4.3.2021 | Svátek má Stela


Diskuse k článku

MÉDIA: Čím to je?

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Alias 4.6.2006 21:21

Re: Hrubá demagogie

Promiňte, Nohavicu poslouchám často a rád, ale kdo to je ten Rejžek?

jurist 4.6.2006 20:20

žantovský

Pánové Žantovský či Štěpánek, publikující na Psu, jsou zářným příkladem toho, jak se z kdysi velmi slušného  deníku stává pomalu ale jistě žumpa pro kdejaké politické prostituty (nejdříve kolaborantské články v Kratochvílově  Melodii, či  veliké svazáctví, viďte pane  Štěpánku)

Hejduk 4.6.2006 18:53

Souhlasím s Janem Rejžkem!

Nohavica své styky s StB bagatelizoval, až teď odkudsi vyplul zachovaý svazek a ejhle! Hnusné urážky Karla Kryla - a Nohavica nad jeho smrtí dosud ronil krokodýlí slzy. Žantovský, s obrovskou hroudou totalitního másla na hlavě, by se měl nadále věnovat adorování ODS a tato témata obcházet velkým obloukem.  

Shanti 4.6.2006 18:47

Re: Zajímavé

Sabina je dobrý příklad. Zda a o kom skutečně dodával zprávy rakouské tajné policii, se dodnes pořádně neví, jisté je jen tolik, že dožil svůj život ve všeobecném opovržení jako zrádce národa. A o jeho zradě se dodnes učí děti ve školách. Kdož jsou bez viny,ať hodí kamenem...

Psylophytales princeps 4.6.2006 18:30

Zajímavé

Ale doporučil bych panu Rejžkovi a jiným puristům napadnout také libretistu Prodané nevěsty. Karel Sabina byl také tajným agentem. Pravda, nikoli STB, ale rakouské policie.....Nic nového pod sluncem..........A Prodanku v národním zakázat!!!! (Y)

cca 4.6.2006 18:23

nauč se psát

skupina No Name spívá : ..kritik nenapíše pieseň...  ono je to totiž slovensky ale co by jeden chtěl od normalizačního Melodiepisálka co nemá na korektora (Y)

Jakub Vosáhlo 4.6.2006 16:54

jen pár poznámek

Jen pár poznámek k Janu Rejžkovi a Jaromíru Nohavicovi: Nohavica se ke své minulosti postavil čelem už tuším v roce 1991. Je pravda, že to na něj nejdříve vytáhli jiní, ale i to že se poté dokázal přiznat není v téhle zemi úplně normální. Nevím, co pan Rejžek považuje za "hned po revoluci", ale faktem je, že Nohavica byl i přes to několikadenní váhání jedním z prvních, kteří se k tomu přiznali. Jan Rejžek prokazatelně nemluví pravdu, že od té doby Nohavicu nesleduje. Ve svých čtvrtečních výlevech v Lidovkách se o něm zmínil několikrát. Když byl na jaře 2004 pan Nohavica uváděn do síně slávy akademie populární hudby, napsal pan Rejžek, že mu to dali proto, aby neodešel z předávání Andělů s prázdnou, neboť za své příšerné nejnovější album zcela poprávu nedostal nic. Pokud tohle dokázal napsat o interpretovi, kterého vůbec nesleduje, tak je to amatér a žádný fundovaný kritik vyhledávající zdroje, jak tu taky někdo napsal. U mě osobně Jan Rejžek jako člověk skončil, když o smrti jiného člověka dokázal prohlásit "Tak by to mělo bejt". Ten člověk možná byl proradná kurva, ale pokud pan Rejžek dokáže prohlásit tohle, tak já ho prostě uznávat nemůžu. A jeho žlučovité výlevy proti všem mě spíše rozesmívají. Stejně tak mě rozesmívá i Jarek Nohavca- rozdíl je jen v tom, že u něj je to záměr. A že v pražských kavárnách je ostouzen každý, kdo si zadá s ODS, to je fakt. Jenže nikdo z těchhle kritiků nedokázal (a ani nikdy nedokáže) napsat Kometu nebo Milionáře. Btw.-vzpomínáte si, jak se v poslední Katovně pokoušeli Rejžek s Justem být za vtipné?

ringo 4.6.2006 16:50

ale ne!

zcela nezávisle na tom, že je v tomto kus pravdy, kterou autor nemohl nevyužít k propracovanému výpadu na samotného symbola všech svých odvěkých nepřátel z řad hudebních kritiků, jedno je jisté: kdo zná historii českého hudebního tisku za poslední čtvrt století, nemůže pochybovat o tom, že zatímco Rejžek vždy byl kreativní štika v rybníce (které dnes v jejím už klasickém postavení odpustím i zjednodušující soudy), Žantovský se zapsal jako kariérista, určitě schopný, ale bohužel všeho, jemuž by už pouhý stud neměl dovolit brát do úst jména Rejžek, Černý a podobně. Že tak činí, svědčí o jeho splachovačnosti. Některé jeho články jsou dobré. Myslím ale, že takovýmito si moc nepomáhá.    

... 4.6.2006 16:07

Re: Hrubá demagogie

Aha.

Pavlik 4.6.2006 16:01

Re: Re: NOHAVICA A StB

Pepa Nos jim to nikdy nepodepsal!

Pavlik 4.6.2006 15:44

Hrubá demagogie

Pane Žantovský, to co píšete je demagogie těžkého kalibru. Dopouštíte se zde přesně toho co kritizujete - dehonestace pana Rejžka. Názor, že Nohavica by měl veřejně říct co měl společného s STB vyslovil po listopadu 89 už Karel Kryl. Od člověka který se staví do pozice "svědomí národa" bych to rozhodně očekával. Stejně jako Rejžkovi se mi Nohavica zošklivil když "to prasklo". Je to jediná logická reakce. Můžu mu odpustit, ale poslouchat už ho nebudu.

Srovnání s ostatními umělci tady pokulhává a je přinejmenším nepřesné např. u Josefa Kainara:

"Roku 1970 byl jmenován předsedou přípravného výboru Svazu českých spisovatelů. Zemřel 16. listopadu 1971 v Dobříši na infarkt." To vypadá trochu jinak než ta sprosťárna co jste o Kainarovi napsal, že?

Proto abyste ospravedlnil Nohavicu tak kydáte hnůj na slušné lidi kteří nikdy na nikoho nedonášeli - jako byl Josef Kainar nebo dokonce Vlastimil Hrabal. Jestli chcete vědět na koho Nohavica donášel tak se zkuste zeptat třeba Pepy Nosa.

>-

Čumil 4.6.2006 11:09

Mno, pane Žantovský, v něčem je vaše úvaha docela snesitelná,

ale co je k nesnesení, je tiché úsilí Petra Žantovského schovat se za Šotolou, Kunderou, Hrabalem (ač nevím, co ten má společného s tématem), apod. Trochu skromnosti by vám docela slušelo. Nejste totiž nikdo z těch, které se snažíte "zachraňovat" před zlým Rejžkem. Ten má ve vašem případě naprostou pravdu.

Petr 4.6.2006 10:29

Demonstrace proti vládě ODS

PODPOŘÍME PAROUBKA!

PAROUBEK JE DOBRÝ PŘEDSEDA VLÁDY a měl by jím zůstat. Hrozím se spíš Topolánka. Karty jsou rozdány půl na půl!

Petr 4.6.2006 10:26

Re: Dnes v poledne u kone! Demonstrace za odstoupen Paroubka

Jste pomatený bloud, ale je dobré vědět, co máte v úmyslu, abychom podpořili protistranu! PAROUBEK JE DOBRÝ PŘEDSEDA VLÁDY a měl by jím zůstat. Hrozím se spíš Topolánka. Vemte na vědomí, že karty jsou rozdány půl na půl!

PODPOŘÍME PAROUBKA!

Treti odboj 4.6.2006 7:48

Dnes v poledne u kone! Demonstrace za odstoupen Paroubka

Vazeni pratele,

dovolte mi abych Vam jmenem Spolecnosti slusnych krajanu gratuloval v uspechu ve volbach do Poslanecke snemovny Parlamentu Ceske republiky. Zaroven bych Vas chtel upozornit ze se dnes 4.6.2006 na popud Spolecnosti slusnych krajanu kona na horni casti Vaclavskeho namesti "u kone" demonstrace za okamzite odstoupeni Paroubka. Ceske vlajky a pistalky jsou vitany. Demonstrace je radne ohlasena a byli bychom radi kdyby jste vyuzili vsech svych moznosti a informovali o dnesni akci v zajmu zachovani demokracie v CR sirokou verejnost. Se srdecnym pozdravem a pranim mnoho uspechu v prospesne praci pro blaho vsech obcanu CR preje jmenem Spolecnosti Slusnych krajanu

Jiri Vanek, 4.6.2006, http://www.geocities.com/gvanek2000/Bohemia.html 

Treti odboj 4.6.2006 7:46

Dnes v poledne u kone! Demostrace za vystreleni Paroubka na MARS

Vazeni pratele,

dovolte mi abych Vam jmenem Spolecnosti slusnych krajanu gratuloval v uspechu ve volbach do Poslanecke snemovny Parlamentu Ceske republiky. Zaroven bych Vas chtel upozornit ze se dnes 4.6.2006 na popud Spolecnosti slusnych krajanu kona na horni casti Vaclavskeho namesti "u kone" demonstrace za okamzite odstoupeni Paroubka. Ceske vlajky a pistalky jsou vitany. Demonstrace je radne ohlasena a byli bychom radi kdyby jste vyuzili vsech svych moznosti a informovali o dnesni akci v zajmu zachovani demokracie v CR sirokou verejnost. Se srdecnym pozdravem a pranim mnoho uspechu v prospesne praci pro blaho vsech obcanu CR preje jmenem Spolecnosti Slusnych krajanu

Jiri Vanek, 4.6.2006, http://www.geocities.com/gvanek2000/Bohemia.html 

quercusrubra 4.6.2006 7:44

Snad by bylo lepší změnit profesi

Pane Žantovský,

je mi Vás líto. Ať napíšete cokoli, vždy se najde mnoho libí, kteří Vám otlučou Vaše chování v osmdesátých letech o Vaše nevymáchaná ústa. Asi vůbec není důležité, co tam napíšete. Čtenář prostě uvidí Vaše jméno a je mu to hned jasné. Je to jako kdyby publikoval Jaroslav Kojzar nebo Cyril Smolík, Cyril Bouda, Vladimír Morávek, Zuzana Bakešová, a mnoho dalších soudruhů. Navrhuji Vám, jestli by nebylo lepší psát pod jiným jménem nebo ještě lépe změnit profesi. Pro novinařinu by to žádnou tragedií nebylo.

skeptik a pamětník 4.6.2006 1:31

Re: NE - Souhlas

Pan Rejžek je jeden z mála, který píše se znalostí věcí, není líný si ověřit prameny atd. Na rozdíl od mnoha nevzdělaných žurnalistů a kritiků. Pan Žantovský tu vyslovuje názor vskutku kuriozni, musel jsem si to přečíst víckrát. To se snad nedá brát vážně, že autor a jeho dílo jsou různé věci. Pavel Kohout psal ještě v šedesátých létech vlezdoprdelní básně kupř. o praporech na hvězdách. Osobně ho neznám, ale domnívám se, že je to typ člověka, který se snaží proniknout nahoru za každých okolností. Ke cti mu dnes slouží, že se neplete do politiky a mnohé hříchy si asi tvrdě odsloužil, ale kdo to změří? Svým nesporným talentem podporoval zločinný režim. Snad se stačilo rozhlédnout kolem sebe, aby člověk viděl, co se masově děje, už v padesátých létech. A po roce 1968 se snad nemůže na dobré úmysly a takové voloviny jako ideologie sociálně spravedlivé společnosti pod vedením  modré matky strany vymlouvat ani Pepek Vyskoč s Horní Dolní. Hranice jde jinudy. Protoze u nás nedošlo k reflexi a nepoučili jsme se z minulosti, omezujeme se na mechanické rozdělení podle toho, komu StB udělila svoje signum diabolicum. Jenomže někdo s ní spolupracoval docela ochotně. Někdo byl aktivní kurva, někdo z donucení, vstoupit do KSČ ovšem nikdo nemusel. A někdo u piva nadával, ale ve své malé české dušičce si soukromě mnul dlaně, jak v tom umí chodit. A už se to dnes těžko rozlišuje, může to udělat pamětník a ten, kdo dotyčné dobře znal. Nesouhlasím rozhodně s tím, že bychom se stali národem nevzdělanců, kdybychom jako národ tak masově nespolupracovali. Pro příklad se lze poohlédnout do Polska třeba. A obávám se, že humanitní vzdělanci selhali po roce 1948 masově. Technická inteligence byla myslím charakternější, pokud lze takového slova užít. Proto díky za takové lidi jako je Jan Rejžek.

Shanti 3.6.2006 21:21

Re: Re: Nohavice je

Možná by stačilo omezit se na konstatování, že J. N. přinesl mnoha lidem jakéhokoli přesvědčení či vyznání spoustu radosti ,a prozatím z ničeho nevyplývá, že by kdykoli komukoli vědomě ublížil.To by mělo stačit k tomu, aby byl považován za člověka, který je hoden úcty; všechno ostatní by mělo zůstat mezi ním a jeho svědomím.

GebhardtNu, 3.6.2006 21:02

Re: Nohavice je

Nu, vidím, že máte ve věci jasno. Malé pochybnosti se možná objeví, až se sám pokusíte vyrovnat se slovy a termíny, jež  používáte.

Re:Re: NOHAVICA A StB: 3.6.2006 14:20

Chudák pan Nos!

Na jeho příkladě je vidět, jak jednou vyřčeá pomluva zůstane na člověku nalepená. Pan Nos byl naopak v disentu, za totáče byl pronásledovaný a nikdy nic takového neřekl. Nějaký chytrák to jednou někde před pár lety o něm napsal (ve slutečnosti to řekl před publikem jiný zpěvák, teď si nevzpomenu, kdo to byl. Jinak k panu Rejžovi, ten mě fascinuje často trefnými odsudky či hodnoceními, ale jeho pořadům v rozhlase a dříve v TV se vyhýbám, protože je v nich něco navíc -zloba, zapšklost a pohrdání; a ve spojení s Justem to nabývá takových rozměrů, že se to nedá snést. Své oblíbence adorují (kluci, co spolu mluví) a ostatní , často nespravedlivě rozcupují.

QSECOFR 3.6.2006 13:37

Na Rejzka nemate (a nikdy mit nebudete)!

Samozrejme ze pan Rejzek nema povinnost sledovat tvorbu kazdeho pisnickare, na ktereho soudruh Zantovsky ukaze, pokud o jeho tvorbe nechce psat. Zantovsky by svoji bezpaternost moc rad zakryl jmeny jako Kundera nebo Hrabal, aby se lip citil. Jenze tak jednoduche to neni.

Soudruh Zantovsky zustane vychcankem ze znormalizovane Melodie, se kterou pan Rejzek nezapletl -  ze sveho vlastniho rozhodnuti. A to se tezko odpousti. Ze Zantovskeho se ted stal rychlokvaseny pravicak, a kdyby prisli Cinani, bude z nej cinan(Y).

Pan Rejzek ma svuj system hodnot, podle nejz se chova a hodnoti i ostatni. Je to mozna trochu donkichotske, ale zaplatpambu, ze vsude nesedi jen zantovsti (a petrove stepankove)!

Tvor 3.6.2006 13:29

Jan Rejžek je výborný kritik - hudební i filmový

Petr Žantovský, nejhorší příklad novinářské bezzásadovosti, kariérismu a megalomanství.

Když byla v roce 1984 na přímý pokyn komunistických kulturtrégrù rozehnána celá redakce Melodie a všichni tehdejší externisté odmítli s novým, fízlovským vedením spolupracovat, dvaadvacetiletý Žantovský nám vzkázal (Melodie 3/1985, str. 12): "... ať jste udělal v minulosti cokoliv, budoucnost se bez vás klidně obejde... Vždycky se totiž najde tucet jiných..." Tucet ne. Našli se tři čtyři včetně Žantovského. Jako čerstvý redaktor Práce pochválil 12. června 1989 Joan Baezovou, která na Bratislavské lyře přivítala Václava Havla. Odvaha Žantovskému nevydržela ani do příštího dne, kdy o vystoupení Baezové napsal pravý opak. Dnes patří k nejdivočejším odpůrcům Havla a Charty 77. Její vznik přirovnává k únoru 1948: taky prý nepřipustila "možnost jiného názoru", taky ji nezajímal "občan, nýbrž jen míra její vlastní moci".

Nikdy jsem nepochopil, jak mohl někoho takového snést ve svém nejbližším okolí Václav Klaus. A oddechl jsem si, když si Žantovského s sebou nevzal na Hrad.

Zdroj: Reflex   Autor: Jiří Černý    Vypůjčil jsem si z webu http://www.nacerno.cz/view.php?cisloclanku=2003081010&s=135&cat=135 

Pane Žantovský, popište nám pro zajímavost okolnosti vzniku zmíněného (Me3/85) článku. Kdo vám jeho vytvoření "doporučil" (doufám, že to snad nebylo vaše osobní rozhodnutí), kolik jste za něj obdržel, kam vám otevřel dveře, co jste si od toho sliboval ? Neberte to jako provokaci proti vám, ale jako žádost o popis atmosféry oné hnusné doby, kdy měl být Jarek Nohavica zapleten s hnusnou StB a VY jste psal onen HNUSNÝ článek. Není to až tolik důležité pro mě (ještě si tu hnusnou dobu pamatuju), ale spíše pro dnešní příznivce J.N., kteří jsou v teenagerském věku a o minulosti toho tolik neví a naštěstí ji nemuseli prožít. Děkuji.

trouba 3.6.2006 13:19

Re: Souhlas

Rejžek mi občas pobavil - například tím s tou Vondráčkovou - to byla fakt sranda, jak pěnil! Jinak je to typický případ "vzdělance" kterýmu to vzdělání nikdy k ničemu nebude.

CYRIL 3.6.2006 13:08

Souhlas

Někde jsem četl větu zhruba tohoto znění: "Soudit může jen ten, kdo se ocitl ve stejné situaci a obstál". Komunisté tu byl moc dlouho a moc důrazně podmiňovali  karieru v jakékoli oblasti činnosti konformitou. Kdo "měl na víc" buď rezignoval nebo musel ustoupit ze svých zásad. Bylo máme takových silných lidí jako Marta Kubišová. Ta zaplatila za svoji pevost na můj vkus příliš. Kdyby se stejně zachovali všichni lidé, co "umí", byli bychom dnes zemí hňupů. Nebyli by kvalitní učitelé, zpěváci, vynálezci. Všichni bychom seděli v kotelnách. nějaké by se musely přistavět. Pana Žantovského poslouchám občas na Praze 6. Je to zde jeden z mála seriozních a soudných lidí. Znám jej jen z diskusí zde a vážím si jej. Na stejné stanici jsem párkrát slyšel i pana Rejžka. Co řekne, jsou sprostoty a hlouposti. Suverenně vyslovené, arogantní a hulvátské. Jednou, když jej vyhodili z programu ČT 2 jsem mu napsal, že je to správné, že ten program byl špatný. Dva nebo tři "chytráci" v něm seděli kolem stolu a špinili každého, koho vzali do úst. Byl to nechutný program. Odpověď, kterou mi poslal, byla arogantně sprostá. Je to vělmi nekvalitní člověk. Nesahá Nohavicovi ani po kotníky.."Ladovská zima" je pro mne stokrát cennější než celé "dílo" lidí typu Rejžek.

Jirka H. 3.6.2006 13:08

Nohavice je

Nohavice je prostě největší žijící český(moravský-slezský) básník. Jestli kdy co podepsal s tím nemá nic společného. Zrovna jako to, že byl alkoholik či podporuje kontroverzní stranu. (Mimochodem mám ale pocit, že jde spíš o jeho osobní vztah k místnímu leadrovi než politiku). Navíc jestli fakt vydělává 20 MKč ročně, měl by podporovat pravicové strany a né stranu dolních 10 miliónů, to je přece přirozené.

Vybral si, jestli je větší grázl a pijavice Žantovský nebo Rejžek, tomu říkám sofiina volba :-D

Honza 3.6.2006 12:28

Hloupému netvorovi:

Tvorba je tvorba a nedá se ničím shodit. Poslouchám písničku v rádiu a líbí se mi nebo ne. Neuvažuji o zpěvákovi, jestli vlezprdelí ODS nebo ČSSD.

Navíc Nohavica až tak nevlezprdelí ODS ale prostě a jednoduše se hlásí ke konzervativnímu programu a ke svobodě.

milan007 3.6.2006 12:04

Re: Mistr se nám pomátnul

Jste ze stejného těsta jako Rejžek, hlupák, co nic v životě nedokázal a tak si mují najít někoho, na koho by to svedl. Ve Vašem případě jak se zdá to je ODS. Ale o tématu, tj. o tom jestli Nohavica umí či neumí psát písničky to nic nevypoídá.

Netvor 3.6.2006 10:37

Mistr se nám pomátnul

Nohavica je dobrý umělec, ale svou dosavadní tvorbu shazuje svým vlezdoprdelovstvím k ODS více než svou spolupráci s STB. Z tohoto  pohledu jeho protestní texty vyznívají falešně. Že zblbnul dokazuje svým dílkem "Už zase nám bijou děti" zřejmě vypoceným na politickou objednávku.

Cyrda 3.6.2006 10:36

žantovského máslo

Ono je nepříjemné připomínat minulost, protože pokud se někdo jednou někdo jako děvka zachoval, jakou máme jistotu, že se tak nezachová znovu? At´ už podepsal spolupráci s STB, psal probolševické články články do Melodie (jak že se ten redaktor jmenoval, nějak na ž), udával. Tehdy leváci  a křiváci, dnes chlapáci praváci.

A takový F.X.Salda, ten by pil krev asi všem podobným Petříčkům...zaplat´ pán Bůh ta Rejžky, at´ působí jak chtějí pomateně. Minolst je třeba neustále připomínat. Hlavně těm, co by na ni rádi zapomněli!