30.11.2022 | Svátek má Ondřej


Diskuse k článku

MAGOŘINA: Delirium kredenc

Tento výraz používala, když jsem byl kluk, u nás na periferii jistá naše sousedka. Dáma česko-německého původu. To, když chtěla označit jistý duševní stav. Tedy někoho, pro jehož stav má čeština jinak mnoho půvabných přirovnání jako: „blbne na kvadrát“, „kape mu na karbid“, „šplouchá mu na maják“ a podobně.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
V. Pavelka 15.3.2021 12:36

Neříkal ten mladík nějakou motlitbičku, při tom ustupování ?!

V. Povolný 15.3.2021 12:53

Tak jsem si ten záznam pustil. Můj závěr je následující: ten mládenec měl úmyslu vyvolat konlikt. Udržoval si vzdálenost vzdálenost od policistů zepředu a hlídal si i prostor zezadu. Přitom nikam nedcházel, pouze ustupoval aby si udržel vzdálenost. Na výzvy nereagoval. Evidentně se připravoval na konfrontaci. Můžeme snad diskutovat o tom, jestli bylo možno provést zákrok tak nebo jinak, ale z chování toho mladíka je zřejmé, že s konfliktem počítal.

V. Pavelka 15.3.2021 12:59

Řek bych že ti policisti měli velké štěstí , že to nebyl málo umytý horník ?!:-)

M. Veleba 15.3.2021 13:08

Nemluvil, téměř se nehýbal, byl obklíčen. Tomu vy říkáte vyvolávat konflikt? Postup pro fízla: Dle zákona jej upozornit na podezření ze spáchání přestupku, poučit jej o jeho právech a povinnostech. Pak ztotožnit. Pokud nesouhlasí s pokutou, sepsat záznam a předat na správní orgán. Pokud na místě ztotožnit nelze, předvést na služebnu a ztotožnit jej tam. Cokoliv nadto je zbytečné. Použití násilí vůbec nebylo nutné, mladík nekladl odpor, až na pár slov stál a mlčel. Toto by profesionál vyřešil za 4 minuty. Nikde nevidím kladení odporu nebo že by se odmítal ztotožnit nebo by kladl odpor po výzvě k předvedení na služebnu.

F. Navrátil 15.3.2021 13:26

Pokud ztotožnit nelze, předvést na služebnu? A jak? Zavolat antikonfliktní tým, který by mu přivezl kytici a drobné dárky, aby se mladík uráčil jít na služebnu? A když mamánek odmítne? Co pak?

M. Veleba 15.3.2021 13:43

Vyzvat jej, aby nasedl do auta. Pokud neuposlechne, pak teprve použít donucovací prostředky. Kladete dotazy jak žák mateřské školy. Vše vychází ze služebního zákona, kde jsou ty postupy jasně dány.

F. Navrátil 15.3.2021 18:19

Jak víte, že neodmítl převoz na policejní stanici? Copak v takovém případě doporučujete? Vyhlášení bezpolicejních zón se ani ve světě neosvědčilo.

K. Křivan 15.3.2021 13:12

Takže dostal co chtěl. Takže by policajtům měl poděkovat.

L. Beneš 15.3.2021 13:23

Sedm statečných, sedm hrdinů tam zasahovalo. Jeden předvedl tzv. chvat a šest dělalo zeď, aby to snad nikdo nenatáčel. Nechápu, proč jim nestačilo hocha uchopit a nasadit mu náramky. Jejich počínání je diktováno snahou zastrašovat veřejnost. To se např. v dnes tak oblíbené angličtině řekne (to) terrorize the public, takže zpět do češtiny terorizovat.

V. Povolný 15.3.2021 13:30

Soudím, že hoch by se nechtěl nechat uchopit.

L. Beneš 15.3.2021 13:33

Proboha, vždyť těch sedm policajtů mělo dohromady 14 rukou!

M. Krátký 15.3.2021 11:30

Vážení spolučtenáři, dnes jsem přijel z lesů sázavských vyřídit pár lékařských a podobných mini lapálijí - jsem prakticky od loňského března v dobrovolné karanténě - stár 78 let let. Stále se mi vtírá otázka - zda ty všechny injekce počínaje mým narozením vůbec měly souhlas EU orgánů a tak mě zaráží "boj" na život a na smrt proti "neschváleným" vakcínám typu ruská gubernie a pod. A co když se jedná jen o bohapustou konkurenční politiku - kdo ví ??? Už pár dní tomu nazad - tedy hned od začátku jsem se přihlásil na očkování do Krčské nemocnice a furt mi žádný výzva nepřichází - asi nemají vakcinu nebo bůhví co !!!!!! tak se opatrujte a mějte se nádherně R^R^R^

V. Pavelka 15.3.2021 12:07

Jste příliš Mladej , ?Nebojte včelka přiletí.

M. Pivoda 15.3.2021 11:15

Dnes je jiná doba.

Cituji z článku: "... Jeden náš známý seděl rok za to, že si v tramvaji začal povídat s kamarádem francouzsky, když vzpomínali na Paříž. Než StB „zjistil“, že to nejsou dva špioni, ale spolužáci z francouzské školy. Všichni si říkali, že z toho vyšel poměrně dobře. Mohl dostat taky deset. Jako špion. Protože bůh ví, co si francouzsky povídali, že?! Holt taková byla doba. Dnes je doba jiná. ..."

Dnes je doba skutečně jiná. Jaká?

Dnes se totiž lidé vesměs naivně domnívají, že pracovníci StB se vám v minulosti při potkání na ulici představili, a upřesnili, že pracují pro StB. A hned dodali: "Všechno co řeknete, může být použito proti vám."

M. Pivoda 15.3.2021 11:08

Pro uchování dopisu na poště (než si ho tam adresát osobně vyzvedne) se na dopis psalo "Poste Restante".

Jedna starší paní, ale na dopis psávala "Postere Stante".

J. Kraus 15.3.2021 10:44

Když je někdo vychováván k nesamostatnosti, ba méněcennosti, není na místě údiv nad tím, že se tak skutečně chová. V době krise je pak nutno jednat s takovými preventivně jako se zločinci. Tím se z latentního odporu k vrchnosti stává odpor zjevný a spirála negace se roztáčí z obou stran. Důsledek je třeba i ten, že nemůžu zajet na chalupu (polosamota, člověka celý týden nevidět), udělat zahrádku.

V. Pavelka 15.3.2021 12:17

No, ta rozvolněná "Liberální" svoboda a právo na kdeco , ta se nezastaví , to bude pokračovat. Totální svoboda . Kdy a jak se stane to že nastane konec rasismu třeba , jaké jsou varianty EU?To si nedokážu představit !

V. Loula 15.3.2021 9:58

No, pokud si vzpomínám na různé romány s pirátama, tak jejich taktika byla přiblížit se k nepozorovaně, třeba jako obchodní lod v nouzi, a teprve když takto oklamali posádku vyhlídnuté lodi, tak vyvěsili pirátskou vlajku a začal masakr.

P. Sura 15.3.2021 9:50

Hezky jste to odlehčil Starý Vlku! V této rozjitřené době tolik potřebně ....

V. Loula 15.3.2021 9:46

Pane Vlk, ten chlap v hospodě, co dokazoval výskokem do vzduchu, že se země netočí, měl naprostou pravdu. Pokud se Země točí, tak po výskoku do vzduchu skutečně musí dopadnout jinam, než odkud vyskočil. Říká se tomu Coriollisova síla a je vidět na každé řece, která teče severojižním směrem. Pochopitelně při výskoku do výšky pár decimetrů je ta odchylka tak nepatrná, že běžně nejde ani změřit, a v hospodě už vůbec ne, ale existuje.

H. Vogel 15.3.2021 15:32

No, vždyť. Země se na rovníku točí rychlostí skoro 1700km/h. Tam letadel netřeba, stačí vrtulník, který za den pouhým vystoupáním do výšky obletí celý svět.

V. Loula 15.3.2021 17:17

Pokud si děláte srandu, tak to beru. Jinak nevíte, co říkáte.

H. Vogel 16.3.2021 9:15

Moje žena má pravdu, že mám blbý smysl pro humor :-) lidi to často vezmou vážně :-)

F. Navrátil 15.3.2021 9:28

Skopičiny Babišovy vlády nelze omlouvat tím, že vláda Pirátů bude ještě horší.

P. Milan 15.3.2021 11:15

Je ale dobré to vědět a Piráty NEVOLIT.

V. Pavelka 15.3.2021 12:46

Skopičiny ? Možná jste si nevšim, p. Navrátil ale Covid je ve světě Nová nemoc a i v Česku a všechno s tím spojené. Prostě všechno je poprvé. [>-]EU8-o

F. Kusák 15.3.2021 9:10

Média pochopila, že přímým útokem na ANO a A. Babiše nic nezmůžou, právě naopak, preference posilovaly. Tak je lepší meldovat od rána do večera o covidu, o tom, jak jsou lidi na dně, o smrti a fatálních (!) problémech ve zdravotnictví atd. a vše dávat do souvislosti s vládou, resp. s její neschopností situaci řešit. A hodí se všechno, vystresovaná učitelka, sebevrah nebo čínská vakcína. Největším "problémem" jsou zimní areály, noční bary, kadeřnictví a brzy přijdou i aquacentra. Že podobné problémy mají všude, o tom se nemluví. O skandálech s korupcí v Bundestagu, o korupci ve vládní koalici v Rakousku nebo o pouličních protestech v Belgii, Španělsku, Řecku atd. Důležité je nadávat na Babiše. A je to účinné, o tom není pochyb. Jen se nikdo neptá, jak to bude řešit nová vláda. Co hodlá, a to zcela konkrétně, udělat nový předseda vlády. A že těch problémů je. Od energetiky až po daně a zahraniční politiku. Má v tom Bartoš jasno, a žádné krasořečnění. Jak zvládají situaci Piráti v Praze, tak o tom neslyšíte ani slovo.

J. Síbek 15.3.2021 11:47

Pokud ta slavná koalice bude sestavovat vládu,bude na tom jako Biden v USA.Průšvih z kovidem,díky kterému vyhráli volby vyřešen,takže to bude okrajová záležitost a vytáhnou se jiné karty,které jsou zatím schované v rukávu

jak je obvyklé falešných hráčů.

M. Valenta 15.3.2021 9:06

Je nepochopitelné, že člověk s autorovými zkušenostmi straní bývalému členu Stb ( i kdyby to měla být ta hospodářská) a kremelskému patolízalovi chválící čínské umění stabilizovat společnost a přitom nemá obavu o vývoj demokracie u nás.

V. Loula 15.3.2021 9:50

O vývoj demokracie opravdu obavy mám. Pokud se Bruselu podaří prosadit všechny nápady, které probleskují v novinách (např. ve Francii přejmenování detektivky Deset malých černoušků na Bylo nás deset a podobné zhovadilosti), tak strac o demokracii skutečně mám.