1.10.2022 | Svátek má Igor


Diskuse k článku

LOCKDOWN: Zachraňme životy – ale za jakou cenu

V životě je vždy něco za něco. Správně se rozhodnout vyžaduje klid a rozum. Když je ale ve hře záchrana lidského života, rozum ustupuje emocím.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Vychodil 30.3.2021 11:54

správně, tzv prevence očkováním je totiž daleko lukrativnější business než léčba...kolikrát 1000 x ? 1000 000 x ?

O. Uživatel 30.3.2021 11:51

Uživatel požádal o vymazání
J. Urban 30.3.2021 11:46

Slusny clanek. Jeden z mala.

J. Kratochvíl 30.3.2021 11:10

Autor by měl napsat nebo udělat analýzu, kolik by si vyžádala pandemie životů, kdyby se nezaváděli lockdowny.

Jistá zkušenost a srovnání by tu byla z historie před sto lety, kdy svět napadla Španělská chřipka. Pokud jsem se dočetl, tak si tato pandemie vyžádala více obětí než bylo obětí ve světové válce. Tento počet cca 50 mil je potřeba srovnat s dnešním počtem obětí pandemie. Myslím, že rozdíl je obrovský ve prospěch současných opatření. A to svět ještě nebyl vůbec tak propojen a globalizován jako tomu je nyní.

Proto je úvaha autora a pochybnosti o opatřeních nesmyslná.

R. Vacek 30.3.2021 11:08

1. Nesmíte zaměňovat ty, kteří jsou oficiálně vykázáni jako mrtví na covid s těmi, kteří na covid skutečně zemřeli. V chudších zemích se toto moc nesleduje. Proto je tam velký rozdíl mezi nadúmrtí a těmi vykázanými na covid - např. v Mexiku loni zemřelo navíc 230 800 lidí, ale na covid jich vykázali "pouze" 98 259:

https://www.nytimes.com/interactive/2020/04/21/world/coronavirus-missing-deaths.html

2. Covid má fatální následky především v rizikové skupině - což jsou senioři + lidé postižení různými civilizačními chorobami. Tato skupina se v rozvojových zemích téměř nevyskytuje. Napřáklad střední věk v ČR je 42 let, zatímco v Africe to je 22 let. Takže i když Afrikou virus projde, mladí to celkem nepocítí a staří tam nejsou. Indie má 28 a Bolívie 24 let. A ta Bolívie klame, covidu připisuje jen třetinu těch, co zemřeli navíc:

https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_countries_by_median_age

J. Vintr 30.3.2021 10:43

Ten argument, že politici zachraňují životy, je zcela lživý. Bez ohledu na to, jestli ta jejich opatření vubec můžou mít na něco takového vliv, oni sleduji jiné zájmy. Pokud jim záleží na životech, tak jsou to jedině ty jejich.

Ś. Svobodová 30.3.2021 10:16

Vážím si Vás. Jistě teď pomáháte na covidovém oddělení okresní nemocnice. Nebo jste se rozhodnul prodat veškerý majetetk, veškeré peníze jí darovat a bydlíte u příbuzných? A svůj plat nebo důchod odevzdáváte lidem, kteří pomalu umírají protože jim pojišťovna nechce proplácet drahou léčbu. Jste prostě kabrňák.

J. Kulheim 30.3.2021 9:59

Je dobré si uvědomit, že dobré zdraví, není cíl, ale prostředek ke spokojenému životu. Zdraví je majetkem každého jednotlivce a je jeho odpovědností, jak o svoje zdraví pečuje. V socialismu je tomu jinak. Sebrali lidem svobodu, a tím i odpovědnost postarat se o svoje zdraví, svou rodinu apod. Je otázkou, jestli je od nás odpovědné to, že jsme předali péči o svůj majetek anonymním, státním úředníkům. Nezpochybňuji to, že stát má nebo by měl mít, důležitou roli při řešení epidemiologické situace. Otázkou spíš je, jestli je dobré dát někomu takové pravomoci, jaké v současnost státní úředníci mají.

Lidem, kteří rozhodují o tom, jak řešit současnou pandemii, chybí komplexní pohled na řešení situace. Myslím, že když někdo říká, že zkrotí, zastaví virus, který se šíří jako kapénková infekce a má všechny vlastnosti pandemického viru, by nás mělo varovat. Občané nedostávají informace, ale zákazy a příkazy. Pracuje se metodou pokus-omyl. Postrádá to systém. Výsledkem jejich práce je vysoký počet našich spoluobčanů, kterým koronavirus zkrátil život a šílené zadlužení, které bude muset někdo splatit.

Takovou situaci dovedou využít různí šibalové. Takoví se řídí tím, že čím déle tím lépe. Systém zdravotní péče v řešení pandemie selhal. Nejsou lidé a chybí systém.

J. Kouřil 30.3.2021 9:55

Současná politika naší vlády není o záchraně životů, ale zabití co nejvíce lidí pod zástěrkou různých opatření. Lidé nejsou léčeni, ale ponecháni v domácí péči až do okamžiku, kdy je jejich stav kritický. Pak teprve se dostanou do nemocnice, kde jich velká část zemře kvůli opožděné lékařské péči. A tento stav trvá rok. Místo jeho řešení se vyhlašují další a další zákazy, aby si prostý lid myslel, že se vláda snaží. Snaží se, ale ne jim pomoci, ale nahrabat si na úkor občanů. A nesvádějme vše jen na vládu. Vysocí úředníci brali úplatky už za komunistů a po revoluci se s nimi strla lavina, která nikdy neskončí, pokud stát nezbankrotuje. [>-]

O. Uživatel 30.3.2021 9:49

Uživatel požádal o vymazání
K. Křivan 30.3.2021 9:46

"Zachraňme životy – ale za jakou cenu"

Za KAŽDOU cenu, ty troubo !

M. Burešová 30.3.2021 9:32

Pomohlo by přesnější používání slov. Nezachraňujeme životy. Měníme životy jedněch za životy druhých. Životy lidí, co nezemřeli na Covid, měníme za životy lidí, co zemřou ... jindy a jinak.

V. Cícha 30.3.2021 9:32

Přesně řečeno! Covid a jeho varianty si z mudrců a politiků dělají legraci. Kdo tomu t,zv. zatrhne tipec? Věřím, že Nobelova cena už je pro něj připravena...

V. Cícha 30.3.2021 9:27

Jak málo pozornosti (prakticky žádné) se věnovalo co nejpravděpodobnějším důsledkům trvajících lockdownů, pod hrozbou rostoucích covidem nakažených či zemřelých. To je samozřejmě zasloužená pozornost, ale příliš jednostranná. A za zmínku stojí, alespoň dle mého názoru, že prevence očkováním je považována za jediný způsob řešení namísto co nejúčinějšího léčení již postižených. A smutné konstatvání: člověk dorazil na měsíc a pozemšťanům cosi neviditelného napovídá, že možná k dalšímu podobnému výletu nedojde.

Š. Hašek 30.3.2021 9:24

Souhlas!

P. Kubáč 30.3.2021 9:06

Autor má pravdu, ale krást je třeba tady a teď - dokud trvá koronavirová mlha.

Například celá koncepce "nouzového stavu" je o tom jestli anti-koronavirové nákupy bude mít pod kontrolou mimoň Blatný, nebo ověřený soudruh Faltýnek

B. Jech 30.3.2021 9:05

Totální nesmysl. Pokud srovnáte země podle počtu zemřelých na 1M obyvatel, tak zjistíte, že v první dvacítce jsou země s těmi nejpřísnějšími lockdowny - Španělsko, Itálie, Francie, Velká Británie... zatímco země a státy USA, které zavedly podstatně svobodnější režim, mají zemřelých podstatně méně - Švédsko, Dánsko, Florida, Texas aj. Chudé země s nízkou úrovní zdravotnictví a hygieny, kde si nikdo ruce ani nemyje, natož aby si je dezinfikoval, tak jsou na tom také mnohem lépe, než ty země s přísnými lockdowny - například Indie nebo Bolivie.

P. Pepax 30.3.2021 8:34

Autor má zřejmou pravdu.

P. Vychodil 30.3.2021 8:09

souhlas !

D. Zítko 30.3.2021 7:43

Řešení existují - ale musí být přísně cílená, viz. prof. Beran. Všechno zavřít je nesmyslné a kontraproduktivní, autor má naprostou pravdu.

R. Vacek 30.3.2021 6:50

A jaképak si autor představuje řešení? Žádné? A má příklad nějakého státu, který to úspěšně praktikuje? Už za stávající situace se vládě podařilo naplnit nemocnice tak, že řadu zdravotních činností musely přestat poskytovat. Po rozvolnění vir nezmizí, ale nemocných bude více a nevejdou se do nemocnic. Ti, promoření klasickou verzí viru, se budou promořovat znovu jihoafrickou, nebo brazilskou mutací - jak vidíme v Brazílii, tak za ještě vyššího počtu obětí.

Pokud se autor podívá, které státy pandemii zvládají, tak ke svému údivu zjistí, že to nejsou ty, které nechaly vir projít volně společností - ty dopadly nejhůře. I ekonomicky.

P. Dvořák 30.3.2021 1:33

Otevřený dopis lékařů vládě, poslancům

https://www.youtube.com/watch?v=z9H948rlMT4&ab_channel=GoschaTV1

Ale nehledejte to. Je tam jenom vzkaz: "Toto video bylo odstraněno kvůli porušení Smluvních podmínek YouTube."