1.10.2023 | Svátek má Igor


MÉDIA: Barbar

22.12.2018

Generální ředitel Českého rozhlasu, Mgr. René Zavoral, je barbar. Bez zjevného a zjeveného důvodu vyhodil po roce a dvou měsících Petra Fischera z místa šéfa stanice Vltava.

Přitom Zavoral žádnou kompetenci na místo generálního ředitele neprojevil, Fischerovi stačilo několik měsíců, aby dal Vltavě silnou a tvořivou marku. Heraldikou pana generálního je cestování, dobré jídlo, dobré pití a tenis, Petr Fischer je kreativní osobnost a tvůrce zřetelných duchovních koncepcí.

Byl jsem před rokem a půl členem komise, která měla v konkurzu po odchodu Lukáše Hurníka vybrat šéfa Vltavy. Hodně práce – louskání programů a představ jednotlivých adeptů. Hodiny a hodiny čtení a komparace těch osobností a jejich vizí. Další hodiny na slyšení s jednotlivými kandidáty. Panu generálnímu to nestálo za to byť se jen zastavit či nějak dát najevo interes o nejprestižnější stanici jeho rozhlasové říše. Když jsme vybrali finalisty – omílal to několik týdnů a pak znáhla, bez jakékoliv konzultace s komisí, naše návrhy skrečoval, za naši práci ani nepoděkoval a jmenoval Petra Fischera.

Stačilo několik měsíců – nevím, jak ostatní – a já mu, příjemně udivený, v duchu blahopřál k nejlepšímu kroku na jeho ředitelské šprušli. Ale za rok zkáza. A nejhorší Zavoralův krok. Vidíme, že to není dobrý ředitel. Není konzistentní. Asi je slabý, když tak měkotně podlehne buď insinuacím našeptavačů, nebo vrávoravé Radě rozhlasu.

Pane řediteli: Přiznejte svůj omyl a Fischera vraťte k jeho skvěle začaté práci. Bude to náramný a mravně znělý čin, který se v naší zemi nenosí. Nepřeslechněte hlas už tisíce nespokojených s vaším nevyváženým a destruktivním činem. Přiznat omyl a ruče ho napravit je moudré a mravné a bohužel u nás mimořádné. Rád vám doložím jasnozření a duchovní a estetické a názorové kvality Fischerova programu Vltavy – na stanici spirituální noblesy, objevnosti a turbulence v myšlení. Doložím vám to hodinu po hodině, týden po týdnu na dosavadním programu Vltavy – bohdá nadále Fischerově. K Vánocům vám přeji rozmysl a odvahu ke skvělému činu vaší dosavadní kariéry.