pekárková
18. 7. 2024

Vrátila se k nám Ukrajinka Anna. Ta, kterou náš kostel před pár týdny tak vyděsil rasovou...

Lidovky.cz, ČTK
18. 7. 2024

Česká republika obvinila Německo, že si hromadí plyn určený Česku. Berlín podle Prahy snižuje...

dvoj Jan Dvořák
18. 7. 2024

Největší odborová organizace společnosti Boeing prohlásila, že v případě neúspěchu jednání s...

Matěj Kučera
18. 7. 2024

Do Chorvatska podle dat ministerstva zahraničí ročně zamíří 800 tisíc Čechů. Velvyslanectví v...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz