Neviditelný pes

MÉDIA: Česka se migrace netýká?

23.6.2021

Andrej Babiš napadl nedávno při jednání v poslanecké sněmovně ČPS spolu se STAN tak, že koalice PiStan bude podporovat ilegální migraci do EU. Ozvala se Česká televize s „oprávněnou“ kritikou takové rétoriky.

Jen málokdy se reportéři ČT trefují do opozičních politiků. To už musí být do očí bijící případ bývalého poslance Dominika Feriho, aby se tímto případem ČT zabývala. Mimochodem, Feri po odchodu ze sněmovny změnil vizáž a odstranil své „afro“. I to je jedna z možností, jak se skrýt před zájmem veřejnosti. Nyní se na paškál dostal tradičně Andrej Babiš, tentokrát kvůli tomu, že při jednání o vyslovení nedůvěry vládě napadl koalici PiStan a obvinil politiky této koalice z podpory ilegální migrace do EU. Pořad 168 hodin byl tentokrát uváděn pod reklamou „Babiš bojuje proti migraci, žádné migranty ale nemáme“.

Babiš využil jednání v poslanecké sněmovně k předvolební agitaci. To se vzhledem k termínu blížících se voleb dá pochopit. Ostatně i opozice vyvolala jednání o vyslovení nedůvěry vládě právě z toho důvodu, aby získala své politické body k volbám do poslanecké sněmovny. Nicméně stojí za to migrační situaci popsat jinak než prismatem zapšklého vztahu ČT k vládě a k Babišovi zvláště.

Není pravdou, a ČT, resp. její reportéři to moc dobře vědí, že v Česku nemáme problém s ilegální migrací. Je pravdou, že Česko není cílovou zemí, do níž by se ilegální migranti s nadšením hrnuli. Několik zásahů proti ilegální migraci se letos povedlo i české policii. Většinou se jedná o osoby zadržené v kamionech směřujících dál na západ. Se zlepšujícím se počasím během léta se zvýšily počty ilegální migrantů cestujících jak přes Itálii, tak přes Španělsko. ČT nedávno ve zprávách tvrdila, že organizace hájící práva migrantů upozorňují na „nelidské“ chování řeckých pohraničních orgánů, které čluny s ilegálními migranty údajně „bez milosti“ vracejí do Turecka. K tomu je ještě nutné poznamenat, že EU má svou vlastní stráž. Evropská agentura pro pohraniční a pobřežní stráž (všeobecně známá jako Frontex) zahájila činnost v říjnu 2016 v návaznosti na výzvu vedoucích představitelů EU k posílení kontrol na vnějších hranicích vydanou v září 2015. Stalo se tak po migrační krizi, během níž přešlo tak zvanou Balkánskou trasou přes milion ilegálních migrantů převážně do Německa. Právě tato agentura by měla námořní hranice členských států chránit, místo toho ale funguje spíše jako „statistický úřad“, který shromažďuje data o migraci a vydává „povzbudivé“ zprávy o tom, jak tento fenomén „ustupuje“.

Nyní se vraťme k lince, kterou dlouhodobě zastává premiér Babiš. Ten jednak kritizuje hlasování některých českých zástupců v europarlamentu pro údajnou podporu imigrace ve stylu základního lidského práva tak, jak situaci popisuje OSN. ČT dlouhodobě zastává mediální politiku bezmezné podpory politice EU ve stylu co přichází z Bruselu, je svatá pravda. Babiš byl dokonce europarlamentem označen za „oligarchu“ zneužívajícího evropské dotace a ČT dávala plný prostor všem názorům o Babišově střetu zájmů.

Migrace, ilegální zejména, je dlouhodobě neúspěšně Frontexem „řízena“ a je pozoruhodné, že v tomto případě ČT tento problém pro Česko bagatelizuje. V rámci otevřených vnitrounijních hranic (i v současné éře covidpasů a dalších evropských regulací) je samozřejmě ilegální migrace celounijní problém. Nejde jenom o problém záchrany životů migrantů, kterým by v některých zemích mohlo hrozit fakticky nebezpečí smrti. Jde o to, že se po migrační vlně roku 2015 zvýšila frekvence teroristických činů v evropských zemích, zejména ve Francii a Německu. Teroristy byli tentokrát i „noví imigranti“, kteří pronikli do EU právě během migrační krize.

Není tedy vůbec na místě, když ČT problém ilegální imigrace bagatelizuje s tím, že u nás žádné imigranty nemáme. I u nás byly vyhlášeny zvýšené stupně pohotovosti proti případnému teroristickému útoku v dobách, kdy teroristé zaútočili v jiných evropských státech. Podle některých zpráv někteří teroristé nakupovali v Česku zbraně, kterými poté vraždili v jiném státě EU. Nynější covidové „šílenství“ v médiích včetně ČT sice vytvořilo zdání, že virus je nyní hlavní „bezpečnostní“ hrozbou, teroristické útoky v západní Evropě ale nepřestaly ani po dobu pandemie – viz Francie.

Ilegální migrace se proto týká Česka tak, jak se týká všech členských zemí EU. Migranti se k nám do republiky nehrnou zejména z jazykových důvodů a také proto, že noví přicházejí tam, kde se v situaci alespoň trochu orientují z kontaktů s příbuznými či známými, se kterými se znají před rozhodnutím opustit svou vlast a zamířit bez dokladů ilegálně do EU.

Předvolební kampaň u nás zcela jistě ilegální migraci zahrne. Kromě SPD, která se tradičně reprezentuje jako protimigrační strana, se k migraci jistě vyjádří všechny strany či koalice, které se budou ucházet o voličskou přízeň. Uvidíme, kterou stranu za jasný postoj k ilegální migraci voliči podpoří a které její náhlý obrat voliči neuvěří. Migrace bude jistě velmi důležité předvolební téma, což se prokáže nejen v tradičních státech s největší koncentrací imigrantů, jakým je Francie, ale částečně i u nás.

Převzato se svolením autora z JanBarton.blog.idnes.czzpět na článek