MÉDIA: Česko se „propadlo“ ve svobodě tisku
Podle organizace „Reportéři bez hranic“ si v Evropě pohoršily svá postavení ve svobodě tisku čtyři země, mezi nimi i Česko. Jako vždy v takovém případě je to spíše politika a slovíčkaření.
Pod titulkem Svoboda tisku se loni nejvíce zhoršila i v Česku, na Maltě, Slovensku a v Srbsku, tvrdí organizace RSF uvádí server novinky.cz zprávu organizace „Reportéři bez hranic“. Česko se „propadlo“ v žebříčku a je momentálně na 35. místě za Francií. Stojí za úvahu, jakým způsobem se pořadí států zjišťuje. Základem zjišťování Reportérů bez hranic je dotazník, který organizace předkládá novinářům, vědcům, právníkům a ochráncům lidských práv ve světě.
I v demokraciích otravují politické klima slovní výpady proti novinářům a jejich pronásledování, konstatují Reportéři bez hranic ve své ročence. Ve čtveřici evropských zemí s nejzápornější tendencí vývoje svobody tisku vrcholní politici novináře napadali projevy nevraživosti, nadávkami i právními kroky, upozornila RSF.
Originální tabulku pořadí zemí podle svobody tisku najde čtenář zde. Česko si podle ní pohoršilo o čtyři příčky. Stojí však minimálně za úvahu, že státem s údajně menší svobodou tisku než Česko jsou Spojené státy. Ty se nacházejí na 45. místě a pohoršily si o dvě místa. Přitom média a tisk jsou v USA z převážné většiny ostře zaměřená proti prezidentovi Donaldu Trumpovi a o tom, že by snad v USA nepanovala svoboda slova, nepochybuje snad nikdo. Podle mého názoru jsou USA možná příkladem toho, že když se média jakoby „utrhnou“ ze řetězu, dávají prostor lidem, jejichž „morální profil“ je snad ještě o řády horší než morální profil zloducha Trumpa. Důležité je pouze to, zda tito lidé obviňují Trumpa z „nemorálnosti“, potom nacházejí v médiích nevídaný prostor.
Docela typickým projevem antitrumpismu v americkém tisku je způsob referování o návštěvě francouzského prezidenta Emmanuela Macrona v Bílém domě. Pokud by člověk očekával, že se tato návštěva stane hlavním tématem zpráv, mýlil by se. A pokud se už o jednání Trumpa s Macronem píše, zdůrazňují se „odlišnosti“. Média se tak snaží význam návštěvy francouzského prezidenta v Bílém domě „minimalizovat“.
Obrázek demonstrující svobodu tisku je více vypovídající o stavu demokracie ve světě. Světle žlutě a žlutě probarvené státy jsou státy s demokratickým fungováním tisku, zatímco červeně a černě probarvené státy jsou státy s omezenou nebo žádnou svobodou tisku. Rozlišovat, zda se Česko propadlo o čtyři příčky, je v tomto kontextu naprosto irelevantní. Svoboda tisku je tak zajištěna v Evropě, Severní Americe a Austrálii, zatímco Afrika a Asie jsou na tom z pohledu svobody tisku mizerně.
Velmi bych se proto přimlouval za to, aby letošní tabulka Reportérů bez hranic nebyla záminkou pro sebemrskačské komentáře, jak že to jde u nás se svobodou tisku s kopce.
Převzato se svolením autora z JanBarton.blog.idnes.cz