4.6.2023 | Svátek má Dalibor


Diskuse k článku

MARX: Může špatný člověk stvořit dobrý systém?

Proletáři nemají co ztratit, leda své okovy. Dobýt mohou celého světa. Proletáři všech zemí, spojte se. Tyto tři jadrné věty podle Paula Johsona zachránily Marxovo dílo od zapomnění!

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
O. Istvanfy 8.2.2023 13:58

V prospech koho ?

J. Krásenský 8.2.2023 14:46

Dezinformoval. Používejte současný jazyk.

C. Berka 8.2.2023 15:21

ale mluví o dvou "hodnotách" - a jedna z nich je "tržní" - takže se memýlí. Což uznávají i současní ekonomové. Kdysi měl i novinách Václav Klaus článek " co dává ...hodnotu", kde vyvracel Marxe tak dlouho, až došel ke stejnému názoru, jako Marx. ;-D . Marxismu se věnoval i Masaryk: http://www.rodon.cz/admin/files/ModuleKniha/1346-Otazka-socialni-cast-prvni-.pdf

H. Kotaz 8.2.2023 10:42

Rybnická -

že by klon té osoby z KV, která zde už není.

Naštěstí !

V. Kuhaj 8.2.2023 10:33

Tak když mohou dobří, pravdomluvní a vůbec ušlechtilí lidé stvořit systém, který vlastní občany dojí z peněz, rozeštvává je, neustále zvyšuje věk pro odchod do důchodu a chystá zákon proti "lhaní", proč by špatný člověk nemohl stvořit systém dobrý?! Možné je všechno!;-D

M. Hoblík 8.2.2023 9:26

Nic pravdivějšího a přesnějšího, než Kapitál zatím nikdo nenapsal! Geniální!!!

J. Kindl 8.2.2023 9:31

Jenže Marx napsal z bídou první část a další už psal Engels, protože Marx byl línej jak vandrák v létě. Co vás na tom díle pane Hoblíku tak zaujalo.

J. Krásenský 8.2.2023 14:47

Přesně. Mám stejnou otázku.

J. Jurax 8.2.2023 10:32

Jojo, směrník může být shnilý, ale musí správně ukazovat!

Četl jste Kapitál?

H. Rybnická 8.2.2023 8:39

To je samozřejmě velmi jednostranný pohled. Za prvé proto, že Marx samozřejmě peníze vydělával prací (novinařinou) a zřejmě některou dobou i pravidelně a dost, jak vypovídala vlastní manželka.

Za druhé pokud intelektuál jako Marx žije v době nepředstavitelně bídných poměrů dělníků, (hlavně ovšem dělnic), které si dnes nedokážeme představit, tak samozřejmě přemýšlí jak svět vylepšit. Že jsou dnešní životní poměry a úrovně zásadně jiné, není třeba zvláště podotknout.

Socha Marxe se ostatně nachází i v Česku pokud si pamatuji v Karlových Varech.

Doporučuji pročíst životopis Marxe - na Wikipedii, stači k zamyšlení.

J. Kindl 8.2.2023 9:12

Marx k smrti nenáviděl Slovany a ač byl Žid nenáviděl Židy.Byl anistemita. Jeho učení jsou v podstatě bláboly vycházející z učení jiných pomatenců. Socha K. Marxe stojí na pozemku Ruské federace a tedy K. Vary jej nemohou zbourat. Jeho učení stálo miliony lidských životů a dalo vzniknout komunismu, fašismu a nacismu.

H. Rybnická 8.2.2023 9:43

No oni ti Slované, zvláště ti v českých zemích k smrti nenávidí Germány až k etnickým čistkám, to se asi u Marxe nenajde. A pokud si počteme u našeho nejvýznamnějšího spisovatele Jana Nerudy :-( něco více než ta malostranská povídání tak se dostaneme k antisemitismu, který se tomu hitlerovskému docela vyrovná, nemyslíte? .

V. Církva 8.2.2023 9:54

Máte pravděpodobně na mysli divoký odsun. Jenže ten nelze vykládat bez konsekvencí v podobě plánů na vyvraždění a odsunutí Čechů který začali Němci realizovat.

Jinak by to se soužitím s Germány zas tak hrozné nebylo. Nacionalismus v minulých stoletích teda buršáci tlačili dost nechutně. Myslím že český nacionalismus byl spíš důsledkem.

Byly doby s Němci dobré i zlé. Pokud Němci vytahují svoji ukřivděnost po té co způsobili utrpení milionů lidí, pracují na těch dobách zlých.

Myslím že bez toho by už dávno byly vztahy mezi Němci a Čechy dobré. Hodnotím samozřejmě to, že se Němci za válku omluvili, a nechtějí to opakovat (pořád je ale otázka nakolik je to jen vnější póza a potlačené podvědomí)

H. Rybnická 8.2.2023 10:06

TAkže ti zlí Němci měli nějaké plány (které snad Hitler hodil do koše) , a my Češi jsme jako profylaxi stejné zrealizoval etnickou čistkou . A ted jenom kdy se dočkáme omluvy za "odsun" českou vládou? Pan prezident už se polonil památníku v Pohořelicích? V Ústi na Labem? Nějak mi to ušlo.

J. Majzlík 8.2.2023 10:30

Prostě jen zneužíváte faktu, že oběti a pamětníci II. WW již dílem nežijí, dílem nejsou stále na PC a dílem jsou i vinou svého stáří myšlením jinde. Zatímco Hitler měl nějaké plány, které se jemu i jeho genosen dařilo vcelku úspěšně plnit, z naší strany se jednalo o odplatu, která sice nebyla příliš apetitlik, ale v daných historických souvislostech byla i částečně pochopitelná.

Jednu větev jeho plánu se mu nepodařila splnit - určitě neplánoval vstup vojsk rudé armády na posvátnou půdu starověké Teutonie ani na půdu jím chráněného území B+M.

Člověk se již v zoufalství nad tím, jakým způsobem je možno překroutit prokazatelná historická fakta uchyluji i k sarkasmu jako k poslednímu obrannému prostředku.

H. Kotaz 8.2.2023 10:40

:-)R^

H. Rybnická 8.2.2023 11:00

Odplatu za ? Čeští občané žili v průběhu války celkem pohodlně, v průmyslu, zbrojovkách atp. pobírali vyšší dávky a měli řadu výhod, čeští muži do války nemuseli, ty první "nucené práce" v Německu byly dobrovolné a dost atraktivní - tak jakou odplatu? Především jaká odplate starým, ženám a dětem?

A dokumentací pamětníků je dost a dost na obou stranách. Sarkasmus je plně na Vaší straně. Uvědomit si fakta byzanemalo připustit, že "Češí" nebyli jenom ovečky a oběti.

T. Hraj 8.2.2023 11:14

Ten první odstavec je tedy opravdová nechutnost paní Rybnická! Hitler zde šířil dobro a nechápaví Češi brblali?

Sudetoněmecká strana vehementně sympatizující s NSDAP měla předválečných volbách v Sudetech více než 90% úspěch. Tolik k tomu jestli poválečný odsun byl ospravedlnitelný.

Mimochodem odsunutých Němců bylo po válce v Evropě celkem asi 12 milionů.

P. Hruska 8.2.2023 11:28

Sudetoněmecká strana vehementně sympatizující s NSDAP měla předválečných volbách v Sudetech více než 90% úspěch?? To tady měla KSČ 100% úspěch a o čem to vypovídá ?

R. Langer 8.2.2023 12:17

Kde měla v předválečných volbách KSČ 100% úspěch? To by mě fakt zajímalo? 8-o

Z. Lapil 8.2.2023 17:41

Především o tom, že NSDAP neměla v ústavě zaručenou vedoucí úlohu.

J. Jurax 8.2.2023 19:01

No, ale zajistit si ji uměla i bez toho, není-liž pravda?

Mmch znáte v Říši v letech 1939 až 45 jinou politickou stranu než NSDAP?

H. Rybnická 8.2.2023 16:47

Pokud rozumím statistikám dosáhla sudetoněmecká strana vedena Konradem Henleinem v parlamentních volbách 1935 přesně 15.18 % hlasů, stala se tedy nejsilnější parlamentní stranou, následována republikánskou stranou zemědělců 14,29 % (Rudolf Beran) třetí byli čeští sociální demokraté vedeni Ant. Hamplem 12.55 % čtvrtí komunisté vedeni Gottwaldem 10.32 % .

Pokud se v Sudetách občané rozhodli volit Henleina je na místě docela věcná otázka po důvodech. A ty nejsou pro Ceskoslovensko ani v nejmenším lichotivé.

Hovoří se o 14 milionech německých občanů kteří po roce 1945 přišli do Německa, kde byli mimochodem v následujících letech příkladně integrováni. Jednalo se o prchjící před rudou armádou převážně z Východního Pruska. "Odsun" z CEskoslovenska je dnes historiky kvalifikován co nejbrutálnější.

V. Církva 8.2.2023 21:17

Psát, jak se Češi měli skvěle za Hitlera je nechutné. Svým způsobem se měli líp než Němci na Ruské frontě, jenže Němci měli co si přáli. Stejně tak si přáli vyvražďování Čechů a odsuny Čechů. Ono totiž byli nejdřív Češi odsunuti ze Sudet. Pak tu byly koncentráky a Heydrichiáda.

Divoký poválečný odsun Němců jistě nebyla chvályhodná kapitola, ale naprosto logická reakce na německé pohrdání Čechy které ani nepovažovali za lidi.

Prostě je darebárna psát o brutálním odsunu Němců bez toho, že ještě v dubnu byly na území ČR pochody z koncentráků terorizovány Němci a to nebyly němečtí vojáci to byli i ti později odsunutí civilisti.

Z hlediska morálního je msta nesprávná, ale jsme jen lidé. Němci byli pořád mnohem brutálnější.

H. Rybnická 8.2.2023 21:23

Malý úryvek z díla českého historika Milana Churáně:

Především pak nacistická říše nevydala dekret, který by Čechoslováky k odchodu do vnitrozemí nutil. Naopak. Podle československo-německé smlouvy z 20. listopadu 1938) nejen obyvatelé německé národnosti, ale také Češi, kteří se v pohraničí narodili do 1. ledna 1910, jejich manželky, děti a vnuci včetně manželek získali automaticky říšské občanství. Čeští "starousedlíci" mohli optovat pro československé státní občanství bez nutnosti se z pohraničí vystěhovat. Počet těchto českých obyvatel narostl od roku 1910 asi na 275 000, ale pro opci se podle citovaného historika rozhodlo jen asi 125-133 tisíc. Mnozí se totiž obávali, že přijdou o majetek (většinou šlo o polnosti a zemědělská hospodářství či o domky horníků a různých živnostníků). Ale ani ti, kdo optovali, o nic nepřišli a skoro všichni zůstali v pohraničí až do konce války. Zmíněná smlouva z 20. listopadu zaručovala Čechům, kteří odešli do vnitrozemí, volný odvoz bytového zařízení a dalšího movitého majetku a postup přitom upravovala mezivládní dohoda z 23. listopadu 1938. Pro státní zaměstnance, pokud si odvoz majetku nezařídili sami, byl při československém ministerstvu dopravy ustaven útvar, který měl na starosti STAS čili státní akci stěhovací.

T. Hraj 9.2.2023 14:20

Ad1 Ano, jak říkám, Henleina volilo okolo 90 % (někde i přes) sudetských Němců.

Ad2 Soužití Němců s Čechy nebylo pravda jednoduché. Němci byli menšinou, ale na druhou stranu cítící se jednoznačně nadřazenou. Omlouvat příkon Němců k Hitlerovi a vinit z toho Čechy je opravdu brilantní.

Ad3 Uprchlík není nikdy integrován, nýbrž sám se integruje. Má-li stejný jazyk a národnost, není to až tak těžké. A co se brutality odsunu týče, nechci ji nějak zlehčovat, ale 300 tisíc lidí Češi nezabili.

H. Rybnická 9.2.2023 16:32

AD 1 jen jeden citát:

O okolnostech světové hospodářské krize v německých sídelních územích napsal František Xaver Šalda ve svém Zápisníku v roce 1935: „Jak jest to všecko... malicherné a ubohé, až Bůh brání! V německých okresech zuří bída a hlad, jakých tam není ještě pamětníka, bída opravdu katastrofální, tak strašná, že snad zdecimuje jejich obyvatelstvo. Nezaměstnanost jest tam o víc než 250 procent větší než v okresech našich. A vy, čeští lidé, dovedete si představiti, že v této situaci drobný lid německý může lnouti 531 upřímně k českému státu? Ruku na srdce a řekněme si upřímně: co jste udělali od převratu pro německé kraje české a moravské? Do Slovenska jste investovali snad půldruhé miliardy na stavbu kasáren a snad i hospodářských škol, čímž jste si ovšem – a právem – vděku Slováků nezískali; ale v německých krajích Čech? Nic nebo skoro nic. Starali jste se nějak o německého dělníka, o německého chalupníčka, o německého řemeslníčka? Usnadnili jste jim nějak život? Ani v nejmenším. Starali jste se upřímně jen o to, aby tam bylo dost českých četníků. Co můžete čekati od těchto lidí, než že se napijí z kalné louže hitlerismu, když jste jim nepodali včas zdravé vody?“ [Šalda].

AD 2 - "Nadřazenost" ? spíše pocit nemohoucnosti ve státě,do kterého byli vtlačeni bez jakékoli možnosti o tom sami rozhodnout a ve kterém byli neustále šikanování až do ztráty existence své a svých rodin

AD 3 Samozřejmě že je povinností státu a ne jedince zajistit integrační systémy. Jazyk, zaměstnání, kvalifikaci atd. Spolková republika to dokázala v řádu něco málo let.

Odsun: 3 miliony občanů byli vykázáni ze země ve které byli po staletí doma, okradeni o všechno, část masakrována stejným způsobem jako u Hitlera. To je fakt a není co okecávat.

T. Hraj 10.2.2023 12:55

Je to velmi dlouhé, paní Rybnická, ale podstatu jste stále nezmínila: Sudetští Němci se spokojeně přiklonili k ideologii, která chtěla Čechy v Čechách zlikvidovat! TO by nemělo být nikdy okecáváno.

Z historie lze jinak samozřejmě tahat ledacos (a nejen z doby Habsburků) a přít se, co mělo větší dopad a co bylo příčinou a co následkem.

V USA imigrace fungovala, dokud asimilace byla zodpovědností imigranta. Jakmile se stala povinností státu, fungovat přestala. Všude jinde je to ještě zřetelnější. Především je to ale logické.

H. Rybnická 10.2.2023 13:13

Pane Hraji nestačim se divit těm pseudoargumentům, které se podařilo vložit do mysli normálního člověka šovinistickými rádobyvlastenci.

3 miliony německých spoluobčanů chtělo "zlikvidovat Čechy v Cechách" ? Myslím že jste milovník nějaké te hororové literatury.

V (seriozní) historii se nezabýváme příčinami a následky. V seriozní historii se zabýváme fakty. A ta zní: Konkretně vylikvidování byli němečtí starousedlíci - celéí tři miliony občanů, převážně starých lidí, žen a dětí.

Jedná se o to, čemu se dnes říká etnická čistka.

T. Hraj 11.2.2023 4:29

V historii se "nezabýváme příčinami a následky"?!? (tj. nesnažíme se ji pochopit?). Nechcete to ještě vzít zpět?