19.8.2022 | Svátek má Ludvík


MÉDIA: Česká televize, slouha režimu

14.9.2012

Jestli vám titulek připadá jako z Rudého práva za dob Husákových, pak se nemýlíte. Podobnost je čistě záměrná.

Za minulého režimu se říkalo "Ten lže, jako když Rudé právo tiskne." O Československé televizi pak byl další vtip. Říkalo se, že vysílá tři druhy zpráv: pravdivé jsou o sportu, skoro pravdivé o počasí a pak jsou ty ostatní. Zdá se, jako by se ta doba vracela, jen v trochu jiné podobě.

Česká televize je veřejnoprávní instituce, placená povinně z koncesionářských poplatků a jejím posláním podle zákona je kromě jiného poskytovat objektivní a nezaujaté zpravodajství. Pokud dlouhodobě sledujete zpravodajství ČT, nemůžete si nevšimnout neustálých manipulací, a pozor, vždy ve prospěch právě vládnoucí koalice. Je jedno, zda jsou "u vesla" modří, oranžoví nebo oba najednou, zpravodajství je k nim velice vlídné. Občas se sice objeví nějaká ta kritika, ale ne moc útočná a "jen tak, aby se neřeklo". Netvrdím, že ČT vysloveně lže, manipulovat lze i mnohem chytřeji. Stačí důležité informace divákům prostě vůbec nesdělit, přesně v duchu starého přísloví "co oči nevidí, to srdce nebolí".

Organizace Člověk v tísni zorganizovala v roce 2010 pro střední školy a učiliště Studentské volby. Za vlastní peníze, nikoho nenutila k účasti a akce tehdy byla a dodnes je zaměřena na zvýšení zájmu studentů a učňů o politické dění, tedy zkvalitnění jejich občanského uvědomění. Nikomu to moc nevadilo, až na tehdejšího hejtmana Davida Ratha, který ředitelům škol ve Středočeském kraji důrazně nedoporučoval účast (čti: vyhrožoval). Dokonce média, včetně ČT, o akci informovala ještě před jejím spuštěním. Problémy začaly, až když byly sečteny výsledky. TOP 09 bouchala šampaňské, ODS se chytala za hlavu, ČSSD zuřila a ostatní parlamentní strany podléhaly panice. Aby také ne. Na čtvrtém místě se objevila Česká pirátská strana se 7,74 % a hned za ní Dělnická strana sociální spravedlnosti se 7,14 %. Člověk v tísni se ocitl v opravdové tísni. Všichni tlačili, aby výsledky nebyly zveřejněny před volbami skutečnými, ale zkuste v době internetu něco utajit. Uniklo pár výsledků z několika škol, situace se stávala v očích veřejnosti neudržitelnou, a tak nakonec Asociace krajů, která byla z počátku vehementně proti, sama požádala o zveřejnění kompletních výsledků.

Většina médií publikovala nějakou zprávu, která se tu podivovala, jindy kritizovala nebo znevažovala, ale vždy obsahovala kompletní výsledky. Ne tak ovšem ČT. Jenže jak to zařídit, aby se dostálo poslání informovat a zároveň nekousat do ruky, co ČT krmí? Zhostili se toho opravdu brilantně. Vytvořili graf, kde zobrazili pouze některé strany a to pouze parlamentní. O Pirátech a Dělnících ani slovo, ani VeVerky s 12,11 % se tam neobjevily. Veškeré protesty proti této manipulaci, ať už oficiální nebo neoficiální, byly marné.

V roce 2012 se situace opakuje. Ve Studentských volbách, tentokrát napodobujících volby krajské, zvítězili Piráti s 20,6 %, následuje TOP 09 + Starostové s 15,1 % a třetí je opět DSSS + krajské koalice s 10,4 %. ODS a ČSSD významně ztratily. Kompletní výsledky jsou zde (souhrnné výsledky jsou až na konci). A co na to Česká televize, ta veřejnoprávní instituce? ČT o Studentských volbách informovala ještě před jejich spuštěním, ale ten výsledek, ten nešťastný výsledek. Informovat, ale nekousat do ruky, co nás krmí. A tak, když jeden redaktor, co si naivně myslel, že prostě napíše a zveřejní pravdivý článek, zveřejnil na webových stránkách ČT výsledky, byl zcenzurován tak, že článek byl hodinu po zveřejnění z webu stažen. Dodnes je na webu ČT možné dohledat titulek, ale ouha, "Stránka nebyla nalezena". Ovšem kampak, cenzore, na internet. Strýček Google všechno viděl a všechno si pamatuje.

Tentokrát Piráti posílají oficiální stížnost, ať to ČT zdůvodňuje svým Etickým kodexem nebo třeba Biblí svatou. Jenže stížnost je byrokracie, jsou tam lhůty a než někdo odpoví, bude po volbách. Tak se jeden náš člen, provozující Pirátské noviny, odhodlal k netradiční a poněkud neslušné akci. Na facebookové stránce Pirátských novin vyzval naše fanoušky, příznivce a budoucí voliče, aby zašli na Kavčí hory, namalovali tam křídou kosočtverec a fotku pak hodili na Facebook. Mnozí se na tím pohoršují, ale je to tradiční česká zbraň. Ne ten kosočtverec, ale humor. Když nás někdo utiskuje, je mnohem silnější než my, tak si z něj budeme alespoň dělat srandu. Ne nadarmo nazval zastupující říšský protektor Reinhard Heydrich český národ "smějící se bestie".

A jeden z těch, co nepochopili vůbec nic, je pan Dušan Makovský. V jeho článku Piráti, televize a hromada kosočtverců plete pojmy s dojmy a navrch přidává pár, nu řekněme nepřesností. Pokusím se to uvést na pravou míru, pokud to je vůbec možné. Pan Makovský asi nikdy nebude náš příznivec, ani kdyby hromy bily a čert na koze jezdil. Ale jak říkala moje babička "líná huba, holé neštěstí", tak to alespoň zkusím.

Pirátské noviny sympatizují a propagují Českou pirátskou stranu i další pirátské strany celého světa, to nikdo nezastírá. Ovšem PN nejsou, opakuji nejsou, vlastněny, financovány ani řízeny Pirátskou stranou. Vydává je na vlastní náklady jeden z našich členů, který občas zastával nějakou funkci a před několika dny byl zvolen členem Rozhodčí komise, nikoliv dozorčí, jak píše pan Makovský. Na dozor jsme my Piráti značně alergičtí, také proto jsme donutili Evropský parlament shodit dohodu ACTA pod stůl a ze stejného důvodu se nám nelíbí ani další podobné projekty, jako třeba SOPA, PIPA, INDECT atd., kde máme stejný cíl - zadupat je do země. Velkého bratra nad sebou opravdu nepotřebujeme.

Autor zmíněného článku také tvrdí, že nemáme žádný program, kromě stahování cizích děl z internetu. Je asi hodně těžké na našem webu najít odkaz "program" a kliknout na něj, jinak si jeho tvrzení totiž nedovedu vysvětlit. Ano, není tak rozsáhlý, jako mají parlamentní strany, ale rozhodně není tak úzký, jak je nám často vyčítáno, a pořád pracujeme na jeho rozšiřování. Na rozdíl od jiných totiž o všem nejprve diskutujeme, zjišťujeme si informace, zvažujeme pro a proti jednotlivých řešení a nakonec hlasujeme. Až pak je nějaký bod programu zveřejněn. My nemáme žádné "vševědoucí grémium", které by rozhodlo, co se veřejnosti předhodí a co ne. Nejsme ovce, ani jako občané, ani jako straníci.

Také tohle se panu autoru povedlo: "Nedokážu si představit, jak by se Piráti projevovali v parlamentu, kdyby v něčem nebylo po jejich. Malovali by před sněmovnou na chodník kosočtverce? Nebo si u řečnického pultu rovnou stáhli kalhoty a mávali ocásky?" Ponechám stranou, že i ČSSD si nosí do Sněmovny transparenty s protestními hesly a to sama sebe považuje za seriózní stranu. Mě by víc zajímalo, čím by asi tak měly mávat Pirátky? Možná se inspirovat ukrajinským hnutím Femen? Možná by to byl lepší pohled, než na současné sněmovní osazenstvo. Ještě to, pane Makovský, zvážíme. Teď už se musím rozloučit, protože jdu na našem vnitrostranickém fóru založit nové vlákno na toto velice vážné téma. Musíme o tom diskutovat, najít dobrovolníky a dobrovolnice, pak o tom hlasovat. Nebude to žádná legrace to stihnout, ještě než nás do Sněmovny opravdu zvolí. Co bychom si pak počali, když "nebude po našem"? Čím bychom mávali, že? Vždyť v tom nemáme jasno, protože nemáme žádný program.

Psáno pro Aktualne.cz, Neviditelného psa a Pirátské noviny.