18.4.2024 | Svátek má Valérie


Diskuse k článku

LIDICE: Když létají třísky (1)

„Když se kácí les, létají třísky,“ říkali sovětští soudruzi i sám soudruh Josif Vissarionovič Stalin. Úsloví vlastně znamená, že „při velkých událostech se na malichernosti (drobnosti) nehledí“.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
V. Petr 2.3.2020 21:48

Mimochodem, klidně je možné, že atentát na Heydricha rozhodl válku. Vycházím z toho, že ani totální nasazení roku 1944 se nedá srovnat s nasazením, jakého dosáhl Stalin v SSSR, o faktickém nezapojení zdrojů okupovaných zemí (kromě nás) ani nemluvě. Heydrich by to možná dokázal zorganizovat.

Je to sice spekulace, ale pravděpodobnější, než teze, že atentát neměl na průběh války vliv...

I. Mertl 2.3.2020 22:07

Cheche, tak ten Beneš se nezasloužil jen o komunistické Československo, ale i o vítězství spojenců v druhé světové válce. Kdo by to do něj řekl - pan Vaňura. Bravo!

V. Novák 2.3.2020 16:07

Proč tolik slov o jedné trapné historce?

Židovku buď udala její lidická bytná nebo ji ze své služební horlivosti sebral český četník. Trapná historka je to v každém případě - a to přesto, že ani bytná ani četník, ani ona oběť nevěděli nic o Auschwitz-Birkenau a plynových komorch ani Endlösungu. Oficiálně měli být Židé deportováni na práci kdesi na východě.

A to, že se z bytné stala posléze Lidická Žena a prošla si peklem koncentráku, na věci nic nemění.

IMHO si Němci vybrali Lidice PRÁVĚ proto, že to byla průměrná vesnice, kde nikdo neodbojoval a každý se snažil spíše přežít. I zdůvodnění "poskytovali pomoc a podporu okruhu pachatelů, který přichází v úvahu" bylo úmyslně vágní - teď už si nemohl být jistý nikdo, ani ten, kdo si ani nepustil "cizí rádio", aby se ničeho nedopustil. Němci chtěli vyvolat strach v celém národě - nejen v odbojářích. A k tomu se obec, kde klidně mohla žít i udavačka (ostatně, latentní antisemitismus byl českému katolickému venkovu vlastní) hodila ideálně.

V. Vlk St 2.3.2020 17:28

Pane Nováku, jak se zdá, patříte ke skupině lidí, kteří jak píši v článku, aniž by to tušili, opakují nacistickou propagandu. Jak ten kolaborant E.Moravec hlásáte, že "že to byla průměrná vesnice, kde nikdo neodbojoval a každý se snažil spíše přežít."" Tak příště prosím něco načíst. Z Lidic byli dva letci v čs. jednotkách RAF .A to Josef Horák a Josef Stříbrný. Takže "nikdo neodbojoval?" U zde Horákova statku byli lidičtí muži popraveni. Možná by bylo příště lepší si něco nastudovat, než moralizovat jak v hospodě Na růžku.

V. Novák 2.3.2020 18:21

Byli dva letci v RAF - ale ve vesnici bojoval kdo?

Zavraždění byli ti, kteří nebojovali (a nebojující přeživší Lidické Ženy to těm dvěma daly po válce sežrat - ale to je jiná historka).

Tím horší to byl zločin - odsoudit a popravit nebo v přestřelce zabít odbojáře, není válečný zločin - to je normální reakce. Vyvraždit vesnici civilů, kteří se ničím neprovinili ani proti válečnému právu - to zločin je. Ať se ta vesnice jmenuje Lidice, Oradour sur Glane nebo My Lai.

A až budete chtít povídat o tom, kdo moralizuje, račte se postavit před zrcadlo...

V. Petr 2.3.2020 21:13

Lidice nelze srovnat s Oradourem, natož s My Lai.

Vyvraždění Lidic, nacházejících se tisíce kilometrů za frontou, nařídil nejvyšší představitel Německa Adolf Hitler jako odvetu za atentát na Heydricha.

Oradour se naproti tomu nacházel takřka ve válečné zóně, kde bylo partyzány zabito v blízké vesnici Tulle tuším 47 německých vojáků a jeden podpolukovník byl zajat. Mimochodem, německé velení se snažilo celý případ vyšetřit a vzdalo to až v únoru 1945.

V My Lai pak probíhaly přímé boje a rozdivočelí američtí vojáci prostě pobili všechny, zejména když se partyzáni skrývali mezi civilisty a nešlo je jasně rozlišit.

V. Novák 2.3.2020 15:19

Opravdu si nevzpomínám, že by v době normalizace nám ve školách bylo vnucováno cokoli o zbabělosti českého národa za protektorátu - zato Němých barikád a povídání o SNP a Pražském povstání bylo až moc. Besed s partyzány až k otravnosti. Zdaleka si nevzpomenu na všechny filmy, teré jsme museli shlédnout (a rádi - nezkoušelo se), ale takové Zbraně pro Prahu byly výživné.

Zamlčovalo se, odboj byl uznán jen komunistický, atentát na Heydricha byl kontroverzní - ale nějaká zbabělost? Nesmysl!

J. Ptáček 2.3.2020 12:59

Sovětský ministr obrany a námořnictva, soudruh Krylenko překonal i slavného vraha Stalina, když řekl:

"Musíme popravovat nejen viníky. Popravy nevinných udělají na široké masy mnohem větší dojem".

To už jsou pořádné třísky při kácení lesa.

M. Němcová 2.3.2020 13:06

možná se shlédl v křesťanském milosrdenství... zabijte všechny. on pán bůh své pozná

J. Babička 3.3.2020 2:58

Ještě říc kde jste to v Bibli našla

V. Vlk St 2.3.2020 15:11

Byl lidovým komisařem spravedlnosti a generálním prokurátorem Ruské sovětské federativní socialistické republiky. Krylenko byl představitelem teorie socialistické zákonnosti a názoru, že udílení trestů by mělo být vedeno spíše politickými úvahami než vinou nebo nevinou podle litery zákona.Popraven ve vykonstruovaném procesu 1938.

M. Němcová 2.3.2020 11:46

zvláštní, nezaznamenala jsem nikdy, že by komunisté nedostatečně oslavovali národní místní protiněmecký odboj, jo, pravda je, že zvlášť chválili ten komunistický, byla asi i nejlépe organizovaný a nejúspěšnější, nikdy jsem nezaznamenala nějaké komunistické tvrzení o zbabělém kolaborujícím národu, naopak, výstavy o místních odbojářích, pamětní desky pro ty známé.....

jako většina srovnání nacistů a komunistů kulhá i tohle pana Vlka na obě nohy.

P. Krešňák 2.3.2020 11:57

Paní Němcová, nekulhá..... Nespochybňuji žádný odboj, ale říkat jako Vy že největší zásluhu měl ten komunistický snad nemůžete myslet vážně. Tak pro Vás malá připomínka soudružko. Atentát na říšského protektora byl připraven v Londýně a proveden, ne v Moskvě. Nemluvě o tom jak komunisté naložili s nekomunistickými odbojáři po roce 1945. Osvobození Rudou armádou byla vlastně jen další okupace.

M. Němcová 2.3.2020 12:05

četl jste můj příspěvek pozorně? píšu, že komunisti odboj nezpochybňovali a nejvíce chválili ten svůj, ne nemluvili nikdy o zbabělém kolaborujícím národě.

že já osobně věřím tomu, že byl nejvýznamnější. jak naložili s kýmkoliv později s tím nijak nesouvisí.

Osvobození Rudou armádou bylo osvobození a patří jí a tím i Rusku navždy náš vděk, bez ohledu na současné oblíbené bláboly.

a ohledně atentátu - pomohl londýnské vládě ve zvýšení významu, zaplatili za něj životem stovky lidí, kteří by jinak přežili, Já jej neopovažuji za dobrý akt.

P. Krešňák 2.3.2020 12:17

Váš příspěvek jsem četl pozorně. Myslím si něco jiného než Vy. To že spojujete vraždění českých občanů okupační německou (nacistickou) mocí s atentátem považuji za hloupé a urážlivé. Ale myslete si co chcete. Oddělit komunistický odboj s tím co dělali komunisté a tehdejší SSSR po válce nejde.

M. Němcová 2.3.2020 13:08

k vám se nedoneslo, že bylo vyhlášeno díky tomuto neuváženému a minimum přinášejícímu atentátu stanné právo a jemu padlo za oběť veliké množství nevinných?

a možná by bylo dobře si uvědomit, že komunisté popravovali hlavně své, mnohdy proto, že skočili na špek dezinformacím o jejich zradě odjinud.

P. Krešňák 2.3.2020 13:27

Doneslo, na Brdech byl popraven hajný, který přechovával sovětské partizány. Myslíte si tedy, že to soudruzi v Moskvě nedomysleli (navrhuji dle Vaší logiky je za to odsoudit).

M. Němcová 2.3.2020 13:39

ten hajný věděl, že se zapojil do odboje a že trest může být strašný... měl volbu... ti popravení za stanného práva taky?

P. Krešňák 2.3.2020 13:59

Jistě to věděla i jeho širší rodina. Váš názor je neobhajitelný

V. Petr 2.3.2020 14:46

Pokud někdo lámal normy ve zbrojovkách, pak mě jeho poprava ani moc nemrzí. Cením si naopak těch odbojářů.

Ostatně při náletech, přechodu fronty atd. také umírali nevinní. A v samém Německu zahynulo 5000 totálně nasazených českých občanů při spojeneckém bombardování zbrojovek. A to ještě není nic proti bojům v Normandii, tam zahynulo 20000 civilistů.

Ostatně, někdo to napsal dokonce už před válkou, "Hitler nechce válku. Ale chce plody vítězství." Takže všechen boj byl vlastně špatně???

M. Němcová 2.3.2020 17:47

bylo by zajímavé vidět vás v pozici zaměstnance nebo odbojáře, jak hrdě odhazujete pracovní náčiní v dál a voláte do nebe : pro Němce? nikdy>

V. Petr 2.3.2020 21:19

Víte o tom, že v plzeňské Škodovce bylo pro sabotáže popraveno 500 lidí?

Ale dělníci také vzpomínali na takové, kteří překračovali normy aby dostali vyšší příděly. Víte, že by bylo úplně legitimní, kdyby dotyční byli po válce popraveni za velezradu?

M. Němcová 2.3.2020 21:42

ne, to by tedy rozhodně legitimní nebylo

V. Petr 2.3.2020 21:56

Z hlediska těch, kdo byli vyrobenými zbraněmi zabiti by to legitimní bylo. Mimochodem, Stalin udělal ze všech, kdo žili za války na okupovaných ůzemích občany druhého řádu! Přímo jim říkali "Vy budete ve všem na posledním místě."

Jinak, otec jednoho mého již zesnulého kolegy zažil v Rusku revoluci (dostal se tam jako zajatec za WW1). Ten prý říkal. "Víš co to je revoluce? To ti do baráku vpadne horda chlapů a zeptá se tě "Jaký jsi." A když jsi jiný, než oni, tak tě zastřelí. Ale pokud bys řekl, že nejsi žádný, zastřelí tě v každém případě."

M. Němcová 2.3.2020 22:37

dobré je srovnání s laskavostí kontrarevoluce nejen v Rusku, ale třeba i v Paříži po Komuně.

M. Němcová 3.3.2020 7:11

vaše úvaha vede ke spravedlivosti vyvraždění všech, kdo pod cizí mocí aby přežili cokoliv produkují nebo prostě žijí....

J. Hrdlička 3.3.2020 12:47

Dle mého soudu se to týkalo těch, kteří dělali nad rámec nutného.

T. Hraj 2.3.2020 14:00

Je velmi dobře možné, že nebýt tohoto hrdinského výrazu nezlomnosti, žádná ČSR by po válce neexistovala.

Váš "pragmatický" postoj ubohý a malý a je plivnutím na všechny, kdo za války bojovali, zejména proti přesile.

V. Petr 2.3.2020 14:56

No, ona se ta Československá vláda rozhodla k likvidaci Heydricha mimo jiné proto, že byl ve své funkci zastupujícího Protektora a zejména šéfa RSHA nadmíru úspěšný. Prakticky zlikvidoval domácí odboj, včetně jeho vedení a úspěšný byl i v řízení ekonomiky svou politikou cukru a biče. Za dané situace bylo rozhodnutí vlády naprosto logické, nebezpečného protivníka je třeba zlikvidovat.

Ale opravdu tu hrálo roli i politické hledisko, nějak zvýraznit odboj. A to se podařilo. Že jsou ve válce úspěchy placeny lidskými životy je "samozřejmé."

J. Hrdlička 2.3.2020 19:54

O atentátu se rozhodlo již na začátku října 1941, pár dní po Heydrichově příchodu. Byla to reakce na jím rozpoutaný teror. S ekonomikou ještě ani nezačal.