Neviditelný pes

MATURITY: Ať si to zkusí sami!

18.6.2021

Je to líbivé a lákavé. Věčná škoda, že i moudří lidé podlehnou pokušení zvolat: „Ať ti, co to vymysleli, si to zkusí sami!“ Řeč je o letošních maturitách z matematiky.

Něco trochu jiného je tvrdit „kdyby si to nejdřív pořádně a poctivě vyzkoušeli, zjistili by, kde jsou úskalí“. Asi nejslavnější nedostatečné vyzkoušení se týkalo pitomého těsnicího kroužku raketoplánu Challenger.

Ale v případě letošních maturit z matematiky je volání po tom, aby si ji příslušní úředníci MŠMT sami vyzkoušeli, trochu mimo. Předesílám, že ač vystudovaný učitel (také) matematiky, jsem po cca 30 letech matematické nečinnosti na mnohem horší úrovni než maturanti. Maturitu bych letos bez důkladné přípravy nejspíš neudělal, nebo jen s odřenýma ušima. Ale právě že jen bez důkladné přípravy.

Situace byla náročná. Bezesporu. Skoro rok a půl. Rok a půl učitelé učili novou látku jiným než běžným způsobem, rok a půl chyběl žákům při opakování probrané látky bezprostřední kontakt s učitelem.

Nová látka? Co se asi tak probírá v matematice od poloviny třetího ročníku? Komplexní čísla? Diferenciální počet? Statistika? Asi, nevím. Spolehlivě vím jen, že třeťáci ještě neumějí binomickou větu, protože ta jim chyběla k pochopení genetiky populací.

A byly snad v testu úlohy i z látky čtvrtého ročníku? Nebo se tam ve skutečnosti především řešil trojúhelník, další rovinné a prostorové útvary, soustavy rovnic, užití základních vět? Jestlipak ona tam nakonec nepřevládala ta starší, ještě tradičně odvykládaná látka?!

Málo se opakovalo? Skoro to vypadá, jako by středoškoláci neměli vůbec žádné sbírky úloh. Je to možné? Stěží. V knihkupectvích jsou jich plné regály a všichni bojovníci s matematikou si je mohli a měli už dávno opatřit. Za korony se daly najít a objednat on-line. Takže ono se opakovat z vlastní iniciativy mohlo. Za druhé: existují i webové stránky, kterým bych asi neměl dělat propagaci, ale jsou dobré. A za třetí: bylo možné požádat učitele o on-line konzultace, tak jako mne žádali o pomoc někteří žáci ztracení v džungli genetiky. Opakovat se mohlo. Je to o přístupu k povinnostem a o prioritách, neboli o důležitých charakteristikách maturanta.

Jaký je vlastně rozdíl mezi maturantem a vysokoškolákem? Jen dva měsíce prázdnin. Během nich dotyčný ani psychicky nedozraje, ani nenasaje další vědomosti a dovednosti. Zato ten předěl: na střední škole je mu vykládáno, je s ním procvičováno a opakováno. Na vysoké škole? Dvouhodinové přednášky, tady máte seznam literatury a poraďte si, kolego! Nebudou oni nakonec letošní úspěšní maturanti lépe připraveni na další studium než jejich kolegové z předchozích let?

Pokud budeme mluvit o neúspěšnosti u maturit, můžeme navrhnout hned několik důvodů: 1) Žáci byli málo a špatně připraveni a může za to ministerstvo, korona, zkostnatělí učitelé, CERMAT a pro jistotu i EU a Babiš. 2) V úlohách bylo něco jiného, než na co byli žáci svou školou připraveni. 3) Někteří žáci se během uplynulých čtyř let připravili dobře, jiní se připravili nedostatečně, jejich rozložení víceméně odpovídá Gaussově křivce. Vnímáte ten rozdíl mezi trpným a činným rodem?

Body číslo 1 a 2 jsou pouhé politikum, bod 3 je tak nepopulární, že pouhé jeho vyslovení nejspíše bude prohlášeno za trestný čin. Je ale jediným z nich, který říká, že maturitní zkouška je ZKOUŠKA schopností maturanta, nikoli bohapustá formalita, na kterou mají nárok všichni.

A výrok „Ať si to jdou sami zkusit“? Sám jsem takhle remcal na gymnáziu, když nás drtil přísný latinář. Zatímco my jsme museli vedle latiny zvládat i matiku, fyziku, zeměpis a živé jazyky, on si celé roky učil jenom tu svou latinu a dějepis. To se mu to machrovalo! Měl by si jít zkusit studovat to samé, co my, a ono by se vidělo! No ano, to jsem si tehdy myslel, takové jelito jsem tehdy byl!

Tak tedy je tu výzva: páni „ministerští úředníci“ (správně mělo být „páni matematici z CERMATu“), máte si jít vyzkoušet maturitu, jakou jste letos sami upekli. Dobrá - a když všichni vyzvaní „úředníci“ úlohy letošní maturity vyřeší, tak co pak? Co budeme kritizovat pak? Přátelé, už jste někdy zažili rok, kdy sdělovací prostředky i „celebrity“ svorně tvrdily, že maturita byla tak akorát a že v ní ani jedna úloha nebyla mimořádně těžká či sporná? To dříve projde velbloud uchem jehly...

Převzato z autorovy Palety názorů a ptákovin



zpět na článek