27.5.2022 | Svátek má Valdemar


MÉDIA: Aktualne.cz aneb Vyplatí se ódy na Angelu?

22.2.2018

Bývalý šef Bundestagu Norbert Lammers a europoslanec Luděk Niedermayer před několika dny ve dvou vystoupeních zapěli na aktualne.cz ódu na Angelu Merkelovou. „Merkelová je pro Evropu nepostradatelná,“ říká Niedermayer a Lammers si s ním notuje, že „Němci mají štěstí, že jim vládne právě ona.“

Norbert Lammers právě ukončil svou politickou karieru, která stála ve znamení přikyvování kancléřčiným rozhodnutím. Její kritika by mu na stará kolena nic nepřinesla. Luděk Niedermayer má naopak zájem pokračovat ve své evropské kariéře, a je proto odsouzen ke stejnému postoji. Právem se totiž obává, že v příštích volbách do EP dále posílí eurokritické strany. Proto dělá vše, co je v jeho silách, aby nárůst počtu eurokritických voličů zabrzdil.

Více než motivy obou pánů mě ale zajímají pohnutky aktualne.cz, kde se texty podobného vyznění velmi často objevují. Předpokládám, že vedení firmy měří účinnost příspěvků a výši jejich nákladů. Podle mých zkušeností by kontrolorovi ke spokojenosti neměl stačit údaj o rostoucím počtu různých osobností, které vyslovily stejný názor.

Chce-li totiž zvýšit zisk firmy, tak se bude ptát, kolik sledujících díky těmto příspěvkům přibylo a kolik ubylo. Pak nejspíše zjistí, že oba zmíněné a jim podobné rozhovory způsobily toto: Potvrdily názor těch, kteří tak jako tak věří, že Merkelová je nepostradatelná.

Ale mnozí z těch, kteří mají opačný názor, si řeknou: „Na to se už nedá koukat. Je na čase, abych se poohlédl po vyváženějším zdroji informací.” To mimochodem nepřímo potvrdila i prezidentská volba. Přes masivní propagandistickou kampaň v jeho prospěch nebyl Jiří Drahoš zvolen.

Shrňme si to. Redakční politika, která má za cíl, aby co nejvíce různých osobností vyslovilo stejný názor, není výnosná ani ideologicky, ani ekonomicky. A tak nabízím malý zlepšovák.

Co takhle dělat častěji rozhovory s německými kritiky Merkelové? Těch totiž denně přibývá i v její vlastní straně CDU/CSU. A proč redakce neudělá interview s někým z nejsilnější německé opoziční strany AfD? Když dají redakční týmy portálu aktualne.cz hlavy dohromady, tak třeba kritiky Merkelové přivedou do úzkých a zvýší tím věrohodnost i sledovanost. Aktualne.cz tak dosáhne vyššího politického a ekonomického výnosu.

Realiste.czChcete zpevnit tělo? Vyhrajte unikátní gely značky bioten
Chcete zpevnit tělo? Vyhrajte unikátní gely značky bioten

Plavková sezona pomalu klepe na dveře a my pro vás máme speciální soutěž o zeštíhlující gely od přírodní značky bioten. Stačí se jen přihlásit.